Na czym polega ocena ekonomiczna przedsiębiorcy ubiegającego się o dotację

Mikołaj Dąbrowski
rozwiń więcej
inforCMS
Działalność finansowa firmy ubiegającej się o dotację jest badana zarówno na etapie formalnej, jak i merytorycznej oceny wniosku. Co decyduje o pozytywnej ocenie komisji finansowej kandydata do wsparcia?


Podstawą oceny formalnej jest jednak sytuacja prawna, a nie stricte finansowa. Na pozytywną weryfikację formalną nie powinny liczyć firmy znajdujące się w stanie upadłości, likwidacji, będące w trakcie postępowania naprawczego, a także przedsiębiorstwa pod nadzorem komisarycznym. Wykluczenie z programu firm, których status jednoznacznie wskazuje na złą sytuację finansową, nie wyczerpuje jednak definicji przedsiębiorstwa zagrożonego. Ostateczna ocena finansowa i ekonomiczna wykonywana jest na etapie merytorycznej analizy wniosku.

Ocena finansowa firm w procesie ubiegania się o dofinansowanie jest raczej spłycona. Wskazuje na to zakres danych historycznych poddanych analizie (dwa okresy) oraz koncentracja na powierzchownej analizie wskaźnikowej. Takie podejście równie skutecznie eliminuje firmy o złej kondycji finansowej, jak i te o dobrym standingu, których wskaźniki finansowe nie mieszczą się w wyznaczonych przedziałach. Załóżmy na przykład, że w jednym z analizowanych okresów firma sprzedała ze stratą nieruchomość, notując w rezultacie ujemny wynik netto. Powyższa sytuacja ma jednoznacznie negatywny wpływ na wszystkie wskaźniki, w których elementem składowym jest zysk netto (np. ROE, ROA). Z drugiej strony transakcja stanowi realne źródło gotówki zwiększające płynność przedsiębiorstwa.

Warto zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do oceny finansowej aspekt działalności ekonomicznej jest w zasadzie niemierzalny w sposób obiektywny. Dlatego też wskazane byłoby, aby w przypadku wyraźnie negatywnej wymowy któregoś z mierników ekonomicznych uwzględnić elementy łagodzące. Dla przykładu: firma posiadająca tylko jednego odbiorcę będzie postrzegana zdecydowanie gorzej niż ta o dużej dywersyfikacji klientów. Ale sytuacja zmienia się diametralnie, gdy pierwsza z firm ma wieloletni, gwarantowany kontrakt na dostawy swoich wyrobów do klienta, z którym jest silnie powiązana kapitałowo, podczas gdy druga ma co prawda wielu klientów, ale należących do branży przeżywającej kryzys.

Należy pamiętać, że w przypadku współfinansowania projektu przez bank lub firmę leasingową ocena kondycji ekonomiczno-finansowej zostanie zaakceptowana przez instytucję oceniającą bez dodatkowego badania. Warunkiem jest potwierdzenie przez bank (promesa, umowa) lub leasingodawcę (promesa) gotowości sfinansowania projektu w wysokości obejmującej co najmniej 30 proc. wydatków kwalifikowanych.

 

MIKOŁAJ DĄBROWSKI

menedżer w zespole doradztwa europejskiego Accreo Taxand

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...