Dotacje na dostosowanie firm do wymogów ochrony środowiska

inforCMS
Do 18 maja 2009 r. przedsiębiorcy mogą składać wstępne wnioski o dotację na dostosowanie firm do wymogów ochrony środowiska.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił II rundę naboru wstępnych wniosków o dofinansowanie projektów ze środków IV Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - „Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska”.

Dotacje będą udzielane w ramach następujących Działań:

Działanie 4.2. Racjonalizacja gospodarki zasobami i odpadami w przedsiębiorstwach,

Działanie 4.4. Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie gospodarki wodno-ściekowej,

Działanie 4.6. Wsparcie dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów innych niż komunalne.

O dotacje mogą się ubiegać małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.

Minimalna wartość projektu, składanego przez małe i średnie firmy, nie może być niższa niż 8 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania projektów nie przekroczy 20 mln zł, przy czym środki unijne nie mogą stanowić więcej niż 30% wydatków kwalifikowanych.

Wnioski wstępne należy składać do 18 maja 2009 r., a te, które przejdą do II fazy konkursu razem z złącznikami do 20 lipca 2009 r. do godz. 15.30 w kancelarii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3A, 02-673 Warszawa.

Odpady

Celem Działania 4.2. Racjonalizacja gospodarki zasobami i odpadami w przedsiębiorstwach jest racjonalizacja gospodarki zasobami naturalnymi i odpadami, w tym zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów innych niż komunalne i zwiększenie poziomu odzysku i recyklingu tych odpadów.

Ze środków Działania 4.2 przedsiębiorcy mogą się ubiegać o pomoc na realizację m.in. przedsięwzięć polegających na:

● zastępowaniu surowców pierwotnych surowcami wtórnymi z odpadów,

● ograniczaniu ilości wytwarzanych odpadów,

● ograniczeniu energochłonności procesu produkcyjnego z wyłączeniem produkcji energii w wysokosprawnej kogeneracji,

● ograniczeniu wodochłonności procesu produkcyjnego.

Gospodarka wodno-ściekowa

Celem Działania 4.4. Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie gospodarki wodno-ściekowej jest ograniczanie ładunku zanieczyszczeń (w szczególności substancji niebezpiecznych) odprowadzanych przez przemysł do środowiska wodnego oraz zmniejszenie ilości nieoczyszczonych ścieków przemysłowych odprowadzanych do wód lub do ziemi.

Ze środków tego działania przedsiębiorcy mogą realizować m.in.:

● inwestycje mające na celu zmniejszenie zużycia wody oraz ilości substancji niebezpiecznych odprowadzanych wraz ze ściekami poprzez np. przebudowę ciągu technologicznego ograniczającą ilość produkowanych ścieków albo ładunków zanieczyszczeń odprowadzanych do zbiorników odpadowych,

● budowę lub modernizację oczyszczalni lub podczyszczalni ścieków przemysłowych.

Odzysk i unieszkodliwianie odpadów

Celem Działania 4.6. Wsparcie dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów innych niż komunalne jest zwiększenie udziału odpadów (innych niż komunalne) podlegających odzyskowi i prawidłowemu unieszkodliwianiu.

Ze środków Działania 4.6 przedsiębiorcy mogą się ubiegać o pomoc na realizację m.in.:

● budowy, rozbudowy lub modernizacji instalacji do odzysku, w tym recyklingu lub unieszkodliwiania odpadów poużytkowych lub niebezpiecznych, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów, które mogą pełnić funkcje usługowe, zgodnie z krajowym i wojewódzkimi planami gospodarki odpadami, dla położonych w pobliżu jednostek gospodarczych, które nie mogą uniknąć wytwarzania podobnych typów odpadów,

● budowy, rozbudowy lub modernizacji instalacji do przekształcania odpadów w celu ułatwienia magazynowania i transportu odpadów oraz przygotowania ich do odzysku lub unieszkodliwiania,

● budowy, rozbudowy lub modernizacji instalacji do zbierania lub magazynowania odpadów, w szczególności odpadów niebezpiecznych.

Procedura konkursowa

Po zakończeniu naboru wstępnych wniosków zostaną one poddane ocenie formalnej, czyli ocenie, czy są zgodne z celem i zakresem programu oraz z przepisami o pomocy publicznej.

Przedsiębiorcy, których wnioski spełnią kryteria, dostaną pisemne zawiadomienie i zaproszenie do złożenia właściwych wniosków o dofinansowanie wraz z wymaganymi załącznikami.

Wnioski o dofinansowanie zostaną poddane ocenie formalnej (podobnie jak w przypadku wniosków wstępnych) oraz ocenie merytorycznej. Następnie zostanie opracowana lista rankingowa wniosków - dofinansowanie zostanie przyznane w kolejności zajmowanych miejsc, aż do wyczerpania puli środków.

Projekty o wartości powyżej 25 mln euro zostaną przekazane za pośrednictwem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, do Komisji Europejskiej, w celu potwierdzenia przyznania dotacji.

Wzór wniosku o dofinansowanie można pobrać ze strony http://www.generator-poiis.pl/intro/.

Anna Wiśniewska

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...