Zachęty dla inwestorów do prowadzenia działalności w Niemczech

Damian Wypior
rozwiń więcej
inforCMS
Reforma niemieckiego prawa, jaka miała miejsce w 2007 roku, ma duże znaczenie dla niemieckich przedsiębiorców, ale także dla polskich podmiotów działających na rynku niemieckim.


Niemiecki parlament 25 maja 2007 r. zatwierdził reformę podatków od przedsiębiorstw od 2008 roku. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2008 r., obniżając obciążenia podatkowe spółek kapitałowych z prawie 39 proc. do mniej niż 30 proc. Rząd federalny chciałby uczynić Niemcy atrakcyjniejszym miejscem do lokalizacji inwestycji w konkurencji międzynarodowej i ma nadzieję, że reforma stworzy zachęty dla przedsiębiorstw zagranicznych do inwestowania w Niemczech. Jednocześnie dzięki stworzeniu lepszych warunków dla przedsiębiorstw niemieckich rząd oczekuje silnych impulsów dla niemieckiego rynku pracy. Najistotniejsze elementy reformy podatkowej dotyczą:


Spółka kapitałowa


Podatek dochodowy od osób prawnych zostanie obniżony z 25 proc. do 15 proc., a współczynnik ustalania podatku od działalności gospodarczej zostanie określony ryczałtowo w wysokości 3,5 proc. Podatek od działalności gospodarczej nie będzie mógł jednak w przyszłości stanowić kosztu uzyskania przychodu.


W sumie średnie obciążenie podatkowe wyniosłoby 29,83 proc. Tym samym Niemcy osiągnęłyby poziom średnioeuropejski. Dotychczas średnia stawka w wysokości 38,7 proc. obowiązująca w Republice Federalnej Niemiec była najwyższa w Europie.


Spółka osobowa


W odniesieniu do spółek osobowych powstanie możliwość zastosowania obniżonego opodatkowania zysków, które będą ponownie inwestowane w przedsiębiorstwo. Na wniosek zainteresowanego tezauryzowane zyski będą opodatkowane w wysokości jedynie 28,25 proc. Zyski wypłacone później będą opodatkowane później.


Podobnie jak w przypadku spółek kapitałowych, podatek od działalności gospodarczej nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu. W celu odciążenia spółek osobowych współczynnik zaliczania podatku od działalności gospodarczej na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie jednak podwyższony z 1,8 do 3,8 proc. W ten sposób przedsiębiorcy będą mogli większą część podatku od działalności gospodarczej skompensować z podatkiem dochodowym.


Bariera odsetkowa


Bariera odsetkowa ma na celu utrudnić przedsiębiorstwom międzynarodowym przenoszenie zysków do krajów o niższym opodatkowaniu. W tym celu ograniczona zostanie możliwość odliczania kosztów z tytułu odsetek. Będą one odliczalne w wysokości przychodów z tytułu odsetek, ale ponadto tylko do wysokości 30 proc. zysków przed uwzględnieniem przychodów i kosztów z tytułu odsetek oraz amortyzacji. Ograniczenie odliczalności odsetek nie będzie miało zastosowania, jeśli saldo kosztów i przychodów z tytułu odsetek nie przekroczy wolnej kwoty granicznej w wysokości 1 mln euro, jeśli przedsiębiorstwo nie należy do koncernu lub gdy stosunek kapitału własnego do kapitału obcego w przedsiębiorstwie nie jest gorszy niż w koncernie (klauzula Escape).


Amortyzacja


Amortyzację degresywną całkowicie zastąpi liniowa, a granica odpisów jednorazowych dla składników majątkowych o niskiej wartości zostanie obniżona z dotychczasowych 410 euro do 150 euro. Składniki majątkowe podlegające zużyciu o kosztach nabycia w wysokości od 150 euro do 1 tys. euro należy ujmować w jednej pozycji zbiorowej, odnoszącej się do całego roku i amortyzować liniowo razem przez pięć lat.


Podatek od zysków


Na styczeń 2009 r. planowane jest ujednolicenie opodatkowania zysków kapitałowych. W przyszłości ma obowiązywać zryczałtowany podatek od zysków (Abgeltungssteuer) w wysokości 25 proc. Przestanie obowiązywać dotychczasowe postępowanie tzw. częściowego opodatkowania dochodów (Halbeinkünfteverfahren), zgodnie z którym opodatkowaniu podlegała tylko połowa dywidend i zysków spekulacyjnych, oraz zwolnienie z opodatkowania zysków z tytułu sprzedaży po zakończeniu okresu spekulacyjnego. Kompensata strat z tytułu sprzedaży akcji będzie w przyszłości możliwa jedynie z zyskami z tytułu sprzedaży akcji.

DAMIAN WYPIOR

adwokat z niemieckiej kancelarii Bunk alliance w Worms

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...