Organizacja oficjalnego życia dyplomatycznego

Marzena Czarnowska
rozwiń więcej
Dyplomata bywa zarówno organizatorem jak i uczestnikiem różnego rodzaju przyjęć i spotkań.
Świat dyplomacji rządzi się ściśle określonymi regułami, które dokładnie wskazują kto i jak powinien zachować się w każdej sytuacji. Bycie dyplomatą wymaga znajomości tych zasad i budowania w oparciu o nie harmonogramu życia dyplomatycznego.

Do elementów życia dyplomatycznego należą: wizyty, przyjęcia, spotkania, wymiana korespondencji dyplomatycznej, zasady precedencji i stroje.

Wizyty

Każdy nowo mianowany ambasador powinien rozpocząć swoją służbę od złożenia wizyt wszystkim ambasadorom krajów, z którymi utrzymywane są stosunki dyplomatyczne. Po wizytach oczywiście następują rewizyty.

Przyjęcia i spotkania

Dyplomata bywa zarówno organizatorem jak i uczestnikiem różnego rodzaju przyjęć i spotkań. Powinna mu w ich czasie przyświecać naczelna zasada uczestnictwa w przyjęciach i spotkaniach – nawiąż i podtrzymuj kontakty, wymieniaj opinie i poglądy, słuchaj i analizuj.

Precedencja

Dyplomata musi wiedzieć kogo przedstawić jako pierwszego, a kogo w dalszej kolejności, komu podać rękę, jak i z kim się witać i żegnać, jak rozsadzać gości przy stole. Zasady precedencji ustalane są w oparciu o hierarchię klas, rang oraz datę, godzinę i czas pełnienia służby dyplomatycznej. Odwołują się również do zasad savoir – vivre’u w zakresie pierwszeństwa.

Polecamy: Zasady pierwszeństwa w polityce i biznesie

Korespondencja dyplomatyczna

Korespondencja dyplomatyczna prowadzona jest miedzy osobami reprezentującymi kraj, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by była pozbawiona jakichkolwiek błędów i niedociągnięć. Każde takie uchybienie źle świadczy nie tylko o autorze, ale przede wszystkim stawia państwo w niekorzystnej sytuacji. Zarówno forma, styl i język są nieodłącznym elementem korespondencji dyplomatycznej.

Polecamy: Przygotowane przez Ciebie dokumenty są Twoją wizytówką

Strój

Jak w każdym zawodzie strój ma duże znaczenie. Dyplomata powinien w sposób szczególny dbać o własny wizerunek – reprezentuje nie tylko siebie, ale głowę państwa i całe społeczeństwo. Jego niedbały wygląd szybko stanie się znakiem rozpoznawczym dla całego narodu. 

Czytaj także: Nie szata zdobi człowieka - a jednak ...

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...