O jakie fundusze mogą ubiegać się przedsiębiorcy na Litwie

EM
rozwiń więcej
inforCMS
W latach 2007-2013 Litwa będzie udzielała pomocy publicznej w ramach czterech programów pomocowych: Rozwój Zasobów Ludzkich, Wzrost Gospodarczy, Promocja Spójności oraz Pomoc Techniczna, przy czym ostatni z tych programów przeznaczony jest wyłącznie na wsparcie finansowe i infrastrukturalne instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie funduszy UE. O jaką pomoc będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy?

- W sumie Litwa będzie miała do rozdysponowania 2,3 mld euro. Pierwsze nabory wniosków w ramach programów Wzrost Gospodarczy oraz Promocja Spójności zostały już ogłoszone.

Program Operacyjny Wzrost Gospodarczy, stanowiący odpowiednik polskiego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, ma na celu podniesienie produktywności przedsiębiorstw, w szczególności poprzez wzrost wydatków przypadających na badania i rozwój, stymulację współpracy pomiędzy biznesem a instytucjami naukowymi, jak również zwiększenie świadomości środowiskowej przedsiębiorstw. Przeznaczenie środków pomocy publicznej na innowacje ma swoje uzasadnienie w relatywnie dużym udziale produkcji o niskiej wartości dodanej w produkcie krajowym brutto, tj. produkcji opartej na wykorzystaniu naturalnych zasobów oraz niskim koszcie pracy. Uzupełnieniem dla tego instrumentu jest Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich (odpowiednik polskiego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki), który za cel stawia sobie wzrost poziomu zatrudnienia w gospodarce, promocję uczenia przez całe życie, wdrożenie nowych form i metod organizacji oraz uelastycznianie form pracy (telepraca, praca zmianowa). Litwa w ramach tego programu przewidziała również instrument mający na celu powrót emigrantów zarobkowych do kraju oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu.

Z kolei Program Operacyjny Promocja Spójności (odpowiednik polskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) kładzie nacisk na rozwój infrastruktury regionalnej, w tym rozwój obszarów miejskich, ochronę kultury i dziedzictwa narodowego, a także wzrost atrakcyjności turystycznej regionu. Ponadto program ten za priorytet stawia sobie wzrost jakości oraz dostępności usług dla ludności (w tym e-usług) oraz działania mające na celu promocję zrównoważonego rozwoju środowiskowego. Na uwagę w ramach tego programu zasługuje priorytet - rozwój racjonalnego zarządzania gospodarką energetyczną. Według oszacowań, realizacja tego programu powinna przyczynić się do spadku wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych o 10 proc. w stosunku do 2005 roku.

Rola instytucji zarządzającej, a więc instytucji odpowiedzialnej za nadzorowanie wdrażania programów pomocowych oraz raportowanie ich realizacji do Komisji Europejskiej, została powierzona Ministerstwu Finansów. Natomiast instytucjami pośredniczącymi (odgrywającymi zarazem rolę instytucji wdrażających), odpowiedzialnymi za proces weryfikacji złożonej dokumentacji aplikacyjnej, a także podpisanie umowy i rozliczanie poszczególnych projektów, są odpowiednie ministerstwa oraz agencje rozwoju regionalnego utworzone przez organy administracji rządowej.

Intensywność wsparcia dla przedsiębiorstw jest taka sama bez względu na region, w którym zlokalizowana jest inwestycja. W przypadku dużych przedsiębiorców wsparcie nie może przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, przy czym wartość ta ulega podwyższeniu o 10 punktów proc. w przypadku średnich i 20 punktów proc. w przypadku małych przedsiębiorców.

Informacji na temat programów przeznaczonych dla przedsiębiorców udziela Litewska Agencja Rozwoju Biznesu.

AGNIESZKA TALACHA

konsultant w Accreo Taxand

 

(EM)

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...