Regulacje przy zatrudnianiu młodocianych w UE

Rozpoczynamy prowadzenie działalności (agencja reklamowa). Firma będzie prowadziła działalność na obszarze UE. W jej ramach mamy zamiar zatrudniać dzieci i młodzież poniżej 18 lat. Czy prawo UE reguluje taką pracę w szczególny sposób?


ODPOWIEDŹ


Prawo wspólnotowe wprowadza zakaz pracy dzieci oraz ściśle określa przesłanki zatrudniania młodocianych.


Wyjaśnienie


Zagwarantowanie pracownikom pełnego bezpieczeństwa jest jednym z zasadniczych celów prawa pracy. Odpowiednie regulacje dotyczą nie tylko wąsko rozumianych zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy, ale również profilaktyki oraz minimalizowania zagrożeń występujących w środowisku pracy.


Zatrudnienie młodocianych jest przedmiotem Dyrektywy Rady 94/33 z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. Wskazany akt prawny odnosi się tylko do niektórych aspektów pracy młodocianych. Nie ingeruje w zagadnienia, takie jak podstawa prawna zatrudniania młodocianych, zakres przygotowania zawodowego, wynagrodzenie czy ochrona trwałości stosunku pracy. Dyrektywa koncentruje się natomiast na problematyce zagwarantowania bezpieczeństwa i zdrowia młodocianych. Prawo wspólnotowe wprowadza zakaz pracy dzieci oraz ściśle określa przesłanki zatrudniania młodocianych.


Dyrektywa 94/33 stanowi wprost, że państwa członkowskie powinny chronić młode osoby przed jakimkolwiek wyraźnym zagrożeniem wynikającym z braku doświadczenia, braku świadomości istniejącego lub potencjalnego ryzyka, jak również ze względu na ich niedojrzałość. Co do zasady, minimalny wiek pracy lub zatrudnienia nie może być niższy niż wiek, w którym kończy się powszechny obowiązek szkolny nałożony prawem krajowym. Granica ta nie może być w żadnym wypadku niższa niż 15 lat życia.


Dyrektywa przewiduje, że zakres jej stosowania dotyczy każdej osoby w wieku poniżej 18 lat, która posiada umowę o pracę lub pozostaje w stosunku pracy określonym przez ustawodawstwo wewnętrzne państwa członkowskiego. Prawo wspólnotowe podkreśla konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia pracowników młodocianych. Należy im zagwarantować bezpłatną możliwość kontroli stanu zdrowia. Rozwiązania wewnętrzne powinny zabronić zatrudniania młodocianych przy określonych pracach. Zakaz ten obejmuje prace przekraczające fizyczne lub psychiczne możliwości młodocianych, jak również działalności narażającej na szkodliwe czynniki lub zwiększone ryzyko wypadków.


Rozwiązania wewnętrzne powinny ograniczać dobowy i tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianych. Do czasu pracy należy również zaliczyć odbywanie kształcenia teoretycznego lub praktycznego połączonego z pracą lub kształceniem zawodowym organizowanym w miejscu pracy. W sytuacji gdy młodociany jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy, dni pracy oraz czas pracy się kumulują. Władze krajowe są także zobowiązane do wprowadzenia zakazu zatrudniania osób młodych w porze nocnej. Młodocianym należy zagwarantować nieprzerwany wypoczynek dobowy wynoszący 14 godzin. Ponadto jeżeli dzienny czas pracy przekracza cztery i pół godziny, to młodocianym przysługuje prawo do przerwy wynoszącej co najmniej trzydzieści minut. Urlopu wypoczynkowego należy młodocianym udzielać, w miarę możliwości, w okresie wakacji szkolnych.


Dyrektywa przewiduje również, że od reguł zatrudniania młodocianych można wyjątkowo odstąpić w razie zaistnienia siły wyższej. Odstępstwa dopuszczalne są, pod warunkiem że praca ma charakter tymczasowy, musi być wykonana niezwłocznie, a dorośli pracownicy nie są dostępni.


Podstawa prawna:

l Dyrektywa Rady nr 94/33 z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodocianych (Dz.Urz. UE L 216/12).

Marta Marciniak

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...