Konkursy na dofinansowanie turystyki

Mira Michalska
Doradca
rozwiń więcej
Dofinansowanie turystyki - dotacje unijne
Konkurs 1.1.D.1a w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, związany z dofinansowaniem przedsięwzięć turystycznych, cieszył się tak ogromną popularnością, iż ocena formalna wszystkich złożonych wniosków zajęła Instytucji Pośredniczącej prawie 4 miesiące. Z czego wynika aż tak duża popularność tego typu konkursów?

Podmioty działające w branży turystycznej chcące czerpać z możliwości dofinansowania swoich projektów mogą skorzystać z poszczególnych programów operacyjnych, w tym: 16 Regionalnych Programów Operacyjnych , Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej, Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

W sierpniu 2009 roku Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca, będąca Instytucją Pośredniczącą zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, ogłosiła po raz pierwszy konkurs związany z dofinansowaniem przedsięwzięć turystycznych. Konkurs dotyczył podschematu 1.1.D1a, a więc projektów inwestycyjnych zwiększających atrakcyjność turystyczną regionu ( z wykluczeniem projektów z zakresu tworzenia centrów pobytowych na EURO 2012 ).

Ze środków unijnych wspierane miały być inwestycje w środki trwałe i wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa, rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa i zmianami dotyczącymi dotychczasowego procesu produkcyjnego. Projekty biorące udział w konkursie musiały w znaczący sposób zwiększyć atrakcyjność turystyczną regionu Dolnego Śląska, a więc wpisać się w obowiązującą wersję Programu rozwoju Turystyki dla Województwa Dolnośląskiego. Wykluczone zostały zaś z dofinansowania projekty związane z prowadzeniem działalności uzdrowiskowej, bowiem tego typu inwestycje miały być dofinansowywane w ramach innego działania. 

Polecamy: serwis Mała firma

O wsparcie w ramach tego konkursu ubiegać się mogły przedsiębiorstwa z sektora MŚP, czyli mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność gospodarczą powyżej dwóch lat. Ponadto firma, która chciała brać udział w konkursie musiała prowadzić działalność w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego oraz zamierzać realizować na tym terenie planowaną inwestycje. 

Wysokość wsparcia uzależniona była od pewnych czynników, między innymi od wielkości przedsiębiorstwa i kategorii wydatków. Przykładowo mikro i małe przedsiębiorstwa planujące projekty inwestycyjne mogły uzyskać dofinansowanie do wysokości 60% kosztów kwalifikowanych, średnie natomiast do 50%. Minimalna wartość projektu nie mogła jednak przekroczyć kwoty 100 tysięcy złotych, maksymalna natomiast 8 milionów złotych.

Ostatecznie złożone zostały w ramach konkursu 304 wnioski, wśród których pozytywnie ocenionych zostało 219, negatywnie zaś 85. Kolejną ocenę, ocenę merytoryczną przeszło z wynikiem pozytywnym 129 wniosków, pozostałe wnioski uzyskały ocenę negatywną i zostały odrzucone. Spośród tych 129 wniosków, które przeszły pozytywnie ocenę merytoryczną, ze względu na określoną alokację, dofinansowanie uzyskało jedynie 51, pozostałe znalazły się na liście rezerwowej.

Jakie typy inwestycji uzyskały ostatecznie dofinansowanie w ramach tego konkursu? W głównej mierze były to projekty inwestycyjne polegające na budowie hoteli, baz noclegowych, spa i welness. Niewątpliwie baza noclegowa będzie niezbędna dla turystów którzy przybędą na organizowane w 2012 roku Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, niemniej jednak wydaje mi się , że wśród projektów które otrzymały dofinansowanie, znajduje się za mało tych, które w znaczący sposób uatrakcyjniałyby turystyczne aspekty regionu województwa dolnośląskiego.

Porównaj: Dotacje na szkolenia oraz doradztwo w województwie dolnośląskim – działanie 8.1.1 POKL

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...