Swoboda przepływu kapitału

Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
rozwiń więcej
Unia Europejska Fot. fotolia
Swoboda przepływu kapitału jest jedną z podstawowych swobód rynkowych Unii Europejskiej. Jest swobodą najmłodszą, ale jednocześnie mającą najszerszy zasięg terytorialny – obejmuje nie tylko przepływ kapitału między państwami członkowskimi, lecz także na linii państwa członkowskie-państwa trzecie.

Czym jest kapitał, a czym płatność?

Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej nakazuje znieść wszelkie ograniczenia w przepływie kapitału, co ma zapewnić daleko idąca liberalizację i otwartość wspólnego rynku. Traktat nie definiuje czym jest kapitał, jednak z innych źródeł, a zwłaszcza z bogatego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości, można wywieść przykłady kapitału. Są to między innymi:

- fizyczny eksport do innego państwa monet, banknotów i innych środków płatniczych, które nie są eksportowane w celach płatniczych, ale jako rzecz o wartości historycznej lub sentymentalnej;

- nabywanie euroobligacji nabywanych w innym państwie członkowskim;

- ustanowienie hipoteki w celu zabezpieczenia kredytu zaciągniętego w walucie innego państwa członkowskiego;

- nabywanie nieruchomości przez osobę z innego państwa członkowskiego;

- udzielanie pożyczek pomiędzy osobami z różnych państw członkowskich;

- otrzymywanie dywidendy z udziałów w spółce pochodzącej z innego państwa członkowskiego.

Pewnym jest z kolei odróżnienie kapitału od dokonywania płatności. Ze swobodą kapitału mamy do czynienia, gdy środki płatnicze wykorzystywane są w celu dokonania pewnej inwestycji, natomiast z płatnością gdy mamy na celu wyłącznie spłatę istniejącego zobowiązania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Swoboda przepływu pracowników - jak zmniejszyć ograniczenia?

Zakaz ograniczeń

Traktat zabrania utrzymywania i tworzenia ograniczeń w przepływie kapitału. Dotyczy to zarówno ograniczeń, które mają charakter dyskryminujący (czyli dotyczących wprost osób z innego kraju), jak również niedyskryminujący (stosowanie takich środków, które w efekcie zniechęcą obcych inwestorów do korzystania ze swobody kapitału w danym państwie, np. istnienie złotych akcji Skarbu Państwa).

Istnieją jednak sytuacje, gdy ograniczenia mogą być utrzymane. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że ograniczenia nie mogą mieć na celu jedynie ochrony interesu ekonomicznego, osoba dotknięta takim ograniczeniem musi mieć możliwość odwołania do sądu, a dobór środków ograniczających powinien spełniać wymogi proporcjonalności – środki mają być konieczne do osiągnięcia celu, lecz również najmniej uciążliwe i odpowiednie do zaistniałej sytuacji. Ograniczenia muszą być uzasadnione przez ważne względy interesu publicznego, jak przykładowo obronność państwa czy konieczność zachowania spójności systemu podatkowego.

Szkoda wyrządzona przez państwo

Po odwołaniu się do sądu ze skargą na niesłuszne ograniczenie, sąd ten może zadać pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości, czy przepis prawa krajowego jest zgodny z zasadą swobody przepływu kapitału i czy utrzymywane ograniczenie jest właściwe. Jeśli okaże się, że państwo bezprawnie utworzyło ograniczenie, poszkodowana osoba może domagać się odszkodowania od państwa na zasadach określonych w prawie krajowym.

Do banków-córek w nowych krajach UE wpływa mniej kapitału

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...