O jakie wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy w Estonii

EM
rozwiń więcej
inforCMS
Jaką pomoc ze środków Unii Europejskiej mogą otrzymać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Estonii?

W latach 2007-2013 Estonia będzie udzielała pomocy publicznej w ramach trzech programów pomocowych: Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (PO RZL), Programu Operacyjnego Rozwój Środowiska Naturalnego (PO RŚN) oraz Programu Operacyjnego Rozwój Środowiska Ekonomicznego (PO RŚE), przy czym wsparcie dla przedsiębiorców realizowane będzie w ramach programów PO RZL oraz PO RŚE. W sumie Estonia będzie miała do rozdysponowania 3,4 biliona euro, z czego 47 proc. przypada na ochronę środowiska, 41 proc. - na wsparcie inwestycji przedsiębiorstw, zaś 12 proc. - na rozwój zasobów ludzkich. Większość programów dla przedsiębiorców zostanie uruchomionych już w lutym 2008 r.

Program Operacyjny Rozwoju Środowiska Ekonomicznego, stanowiący odpowiednik polskiego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, ma na celu stymulowanie rozwoju i produktywności przedsiębiorstw, głównie poprzez wsparcie działalności badawczo-rozwojowej (B+R) oraz wdrażania innowacyjnych technologii, zwłaszcza technologii informacyjnych. Program ten kładzie również duży nacisk na rozwój infrastruktury transportowej, w tym sieci transportu międzynarodowego. Uzupełnieniem dla tego instrumentu jest Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich, którego środki przeznaczone są na szkolenie kadr w zakresie prowadzenia działalności B+R, a także stymulowanie zdobywania wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania innowacją w przedsiębiorstwach. Estonia w ramach tego programu przewidziała również instrument przeznaczony na wyrównywanie szans obcokrajowców na krajowym rynku pracy.

Projekty złożone w ramach krajowych programów operacyjnych przechodzą dwustopniowy proces weryfikacji. Początkowo poddawane są ocenie techniczno-finansowej (kwalifikacja wnioskodawcy, projektu oraz poszczególnych wydatków). Projekty, które pozytywnie przejdą pierwszy etap, poddawane są ocenie merytorycznej, podczas której weryfikowana jest zgodność projektu z założeniami programu, efektywność społeczna i ekonomiczna projektu, wartość dodana, zdolność wnioskodawcy do realizacji projektu, a także niezbędność pomocy.

W przeciwieństwie do systemu udzielania pomocy w Polsce, wszystkie dostępne instrumenty wsparcia będą wdrażane na poziomie kraju. Rola instytucji zarządzającej, a więc instytucji odpowiedzialnej za nadzorowanie wdrażania programów pomocowych oraz raportowanie ich realizacji do Komisji Europejskiej, została powierzona ministerstwu finansów. Natomiast instytucjami wdrążającymi, odpowiedzialnymi za proces weryfikacji złożonej dokumentacji aplikacyjnej, a także podpisanie umowy i rozliczanie poszczególnych projektów, są agencje państwowe. W przypadku programów dla przedsiębiorców rolę instytucji wdrążającej pełni Enterprise Estonia (instrumenty inwestycyjne) oraz fundacja INNOVE (instrumenty szkoleniowe).

Estonia dysponuje siecią podmiotów świadczących przedsiębiorcom bezpłatne usługi doradcze w zakresie pozyskania środków pomocy publicznej na realizację działań inwestycyjnych i szkoleniowych. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Estonii mogą również kontaktować się z agencją Enterprise Estonia (http://www.eas.ee/?lang=eng).


Agnieszka Talacha

konsultant w Zespole Doradztwa Europejskiego Accreo Taxand

 

(EM)

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...