Fundusze unijne to szansa na szybki rozwój firm

Krzysztof Herod
rozwiń więcej
inforCMS
Fundusze unijne przyczyniają się do szybszego rozwoju polskich spółek. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z bezzwrotnych dotacji na rozwój firm i poprawę pozycji na konkurencyjnym rynku.

Nowa mapa pomocy regionalnej na lata 2007-2013 daje możliwość sfinansowania do 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji przez duże przedsiębiorstwa w wielu regionach Polski, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców nawet do 60 - 70 proc. Pieniądze z UE na następne lata są szansą na szybki rozwój przedsiębiorstw - warto z niej skorzystać. Wkrótce instytucje wdrażające zakończą prace nad wytycznymi do poszczególnych programów i rozpoczną dystrybucję funduszy na lata 2007-2013. Doświadczenia poprzednich lat wskazują, że wnioski należy składać już w pierwszych rundach aplikacyjnych.

Jakie działania trzeba podjąć, aby pozyskać pieniądze z UE w pierwszych rundach? Pierwszym krokiem powinno być opracowanie strategii wykorzystania funduszy unijnych na najbliższe lata (krótkoterminowo do 3 lat lub na lata 2007-2013) w kluczowych obszarach działalności rozwojowej (inwestycje, prace badawczo-rozwojowe i szkolenia). Warto także zastanowić się, czy niewykorzystany majątek w firmie można efektywnie wykorzystać dzięki środkom unijnym, np. w miejscu niewykorzystanych budynków utworzyć park technologiczny i uzyskać na taki projekt wsparcie z UE. Przygotowując się do pozyskania środków, warto już teraz zidentyfikować projekty rozwojowe w firmie i odnieść je do możliwych źródeł dofinansowania, tak aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają fundusze UE na lata 2007-2013.

Czy warto opracować w firmie plan wykorzystania środków unijnych na kilka lat naprzód, skoro fundusze unijne nie są pewnym źródłem finansowania? Odpowiedzi na to pytanie udzielają statystyki. W latach 2004-2006 w ramach Działania 2.3 SPO-WKP, przeznaczonego dla małych i średnich przedsiębiorców, dotacje unijne uzyskało jedynie 12 proc. złożonych wniosków. Oznacza to, że jedynie najlepiej przygotowane projekty mogły liczyć na dofinansowanie - spełniały zarówno kryteria formalne, jak i merytoryczne. Warto poświęcić czas na wstępne sprawdzenie szans projektu na dotację, zamiast od razu przygotowywać wniosek.

Należy pamiętać, że uzyskanie decyzji o przyznaniu dofinansowania to połowa drogi do sukcesu. Projekt trzeba jeszcze sprawnie rozliczyć, co gwarantuje jedynie właściwa identyfikacja źródła wsparcia oraz dobrze przygotowany wniosek o dofinansowanie. Oznacza to, że dokumentacja aplikacyjna powinna być przygotowana starannie oraz obejmować wszystkie wymogi określone w danym programie, tak aby zagwarantować skuteczne przejście przez etapy oceny wniosku: ocenę formalną, techniczno-ekonomiczną oraz merytoryczną projektu.

Krzysztof Herod

starszy konsultant PNO Consultants

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...