Wsparcie z UE na inwestycje w sektorze produkcyjnym? Poddziałanie 4.5.1 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Poddziałanie 4.5.1 POIG
Ubiegając się o wsparcie z funduszy unijnych, musimy wiedzieć, że po złożeniu wniosku o dofinansowanie zostanie on poddany szczegółowej analizie i weryfikacji. Od jej wyników będzie zależało przyznanie wsparcia finansowego na realizację projektów.

Dofinansowanie w ramach tego poddziałania mogą otrzymać przedsiębiorcy zamierzający realizować duże przedsięwzięcia polegające na zakupie lub wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. 

Co z wnioskiem o dofinansowanie?

Przedsiębiorcy wnioskujący o wsparcie w ramach działania 4.5 składają wymaganą dokumentację aplikacyjną w Ministerstwie Gospodarki, gdzie jest poddana szczegółowej ocenie pod kątem spełniania różnych kryteriów. W pierwszej kolejności dokumentacja oceniana jest formalnie, następnie merytorycznie. Ocena merytoryczna ma charakter dwuetapowy, tzn. badane jest spełnienie przez projektów wymogów obowiązkowych (tzw. obligatoryjnych) oraz dodatkowych (fakultatywnych). Zgodnie z obowiązującymi zasadami wymagane jest spełnienie przez projekt wszystkich kryteriów obowiązkowych.

W przypadku wymogów fakultatywnych pomoc może zostać przyznana w sytuacji uzyskania przez projekt co najmniej 55 punktów na 100 możliwych. 

Należy pamiętać, iż punkty te będą miały decydujące znaczenie w sytuacji np. wyczerpania dostępnej alokacji. Im wyższa liczba punktów zdobytych podczas oceny merytorycznej fakultatywnej tym większe będą nasze szanse na otrzymanie wsparcia. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kryteria merytoryczne fakultatywne w ramach poddziałania 4.5.1 POIG

W ramach tego poddziałania przewidziano 12 dodatkowych kryteriów o różnej wartości punktowej. Podczas sporządzania dokumentacji aplikacyjnej zadbajmy aby nasz projekt spełniał w szczególności następujące kryteria.

Zapoznaj się również: Kredyt technologiczny dla innowacyjnych przedsiębiorców - działanie 4.3 POIG

Zakup lub wdrożenie nowatorskiej technologii

Zasadniczo w ramach tego kryterium badane będzie czy technologia zakupiona lub wdrożona w ramach tego projektu nie jest znana i stosowana na świecie dłużej niż 1 rok. Ponadto w ramach kryterium premiowane będą projekty, w których stopień rozprzestrzenienia technologii na świecie w danej branży nie przekracza 5 %. Waga tego kryterium wynosi 20 punktów.

Wprowadzenie innowacji marketingowej lub organizacyjnej

Punkty w ramach tego kryterium będą przyznane pod warunkiem, że podczas realizacji projektu zostaną wprowadzone innowacyjne rozwiązania marketingowe lub organizacyjne, które doprowadzą do poprawy efektywności i produktywności. W ramach tego kryterium wnioskodawca może otrzymać 15 punktów.

MŚP

Podczas oceny merytorycznej fakultatywnej premiowane będą projekty, które są realizowane przez przedsiębiorców należących do sektora MŚP. W ramach tego kryterium można otrzymać 4 punkty.

Prawo własności przemysłowej 

Otrzymanie dodatkowej punktacji w ramach tego kryterium jest uzależnione od posiadania przez wnioskodawcę praw własności przemysłowej (np. patentów na wynalazki, praw ochronnych na wzór użytkowy itp.) dla inwestycji będącej przedmiotem wniosku o dofinansowanie. W ramach tego kryterium może zostać przyznane 8 punktów.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

B+R

W ramach oceny fakultatywnej nie mogło zabraknąć kryterium, które pozwoliłoby ocenić działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorcy. Otóż dodatkowe punkty będą przyznane w sytuacji, gdy wnioskodawca zadeklarował we wniosku o dofinansowanie utworzenie we własnej strukturze działu badawczo-rozwojowego lub nawiązania współpracy z jednostką badawczo-rozwojową.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...