Ostatnia szansa na unijne dotacje dla przedsiębiorców

Adriana Zalewska
rozwiń więcej
Zdecydowana większość unijnych pieniędzy została już rozdzielona. Jednak jeszcze w przyszłym roku właściciele firm znajdą działania, w ramach których będą mogli uzyskać dotację na rozwój swojego biznesu.

Chociaż wiele unijnych pieniędzy zostało już rozdysponowanych, to w 2011 roku wciąż będzie można znaleźć konkursy, w których są dostępne unijne dotacje. Aby uzyskać dofinansowanie, trzeba jednak będzie zmierzyć się z tymi konkursami, które do najłatwiejszych nie należą. W konkursach najprostszych, w których najłatwiej spełnić kryteria, nie ma już bowiem wielu środków. Dlatego trzeba będzie starannie przygotować się do napisania wniosku. Przede wszystkim nie warto na siłę dopasowywać swojego projektu do działania, które akurat jest jeszcze dostępne. Lepiej zastanowić się, co dokładnie chce się zrobić, a potem sprawdzić, jakie są możliwości. Warto przejrzeć dostępne unijne dotacje i znaleźć konkurs dla siebie.


Dotacje na e-biznes

 

W 2011 roku będzie można starać się o dotacje w ramach dwóch najpopularniejszych wśród przedsiębiorców działań - 8.1 i 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

W ramach działania 8.1 PO IG można otrzymać pieniądze na uruchomienie specjalistycznych portali oraz na e-usługi (z wyłączeniem hostingu, czyli utrzymywania domen internetowych). Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na wynajem pomieszczeń, kupno patentów, licencji, usług doradczych czy wynagrodzenia osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu. Wnioski mogą składać mikro- i mali przedsiębiorcy prowadzący działalność nie dłużej niż 12 miesięcy. W ramach tego działania wprowadzono nowe zasady wyboru projektów do dofinansowania - teraz będzie liczyło się to, czy planowana inwestycja wypełnia jakąś rynkową niszę, czy jest międzynarodowa, oferuje możliwość obsługi w różnych językach. I czy dochód będzie generowany nie tylko z reklam.

 

Działanie 8.2 wspiera usługi typu „business to business” (b2b). Dotację mogą zatem otrzymać te firmy, które prowadzą wspólnie przedsięwzięcia w formie elektronicznej. Mogą one zdobyć pieniądze m.in. na zakup oprogramowania, licencji, usług eksperckich oraz na zakup środków trwałych związanych z realizacją projektu - ale z wyjątkiem nieruchomości, wynagrodzeń osób zaangażowanych w realizację projektu, specjalistycznych szkoleń.

 

Pieniądze na badania i rozwój

 

Działanie 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka skierowane jest do tych przedsiębiorców, którzy chcieliby uzyskać dofinansowanie na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Mogą je prowadzić same lub zlecić np. placówce badawczo-rozwojowej. I tutaj dobra informacja dla beneficjentów: jeśli badania doprowadzą do tego, że nie da się ich wykorzystać czy sprzedać, to nie ma żadnego problemu. Działanie 1.4 przewiduje bowiem, że może dojść do porażki w badaniach - nie trzeba zwracać wtedy pieniędzy, Przecież jak ktoś przystępuje do badań, to do końca nie wie, z jakim wynikiem one się zakończą.

 

Wsparcie dla eksporterów

 

W ramach „Paszportu do eksportu”, czyli działania 6.1 o wsparcie  mogą ubiegać się mikro-, mali lub średni przedsiębiorcy prowadzący działalność i mający siedzibę (a w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - miejsce zamieszkania) na terytorium Polski, a  udział eksportu w całkowitej sprzedaży w przedsiębiorstwie w roku obrotowym poprzedzającym rok składania wniosku nie przekraczał 30 proc. Dofinansowanie w tym działaniu składa się z dwóch etapów. W pierwszym przedsiębiorca otrzymuje pieniądze na usługi doradcze, dzięki którym otrzymuje rekomendacje, na jakich rynkach zagranicznych powinna się rozwijać. W drugim -  uczestniczy  w targach, misjach gospodarczych, zamawia materiały promocyjne itp.

 

Dofinansowanie zarządzania własnością intelektualną i przemysłową

 

Dzięki poddziałaniu 5.4.1 "Wsparcie na uzyskanie/ realizację ochrony własności przemysłowej" firmy z sektora MSP mogą zdobyć pieniądze na ochronę swoich wzorów przemysłowych, patentów itp. I np. za środki unijne pokryć część kosztów związanych z przygotowaniem dokumentów, ze zgłoszeniem np. wzoru użytkowego. Wsparcie może wynieść od 2 tys. do 400 tys. zł, a konkurs odbędzie się już w I kwartale przyszłego roku.

 

Dotacje dla powiązań kooperacyjnych

 

Działanie 5.1 PO IG ma wspierać tworzenie grup przedsiębiorców - łączenie się firm wokół jakiejś idei, pomysłu - projektów doradczych, szkoleniowych i inwestycyjnych. Dofinansowany projekt powinien zapewniać współpracę co najmniej 10 przedsiębiorców, ponadto - do takiego powiązania kooperacyjnego musi należeć przynajmniej jedna organizacja badawcza i jedna instytucja otoczenia biznesu.

 

Rok 2011 może okazać się rokiem ostatniej szansy. Na realizację projektów dofinansowywanych z UE  pozostało już niewiele pieniędzy i zapewne wielu przedsiębiorców będzie chciało skorzystać z tej możliwości. Jeśli ktoś nie załapał się do tej pory na unijną dotację - warto spróbować od przyszłego roku, bo kolejne pieniądze z UE dopiero w 2014.


Adriana Zalewska

 

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...