Czy Polak może otworzyć firmę w Niemczech

EM
rozwiń więcej
Jak będą opodatkowane dochody, gdy mając działalność gospodarczą w Polsce otworzę filię zagraniczną. Czy cudzoziemiec może bez problemów założyć firmę w Niemczech?


MAŁGORZATA FRĄTCZAK-DŁUGOSZ

główna księgowa, doradztwo podatkowe Graczyk i Wspólnicy w Wodzisławiu Śląskim


Tak


W Republice Federalnej Niemiec na podstawie ustawy o działalności gospodarczej obowiązuje wolność działalności gospodarczej. Oznacza to, że działalność gospodarczą może prowadzić tam każdy obywatel, również cudzoziemiec.


Najprostszym sposobem rozpoczęcia przez polskie przedsiębiorstwo działalności gospodarczej w Niemczech jest założenie oddziału lub filii. Według niemieckich przepisów oddział przedsiębiorstwa jest jednostką wyodrębnioną organizacyjnie i przestrzennie z zakładu głównego. Oddział prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą, posiada oddzielną rachunkowość i wydzielony majątek. Podlega wpisowi do rejestru handlowego.


Filia natomiast jest oddziałem przedsiębiorstwa, wyodrębnionym przestrzennie i organizacyjnie, ale niemającym samodzielności w działaniu. Filia otwierana jest zazwyczaj w celu prowadzenia promocji, badania rynku, prowadzenia salonu z ekspozycją towarów itd. Filia jest pod każdym względem uzależniona od zakładu macierzystego i nie może prowadzić odrębnej działalności. Nie posiada osobowości prawnej, więc jej utworzenie nie podlega wpisowi do rejestru handlowego. Wymagane jednak jest jej zgłoszenie we właściwym miejscowo urzędzie do spraw gospodarczych.


Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne, które mieszkają w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Przy czym obowiązek ten jest realizowany z uwzględnieniem postanowień właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Z postanowień umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec wynika, iż dochody uzyskane za pośrednictwem oddziału w Niemczech będą opodatkowane w Niemczech, a więc są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce. Dochody te będą jednak brane pod uwagę dla ustalenia stopy podatku, o ile dochody z prowadzonej działalności w Polsce podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Jeżeli natomiast dochody te są opodatkowane według stałej stawki 19 proc. (tzw. podatek liniowy), to dochody uzyskane za pośrednictwem zakładu położonego w Niemczech nie będą miały wpływu na wysokość podatku opłacanego podatkiem liniowym. Stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w Niemczech kształtują się w zależności od uzyskanego dochodu od 15 proc.


Podstawowa stawka VAT na terytorium Republiki Federalnej Niemiec
wynosi od 2007 roku 19 proc., jednak są towary i usługi, które zachowują preferencyjną stawkę 7-proc.


Jeżeli natomiast chodzi o składki ubezpieczenia społecznego, to na podstawie rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we wspólnocie, osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium dwóch lub więcej państw członkowskich podlega ustawodawstwu tego państwa, na terytorium którego zamieszkuje, jeżeli wykonuje jakąkolwiek część swojej działalności na terytorium tego państwa.


(EM)


Podstawa prawna

l Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

lArt. 24 umowy podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu

i od majątku (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90).

lRozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we wspólnocie (Dz.Urz. WE L 149 z 5 lipca 1971 r.).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...