Jaka jest przyszłość firm zajmujących się pozyskiwaniem dotacji unijnych?

DORADCA-UE.pl
portal
rozwiń więcej
Jakie są pomysły na przetrwanie?
Firmy, które do tej pory specjalizowały się w pozyskiwaniu dotacji z funduszy europejskich, powinny zacząć zastanawiać się nad wprowadzeniem zmian w świadczonych przez siebie usługach, ponieważ w przeciwnym razie niedługo mogą zacząć narzekać na brak zleceń.

Problem ten wynika z faktu, iż kończą się środki na dotacje w ramach perspektywy finansowej na lata 2007-2013. Pozyskiwaniem dotacji zajmuje się około 6- 7 tysięcy podmiotów, a wg szacunków blisko połowa z nich może splajtować. Coraz mniej funduszy na dotacje jest równoznaczne z coraz mniejszą ilością pracy dla tego typu firm.

Sytuacji tej nie polepsza planowany sposób dysponowania środkami unijnymi w perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na bezpośrednie dofinansowania dla firm ma być przeznaczona mniejsza ilość środków niż do tej pory, gdyż planuje się stopniowe odchodzenie od tef formy wsparcia. W to miejsce coraz częściej stosowana będzie pomoc pośrednia, która polegać ma między innymi na udzielaniu preferencyjnych kredytów. Do roku 2013 nasz kraj ma zagwarantowane środki z budżetu Unii, jednak po tym roku biedniejsi członkowie (w tym Polska, która do tej pory była głównym odbiorcą unijnej pomocy)będą miały ograniczony dostęp do łatwych pieniędzy.

Początek negocjacji na temat unijnego budżetu na lata 2014-2020 przypada na okres polskiej Prezydencji. Rozmowy na ten temat mają rozpocząć się w połowie bieżącego roku i trwać do drugiej połowy 2012 r. Od skuteczności negocjacji, zależy wielkość wsparcia jakie otrzyma Polska na swój rozwój. Osiągnięcie kompromisu może okazać się jednak bardzo trudne. Wynika to z faktu, iż po raz pierwszy w negocjacjach będzie brało udział aż 27 państw. Biedniejsze kraje będą walczyły o jak największe dotacje, natomiast po państwach bogatszych (które były zmuszone do wprowadzania znacznych oszczędności w swych budżetach z powodu kryzysu) należy spodziewać się twardych negocjacji o uiszczanie przez nie mniejszych składek.

Przeczytaj koniecznie: Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

To wszystko sprawia, że firmy zajmujące się doradztwem w ramach funduszy unijnych mają przed sobą niepewną przyszłość. Stąd wiele z nich zastanawia się nad wprowadzeniem nowych usług, dzięki którym będą mogły liczyć na większą ilość zleceń. Wg Jerzego Kwiecińskiego, wiceprezesa Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, szansę na przetrwanie mają przede wszystkim te firmy, których działalnością priorytetową nie będzie jedynie doradztwo w ramach pozyskiwania środków unijnych, lecz świadczenie innego rodzaju usług dzięki czemu ilość środków napływających z Unii będzie miała mniejszy wpływ na ich przetrwanie. Pozostali prawdopodobnie znikną z rynku.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Jakie więc są pomysły na przetrwanie? Część firm stawia na współpracę z nowymi partnerami. Takie powiązania mają sprzyjać poszerzaniu zakresu świadczonych usług. Stąd popularna staje się współpraca z firmami świadczącymi usługi prawne czy też finansowe. Innym pomysłem jest pozyskanie środków finansowych, poprzez wprowadzenie firmy na giełdę New Connect.
Kolejną alternatywą, ku której skłaniają się niektóre firmy jest doradztwo strategiczne dla biznesu. Nie dziwi też fakt, że wiele firm planuje zająć się pomocą w pozyskiwaniu finansowania z innego źródła niż dotacje.

Część firm ma zamiar postawić na innowacyjność, co ma przejawić się m.in. inwestowaniem w młode, perspektywiczne przedsiębiorstwa, czy też wsparciem w komercjalizacji wyników badań naukowych.

Źródła: www.biznes.gazetaprawna.pl, www.fundusze-europejskie.pl, www.parp.pl

Autor: Łukasz Wilczek


Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...