Innowacyjnej inwestycji łatwiej uzyskać unijne wsparcie

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
inforCMS
Od tego, jak bardzo będzie innowacyjna inwestycja, może zależeć, czy firma dostanie dotacje - taka zasada powinna przyświecać przedsiębiorcom, którzy przygotowują się do aplikowania o fundusze unijne.

Innowacyjność - to hasło przewija się przez wszystkie programy operacyjne, z których mogą korzystać przedsiębiorcy. Praktycznie każda nowa inwestycja w firmie: czy to zakup komputera dla sekretarki czy też zatrudnienie nowych pracowników, jest dla przedsiębiorstwa działalnością innowacyjną. Niestety, aby zwiększyć swoje szansę na unijną dotację lub nawet móc o nią się starać, trzeba wykazać daleko idący wpływ planowanej inwestycji na poziom innowacyjności firmy.

Wyższe dotacje

Mimo że początkowe plany przeprowadzenia demarkacji między dotacjami inwestycyjnymi dla firm z regionalnych programów operacyjnych a programem Innowacyjna Gospodarka bazowały tylko na stwierdzeniu, że w tych pierwszych będą wspierane projekty o wartości poniżej 8 mln zł, a w tym drugim projekty innowacyjne o wartości powyżej 8 mln zł, to dość szybko okazało się, że samorządy wojewódzkie także chcą promować innowacyjność.

Dobrym dla tego przykładem jest Podkarpackie, w którym dla projektów innowacyjnych i wysokoinnowacyjnych wprowadzono możliwość uzyskania wyższej dotacji.

Nie inaczej jest w województwie lubelskim. Projekty, które ubiegają się o wsparcie z lubelskiego programu, powinny skutkować wprowadzeniem innowacji produktowej, organizacyjnej lub marketingowej.

Kryterium czasu

Jednak nie każda zmiana wprowadzana podczas inwestycji jest na tyle innowacyjna, by spełniać kryteria przyjęte przez samorządy. Aby to określić, należy posłużyć się kategorią czasu, czyli określić, jak długo nowy produkt, usługa, proces czy metoda marketingowa są obecne na rynku. To oznacza, że firma nie musi wprowadzać u siebie innowacji, która jest zupełnie nieznana na rynku. Wystarczy, że w skali regionu, Polski lub świata jest używana krócej niż tego wymaga instytucja rozdysponowująca unijną dotację.

Dla dotacji inwestycyjnych w programie Innowacyjna Gospodarka przyjęto, że to kryterium będzie wynosić trzy lata. Zakup przez firmę rozwiązania technologicznego, organizacyjnego czy też marketingowego, które zostało wprowadzone do użytku w ciągu ostatnich trzech lat od momentu złożenia wniosku o dotację, umożliwia ubieganie się o wsparcie z tego programu. Wprowadzono także dodatkowe kryterium, które mówi, że projekt może ubiegać się o dotacje, jeśli rozpowszechnienie stosowania innowacji w danej branży nie przekracza 15 proc.

Różnice regionalne

W przypadku regionalnych programów operacyjnych sytuacja jest bardziej skomplikowana. Każdy samorząd wojewódzki może samodzielnie opracować kryteria innowacyjności, które musi spełnić projekt przedsiębiorcy. W przypadku województwa lubelskiego inwestycja jest innowacyjna, jeśli technologia jest znana i stosowana w skali regionu poniżej jednego roku, w skali kraju - poniżej trzech lat, a w skali świata - poniżej pięciu lat.

W przypadku dofinansowania do inwestycji z podkarpackiego programu operacyjnego, aby inwestycja została uznana za wysoko innowacyjną i mogła liczyć na największą dotację (do 5,6 mln zł), wprowadzana technologia nie może być używana na świecie dłużej niż siedem lat.

Krótszy okres, bo stosowanie technologii nie dłużej niż trzy lata w skali świata, został przyjęty w województwie opolskim. Dotyczy to wszystkich projektów inwestycyjnych składanych przez przedsiębiorców z wyjątkiem przedsięwzięć mikroprzedsiębiorców oraz firmy z branży technologicznej.

Nawet jeśli uzyskanie dotacji w regionalnym programie operacyjnym nie jest w żaden sposób uwarunkowane przez innowacyjność projektu, to i tak warto zwrócić na to uwagę. Instytucje oceniające składane przez przedsiębiorców w konkursach propozycje inwestycji mogą przyznawać dodatkowe punkty za wykazanie innowacyjności projektu. To zaś może w ostatecznym rozrachunku decydować o przyznaniu dofinansowania.

Innowacyjność polskich przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

15 proc.

Dotacje dla innowacyjnych projektów

Poniżej takiego wskaźnika rozpowszechniania stosowania innowacji w danej branży projekt może się ubiegać o dotacje

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...