Jak założyć firmę na Malcie

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
inforCMS
Dochody osób fizycznych podlegają na Malcie opodatkowaniu PIT od 15 do 35 proc. Stawka maltańskiego CIT wynosi 35 proc., jednakże w pewnych przypadkach może być obniżona.

Przedsiębiorcy, którzy myślą o prowadzeniu działalności na Malcie, muszą liczyć się przede wszystkim z dużą liczbą formalności towarzyszących rozpoczęciu biznesu - zwraca uwagę Mateusz Stańczyk, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand.

- W pierwszej kolejności należy dokonać rejestracji w izbie handlowej, urzędzie skarbowym oraz towarzystwie ubezpieczeniowym. Tego rodzaju wstępna procedura rejestracyjna trwa około siedmiu dni i kosztuje ok. 1,5 tys. euro - podpowiada Mateusz Stańczyk.

Dodaje, że najbardziej rozpowszechnionymi formami prowadzenia działalności gospodarczej na Malcie są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki osobowe.

Spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć charakter prywatny lub publiczny. Z informacji Mateusza Stańczyka wynika, że udziałowcy prywatnej spółki z o.o., których może być co najwyżej pięćdziesięciu, muszą pokryć kapitał zakładowy w minimalnej wysokości 1,2 tys. euro, z czego przynajmniej 20 proc. musi być wniesione w gotówce. Prywatna spółka z o.o. nie może korzystać z państwowych środków finansowych.

Publiczną spółkę z o.o. może założyć co najmniej dwóch wspólników, przepisy nie określają jednak żadnych ograniczeń ilościowych w zakresie liczby udziałowców. Jej kapitał zakładowy powinien wynosić co najmniej 48 tys. euro, z czego wniesione w gotówce musi być 25 proc. Udziały takiej spółki mogą być przedmiotem publicznego obrotu.

- Rejestracja i legalizacja spółki wymaga złożenia w rejestrze firm umowy spółki, zawierającej podstawowe wymagane dane dotyczące tejże spółki, takie jak m.in.: firmę, miejsce i adres, wysokość kapitału zakładowego, nazwiska i adresy udziałowców, zakres działalności spółki czy sposób jej reprezentacji - tłumaczy ekspert Accreo Taxand.

Spółka osobowa

Magdalena Podolska z Działu Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand zwraca uwagę, że przedsiębiorca może także podjąć działalność w formie spółki osobowej. Maltański system prawny wyróżnia dwa rodzaje takich podmiotów: partnership en nom collectif (odpowiednik polskiej spółki jawnej), której wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki wspólnie i solidarnie w sposób nieograniczony całym swoim osobistym majątkiem oraz partnership en commandite (odpowiednik polskiej spółki komandytowej), której tylko część wspólników odpowiada za zobowiązania spółki w sposób nieograniczony, podczas gdy pozostali ponoszą odpowiedzialność ograniczoną do określonej kwotowo wysokości.

Samozatrudnienie

Przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić na Malcie mniejszy biznes, mogą podjąć próbę zmierzenia się z instytucją samozatrudnienia. Niestety przed rozpoczęciem działalności będą musieli przejść przez proces sprawdzenia ich kwalifikacji - wyjaśnia Mateusz Stańczyk. Jeżeli planowana działalność nie ma swojego odpowiednika na Malcie, należy liczyć się z wymogiem uznania jej przez lokalne Biuro Uznawalności Kwalifikacji Zawodowych (Malta Professional and Vacational Qualifications Awards Council). Prowadzenie niektórych kategorii działalności wymaga dodatkowo uzyskania odpowiedniej licencji (m.in. usługi transportowe).

Obciążenia podatkowe

Dochody spółek, będących maltańskimi rezydentami, podlegają opodatkowaniu według stawki 35-proc.

- Podatnicy będą uprawnieni do rozpoznania poszczególnych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem jednak, że zostały one poniesione w celu uzyskania przychodu - wyjaśnia Mateusz Stańczyk.

Wskazuje też, że w myśl lokalnego prawa podatkowego, w przypadku gdyby podatnik w danym roku podatkowym osiągnął stratę podatkową, zachowuje możliwość rozliczenia jej przez nieograniczony czas (dla porównania - w Polsce okres ten wynosi jedynie pięć lat).

