Wsparcie projektów badawczo-rozwojowych realizowanych przez firmy

Bogusława Mazurek
rozwiń więcej
inforCMS
Jednym z priorytetowych obszarów wsparcia pochodzącego ze środków strukturalnych, a w szczególności z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, będzie działalność badawczo-rozwojowa (B+R) realizowana przez przedsiębiorców.


Jednym z ciekawszych źródeł finansowania prac R+B będą dwa działania Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) - Działanie 1.4 Wsparcie projektów celowych oraz 4.1 Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R). Ich wspólny budżet wyniesie prawie 600 mln euro. Przedsiębiorca będzie składał jeden wniosek. Projekty mogą być realizowane samodzielnie przez przedsiębiorców, jeżeli posiadają niezbędne zasoby ludzkie oraz techniczne, lub zlecone jednostce naukowej. W ramach pierwszego etapu będzie można zrealizować projekty celowe obejmujące badania stosowane i eksperymentalne prace rozwojowe.

 

 


Badania stosowane to badania planowane lub krytyczne, mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności celem opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzenie ich znaczących ulepszeń, a także niezbędne do badań przemysłowych z wyłączeniem prototypów. Eksperymentalne prace rozwojowe oznaczają natomiast nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i biznesu oraz innej stosownej wiedzy i umiejętności na potrzeby planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów czy usług.

Projekty obejmujące rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku nie kwalifikują się do wsparcia,
nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.


Jeżeli po zakończeniu i rozliczeniu części badawczej warunki ekonomiczne nadal zapewnią efektywną realizację celów projektu, wówczas otrzymamy wsparcie na część wdrożeniową już w ramach Działania 4.1 PO IG. Jeśli przedsiębiorca nie uzyska właściwego efektu z części badawczej, część wdrożeniowa nie zostanie podjęta, przy czym nie będzie obowiązku zwrotu dotacji uzyskanej w ramach pierwszego etapu. Wielkość wsparcia uzależniona jest od rodzaju prowadzonych badań oraz od wielkości przedsiębiorstwa.


Dodatkowe wsparcie otrzymamy, jeżeli w ramach projektu stworzymy trwałą i skuteczną współpracę co najmniej z jednym niepowiązanym z nami małym lub średnim przedsiębiorstwem, lub działalność B+R będzie prowadzona jeszcze w jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Premiowane będzie także nawiązanie trwałej współpracy z jednostką badawczo-rozwojową (w każdym przypadku z wyłączeniem podwykonawstwa).


Katalog możliwych kosztów kwalifikowanych różni się w zależności od etapu projektu. W przypadku części badawczej (tj. 1.4 PO IG) podstawowe koszty to wynagrodzenia osób realizujących projekt, amortyzacja środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, nieruchomości wykorzystywanych w ramach projektu czy też koszty związane z promocją lub ochroną patentową, natomiast przy części związanej z wdrożeniem wyników prac B+R, przedsiębiorca może zaplanować twarde wydatki inwestycyjne. Warto dodać, że jedynie małe lub średnie przedsiębiorstwa mają możliwość nabywania używanych środków trwałych oraz niezbędne usługi doradcze związane z realizacją projektu B+R.


Bogusława Mazurek

starszy konsultant w zespole doradztwa europejskiego, Accreo Taxand

 
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...