Szef jest szefem bez względu na wiek

Marzena Czarnowska
rozwiń więcej
Młodość ma to do siebie, że się uczy i czasem popełnia błędy – szef nie może pozwolić sobie na takie potknięcia.
Wiek to ważny czynnik, który determinuje twój stosunek do innych osób i określa twoją pozycję w kontaktach towarzyskich i zawodowych. Jest to cecha, której nie można ukryć, ani zatuszować.

W codziennych kontaktach z ludźmi istotne znaczenie ma z kim rozmawiasz: czy jest to twój równolatek, osobą w średnim czy podeszłym wieku. Inaczej się zachowasz w czasie powitania, dobierzesz inne słowa by przekazać tę samą wiadomość. Nawet kłótnia czy sprzeczka przebiega inaczej, gdy do ostrej wymiany zdań dochodzi między osobami w różnym wieku. W pracy nie trzeba wcale konfliktowej sytuacji, by relacje miedzy osobami w były trudne dla obu albo dla jednej strony. Wystarczy, że przełożonym jest osoba młoda, a podwładni to „starzy wyjadacze”.

Zobacz: Drzwi pokoi służbowych

Młody przełożony

Taka już jest ludzka natura i zakorzenione w podświadomości kulturowe przekonanie, że z wiekiem człowiek nabiera doświadczenia i wiedzy, a siwe włosy są oznaką mądrości. Jedni chylą czoła przed dorobkiem siwych głów, inni lekceważą zdanie sędziwych ekspertów. Nie każdy bowiem siwy włos jest oznaką mądrości. Ale też nie każdy młody człowiek jest „żółtodziobem”. Czasem zdarza się, że jest przełożonym „siwych głów”. Przy różnicy wieku bliskiej jednemu pokoleniu taki kontakt może wywołać szereg trudnych sytuacji. Starszych pracowników i młodego szefa różni nie tylko wiek i doświadczenie – różni ich mentalność kontekst kulturowy, w którym zostali wychowani. Starszy pracownik jeśli jest przy tym osoba życzliwą czuje naturalną potrzebę udzielania pomocy i doradzania młodszemu, ale młodszy jest jego kierownikiem. Nie zawsze dobre rady są na miejscu. Trudność może sprawiać również zwracanie się do młodszej osoby, jako do podwładnego. Udzielanie i przyjmowanie krytyki może być sytuacją stresująca nie tylko dla pouczanego pracownika, ale i dla przełożonego. Nawet kwestia autorytetu może zaburzyć relację przełożony – podwładny. Młodość ma to do siebie, że się uczy i czasem popełnia błędy – szef nie może pozwolić sobie na takie potknięcia, od pierwszego dnia pracy musi wzbudzać w podwładnych zaufanie do swoich poczynań. Nie ma nic gorszego jak kwestionowanie przez podwładnych decyzji szefa. I jeszcze jedna ważna uwaga – podwładni nawet jeśli są w wieku rodziców swojego przełożonego nie mogą traktować go jak syna czy córki – szef to szef i nieważne ile ma lat. 

Czytaj też: Program mentoringu

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...