Rozmowy towarzyskie przy stole

Magdalena Pytkowska
rozwiń więcej
Jak prowadzić rozmowę przy stole?
Nierozerwalnym towarzyszem firmowych przyjęć na siedząco są rozmowy towarzyskie. Poznanie reguł, które żądzą tego typu konwersacjami jest niezwykle istotne nie tylko dla zbudowania miłej i niekrępującej atmosfery w trakcie spotkania, ale również dla naszego wizerunku.

Jak należy prowadzić rozmowy przy stole, jakie tematy poruszać? To tylko nieliczne pytania, które nasuwają się nam zaraz przed wyjściem na przyjęcie firmowe. A im bliżej jesteśmy punktu docelowego, tym więcej kłębi się ich w głowie: jak rozmawiać z prezesem, na ile prywatne tematy można poruszyć, mówić o sprawach firmowych, naukowych, politycznych? Postaram się rozwiać te wszystkie wątpliwości w kilku klarownie sformułowanych punktach.

a) Zapamiętaj, że przy stole nie załatwia się interesów, ale prowadzi rozmowy o charakterze ogólnym.

b) Wybierane tematy powinny zagwarantować spokojną i neutralną rozmowę. Nie poruszamy tematów kontrowersyjnych, które mogłyby wywołać ostrą dyskusję. Unikamy rozmów na temat polityki, wywodów naukowych, których większość ze zgromadzonych nie mogłaby w równym stopniu podjąć, a także tematów dotyczących sfer intymnych i problemów osobistych.

c) Wybieraj tematy takie, które mogą zainteresować innych. Jeśli czujesz, że goście się nudzą – zmień temat.

d) Daj dojść innym do głosu, nawet jeśli pojawi się temat, który jest Twoją specjalnością.

Zobacz: Przyjęcie koktajlowe

e) Nie przerywaj innym – daj dokończyć rozmówcy swoją myśl.

f) Skup się na wypowiedzi swojego rozmówcy, daj mu do zrozumienia, że jego wypowiedź jest interesująca. Poproś o rozszerzanie niektórych poruszanych wątków – rozmówcy będzie na pewno miło.

g) Kiedy zadasz pytanie rozmówcy – zaczekaj aż odpowie – nie staraj się go w tym wyręczać. Twoje pytanie ma być pytaniem w tradycyjnym rozumieniu, a nie pytaniem retorycznym.

h) Hamuj się z negatywnymi opiniami, zanim nie dostaniesz odpowiedzi na postawione pytanie.

i) Nie wyróżniaj rozmówców – tak samo zwracaj się do przełożonego i swojego podwładnego. Wyjdź z założenia, że wszyscy zgromadzeni przy stole są równymi rozmówcami.

Zobacz serwis: Protokół dyplomatyczny

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...