Więcej czasu na złożenie wniosków związanych z dotacjami na e-biznes

Szymborska-Sutton Agata
rozwiń więcej
Wniosek o dotację na e-biznes
Okres przeznaczony na złożenie wniosków dotyczących unijnych dotacji będzie dłuższy. Tegoroczny nabór na popularne dotacje na e-biznes w ramach działania 8.1 ma być konkursem zamkniętym i trwać nawet dwa-trzy miesiące. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, bo takie rozwiązanie oznaczałoby, że rośnie szansa na to, iż pieniądze przypadną najlepszym projektom.

Do tej pory było tak: po ogłoszeniu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, że rozpoczyna się nabór wniosków na e-biznes, przed urzędami ustawiały się gigantyczne kolejki. Niemal natychmiast, zaledwie po kilku dniach, pojawiał się kolejny komunikat: nabór zostaje zamknięty, bo wniosków wpłynęło już tyle, że przekroczono budżet środków przeznaczonych na dotacje. Krytyczny moment następował przy poziomie 130-150 proc. przeznaczonego na każdą rundę budżetu.

Tym samym wielu przedsiębiorców nie miało szansy zaprezentowania swojego, być może bardzo dobrego projektu, bo nie wyrobili się czasowo ze złożeniem wniosku – choć nie z ich winy. W tym roku mogło być jeszcze gorzej, bo Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, chcąc ułatwić życie beneficjentom działania 8.1, zdecydowało, że wnioski na e-biznes będzie można składać tylko przez Internet. Istniała więc groźba, że skoro będzie to robione w formie elektronicznej – a więc de facto przez 24 godziny na dobę, bo nie byłoby już ograniczenia w postaci godzin pracy urzędów – pula „wyczerpie się” jeszcze szybciej niż dotychczas.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Formuła konkursu zamkniętego, o której myśli MRR, z pewnością wpłynęłaby na to, że unijne pieniądze przypadłyby najlepszym projektom. W tego typu konkursach wyznacza się bowiem nie tylko konkretny dzień, do którego przyjmowane są wnioski, ale zakłada się także, że przekroczenie budżetu na tym etapie nie gra żadnej roli.

Jeśli zaś przedsiębiorcy nie złożą wniosku w odpowiednim terminie, to prawdopodobnie będzie to tylko ich wina, ponieważ konkurs zamknięty z założenia trwa długo – w przypadku dotacji na e-biznes mówi się nawet o dwóch, trzech miesiącach. Wnioski są oceniane dopiero po upłynięciu wyznaczonego terminu, można je więc oceniać i porównywać pod względem kryteriów jakościowych i merytorycznych, czego efektem powinno być dofinansowanie najlepszych aplikacji spośród wszystkich, które napłynęły, a nie tylko spośród tych, które wpłynęły w pierwszej kolejności.

Polecamy: Środki unijne na rozwój e-biznesu - Działanie 8.1 POIG

Zmiany wprowadzane przez MRR to w dużej mierze efekt ugięcia się resortu pod naciskiem rozgoryczonych przedsiębiorców. Nowelizacja przepisów wymaga jednak czasu, co oznacza, że termin tegorocznego naboru wniosków na e-biznes przesuwa się znacząco w czasie – mówiono o wiośnie, teraz wszystko wskazuje na to, że będzie to dopiero lato (do tego planowane dwa nabory zamieniły się w jeden). 

Przedsiębiorcy mają prawo złościć się z tego powodu, ale z drugiej strony powinni mieć świadomość, że zyskują więcej czasu na „dopieszczenie” swoich wniosków. O tym, jak ważna jest ich jakość, świadczą dane PARP: w pierwszym dniu ostatniej rundy naboru działania 8.1 w Warszawie złożono 500 wniosków, z których tylko 31 spełniało kryteria merytoryczne i formalne. W sumie tego dnia złożono 1500 aplikacji, z czego zaledwie 138 spełniło kryteria merytoryczne. Liczby mówią same za siebie.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...