- Warto zwrócić uwagę, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, przedsiębiorców czekają liczne zachęty podatkowe. Ustawa o promocji działalności gospodarczej na Malcie umożliwia m.in. redukcję podatku do 5 lub 10 proc. Przysługuje ona firmom prowadzącym działalność w uprzywilejowanych sektorach gospodarczych (m.in.: farmacji, plastyki, biotechnologii, elektroniki, sprzętu elektronicznego, medycznego, oczyszczania ścieków) przez pierwsze lata prowadzenia działalności - podkreśla Magdalena Podolska.

Według informacji naszej rozmówczyni, firmy te mogą także skorzystać z kredytu podatkowego, wynoszącego 50 proc. kosztów inwestycji w sprzęt lub 50 proc. kosztów płac dla nowo utworzonych miejsc pracy (w zależności od tego, która wartość jest wyższa). Dla małych i średnich przedsiębiorstw wysokość kredytu podatkowego zwiększona jest nawet do 65 proc.

Ponadto maltański system podatkowy przewiduje ulgę na dochody reinwestowane w określone kategorie projektów realizowanych na Malcie. Stawka opodatkowania takich dochodów zmniejsza się o 19,25 proc.

Maltański system opodatkowania dywidend oparty jest na zasadzie przypisania. W rezultacie, podatek uiszczony przez spółkę na Malcie zostaje niejako przeniesiony na udziałowca w momencie wypłaty dywidendy. Udziałowiec ten może wówczas uwzględnić zapłacony podatek w swoim rozliczeniu podatkowym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dywidendy wypłacane na rzecz nierezydentów nie podlegają podatkowi u źródła na Malcie.

Dochody osób fizycznych podlegają na Malcie opodatkowaniu PIT progresywną stawką od 15 do 35 proc., przy czym kwota wolna od podatku wynosi ok. 7440 euro.

Obciążenia podatkowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Obowiązki VAT

Podstawowa stawka maltańskiego VAT to 18 proc. Występują także dwie stawki o charakterze preferencyjnym - 5-proc., znajdująca zastosowanie m.in. w przypadku usług turystycznych, dostawy akcesoriów medycznych i dzieł sztuki, oraz 0 proc. (eksport).

Specjaliści Accreo Taxand wyjaśniają, że przedsiębiorca dokonujący na Malcie dostawy towarów lub świadczenia usług podlega obowiązkowi rejestracyjnemu dla potrzeb VAT w ciągu 30 dni od dnia dokonania pierwszej transakcji opodatkowanej VAT. Formalności rejestracyjne mogą być dopełnione także przez internet.

- Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność usługową lub handlową, będą zwolnieni z obowiązku rejestracji, jeśli ich roczne obroty nie przekroczą 24 tys. euro (w przypadku firm usługowych) albo 36 tys. euro (w przypadku firm handlowych) - wyjaśnia Mateusz Stańczyk.

Co do zasady deklaracje VAT powinny być składane kwartalnie, jednak pewne grupy podatników mogą rozliczać się w systemie miesięcznym (eksporterzy oraz przedsiębiorcy regularnie uprawnieni do zwrotu VAT) albo rocznym (podatnicy zwolnieni z podatku VAT oraz mali podatnicy).

Podatek od nieruchomości

Przeniesienie własności nieruchomości regulowane jest odrębnymi regulacjami podatkowymi i w konsekwencji podlega stawce 12 proc., znajdującej zastosowanie w odniesieniu do zysku otrzymanego z tytułu transakcji sprzedaży nieruchomości lub praw z nią związanych.

- W niektórych przypadkach możliwe jednak będzie łączenie tych zysków z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych - dodaje Magdalena Podolska.

ZAŁOŻENIE SPÓŁDZIELNI

Alternatywną formą prawną prowadzenia działalności przewidzianą przez system maltański jest spółdzielnia. Posiada ona osobowość prawną i podlega rejestracji w rejestrze przedsiębiorców. Jej pracownicy są zarazem właścicielami firmy, ale za zobowiązania spółdzielni odpowiadają tylko do wysokości wniesionych wkładów.

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ

Malta została członkiem Unii Europejskiej w 2004 roku, a od początku 2008 roku jest włączona do strefy euro. Tym samym lira maltańska została zastąpiona walutą europejską według przelicznika 1 euro - 0,42 liry maltańskiej.

Na Malcie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, a jej funkcję pełni Ambasada Polski we Włoszech (Wydział Promocji i Handlu: www.infopolonia.it).

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...