Dotacje na szkolenia pozwolą podnosić kwalifikacje

Mariusz Gawrychowski
rozwiń więcej
inforCMS
W latach 2007-2013 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie dysponowała prawie 0,5 mld euro na dotacje związane z podnoszeniem kwalifikacji pracowników.


Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) będzie w nowej perspektywie finansowej wspierać nie tylko projekty inwestycyjne w firmach czy też ich współpracę z jednostkami badawczo-naukowymi w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, ale także różne formy podnoszenia kwalifikacji pracowników. Na ten cel dostała blisko 0,5 mld euro w ramach Poddziałania 2.1.1. w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki.


Szkolenia zamknięte


Program - choć jest programem krajowym - został podzielony na dwie części. 75 proc. środków znajdzie się w rękach urzędów marszałkowskich, które będą rozdzielały je tylko we własnych regionach. Natomiast pozostałe środki zostały rozdysponowane między urzędy centralne, w tym PARP. Z tego bierze się dualizm wsparcia dla przedsiębiorców na szkolenia i inne formy podnoszenia kwalifikacji pracowników. Agencja będzie miała dotacje tylko na projekty, które będą miały znaczenie ponadregionalne. Co to oznacza? To, że projekt musi być realizowany w więcej niż jednym województwie.


Wsparcie może przybrać trzy formy. Firma może uzyskać dotacje na szkolenie zamknięte, które jest realizowane przez firmę szkoleniową lub doradczą tylko dla niej. Takie wsparcie jest adresowane do ponadregionalnych sieci kooperacyjnych przedsiębiorstw (na przykład spółka-matka i jej spółki zależne lub producent wraz z poddostawcami) lub też dla jednego przedsiębiorstwa, które posiada swoje oddziały, filie lub zakłady na terenie co najmniej dwóch województw.


W przeciwieństwie do dotacji, które były udzielane w starej perspektywie finansowej, w latach 2007-2013 w konkursach na wsparcie takich programów będą mogły startować sami przedsiębiorcy. Wcześniej musiały o te środki występować firmy szkoleniowe na zlecenie przedsiębiorstw.


Oferta ponadregionalna


W ramach Poddziałania 2.1.1 w PO KL przedsiębiorcy mogą wziąć udział także w szkoleniach otwartych, organizowanych przez firmy szkoleniowe. Ich zaletą jest to, że są one współfinansowane z funduszy unijnych, a przez to tańsze niż oferowane na rynku bez takiego wsparcia. O wsparcie na taki typ szkoleń będą mogły ubiegać się firmy szkoleniowe, a następnie oferować w co najmniej pięciu województwach. Ponieważ pieniądze na podobne działania znajdują się także w ramach programu Kapitał Ludzki także w rękach władz regionów, ma to pozwolić stworzyć ofertę szkoleniową o ponadregionalnym charakterze. Usługi typu otwartego charakteryzują się tym, że mogą do nich przystąpić wszyscy przedsiębiorcy, jeśli oczywiście będą wolne miejsca. Należy się jednak spodziewać, że firmy szkoleniowe będą realizowały projekty otwarte, które są adresowane jednak do kilku z góry określonych przedsiębiorstw.


W przypadku szkoleń o charakterze ogólnym Unia Europejska sfinansuje do 80 proc. kosztów firmy. Dla dużych przedsiębiorców ten próg będzie niższy i wyniesie maksymalnie 60 proc. Niższe dotacje będą także w przypadku szkoleń specjalistycznych. W ich przypadku małe i średnie firmy mogą liczyć na zwrot do 45 proc. kosztów, a duże firmy - do 35 proc. Wielkość pomocy publicznej może zostać zwiększona o 10 punktów procentowych w przypadku pracowników znajdujących się w gorszym położeniu. Chodzi m.in. o osoby niepełnosprawne czy też matki wracające z urlopów macierzyńskich.


Studia podyplomowe


Ostatnim elementem, na który będzie można uzyskać dofinansowanie w ramach Poddziałania 2.1.1. w PO KL, są studia podyplomowe dla pracowników. Tutaj aplikować o środki będą zapewne uczelnie wyższe organizujące takie kształcenie. Podobnie jak w przypadku szkoleń otwartych należy się spodziewać, że uczelnie będą organizowały cykle studiów podyplomowych dla kilku określonych partnerów.


Dotacje na podnoszenie kwalifikacji pracowników

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...