Jak przebiega proces oceny dokumentacji aplikacyjnej na pozyskanie inwestora zewnętrznego? Działanie 3.3.2 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
rozwiń więcej
Działanie 3.3.2 POIG
Po złożeniu wniosku o dofinansowanie na pozyskanie inwestora zewnętrznego nie powinieneś spoczywać na laurach. W ramach oceny możesz zostać poproszony o uzupełnienie złożonej dokumentacji.

Przypomnijmy – w ramach działania 3.3.2 przedsiębiorca z sektora MŚP może otrzymać wsparcie na zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz, niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego o charakterze udziałowym. 

Jak przebiega proces oceny wniosku?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami naboru wniosków (regulamin przeprowadzania konkursu z dnia 15 stycznia 2010 r.), wnioskodawca wypełnia wniosek o dofinansowanie w Generatorze Wniosków, czyli specjalnie stworzonej do tego celu aplikacji, która dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wypełniając wniosek o dofinansowanie w Generatorze Wniosków należy kierować się Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie, która również dostępna jest pod adresem agencji. Wypełniony wniosek należy wydrukować i podpisać, a wersję elektroniczną zapisać na nośniku elektronicznym. Do papierowej wersji wniosku o dofinansowanie wnioskodawca musi dołączyć załączniki do wniosku o dofinansowanie, zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej wymienione we wniosku o dofinansowanie. Całość dokumentacji aplikacyjnej należy złożyć w siedzibie PARP.

Zobacz koniecznie: Fundusze unijne

Najpierw ocena formalna, a później merytoryczna

Proces oceny dokumentacji aplikacyjnej ma charakter dwuetapowy. Najpierw wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami oceniany jest pod kątem kryteriów formalnych, następnie pod kątem kryteriów merytorycznych. Oceny formalnej dokonuje PARP. 

W przypadku, gdy wniosek zawiera uchybienia formalne podlegające możliwości uzupełnienia lub poprawienia (tj. niemające zasadniczego charakteru) wnioskodawca jest wzywany (za pośrednictwem faksu lub e-maila) do poprawienia lub uzupełnienia złożonych dokumentów.

Poprawa lub uzupełnienie złożonych dokumentów powinna nastąpić w nieprzekraczalnym terminie 5 dni roboczych, liczonych od dnia następnego po dniu przesłania przez wnioskodawcę potwierdzenia otrzymania wezwania do uzupełnień (poprawy).

Konkretne uchybienia mogą być poprawione tylko raz. Poprawki dotyczące wniosku wnioskodawca wprowadza do Generatora Wniosków, następnie zapisuje, drukuje, podpisuje i przekazuje poprawioną wersję do PARP. Poprawki do załączników wprowadza się w ich wersjach elektronicznych, następnie należy je wydrukować, podpisać i przekazać do PARP (we wersji papierowej i elektronicznej). W przypadku gdy wniosek nie spełnił wszystkich kryteriów oceny formalnej podlega odrzuceniu, a wnioskodawca informowany jest o powodach jego odrzucenia. Czas przewidziany na ocenę formalną wniosku o dofinansowanie nie powinien przekroczyć 25 dni roboczych licząc od daty złożenia wniosku w PARP. Po zakończeniu oceny formalnej i spełnieniu przez wniosek wszystkich wymaganych kryteriów w tym zakresie przeprowadzana jest ocena merytoryczna.

Polecamy: serwis Mała firma

Najczęściej popełniane błędy podczas oceny formalnej:

  • wypełnienie wniosku niezgodnie z instrukcją wypełniania wniosku: niewypełnione pola, błędy rachunkowe, nieprawidłowo uzupełnione pola;
  • brak załączników do wniosku o dofinansowanie.

Ocena merytoryczna dokonywana jest w systemie ”zero-jedynkowym”, w przypadku gdy wniosek spełnia dane kryterium otrzymuje 1, w przypadku gdy nie spełnia 0. W trakcie oceny merytorycznej wnioskodawca może zostać poproszony o udzielenie dodatkowych wyjaśnień. Złożone wyjaśnienia stanowią integralną część wniosku. Aby wniosek mógł zostać rekomendowany do wsparcia musi spełnić 100% kryteriów merytorycznych. 

Najczęściej popełniane błędy podczas oceny merytorycznej:

  • brak spójności pomiędzy celami projektu, a wskaźnikami;
  •  brak zagwarantowania przez wnioskodawcę min. 5% środków finansowych (na płatność końcową);
  • uwzględnienie w harmonogramie rzeczowo - finansowym kosztów niekwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Ocena formalna i merytoryczna trwa nie dłużej niż 90 dni od przesłania przez wnioskodawcę do PARP kompletu dokumentów dotyczących projektu. Po zakończeniu oceny, lista projektów rekomendowanych do wsparcia jest zatwierdzana przez Ministerstwo Gospodarki i zamieszczana na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...