Kultura osobista na szkoleniach

Małgorzata Czarnota
rozwiń więcej
Zazwyczaj szkolenia czy wyjazdy trwają od kilku do kilkunastu dni. Jest to dobry czas na to, aby poznać swoich współpracowników w różnych sytuacjach życia codziennego.
W większości firm wśród form motywowania pracowników można zauważyć organizowanie wyjazdów lub wycieczek integracyjnych. Mogą to być również szkolenia, które oprócz funkcji rekreacyjnej będą miały charakter merytoryczny, a ich głównym celem będzie podniesienie kwalifikacji przez pracownika.

Mimo że nie jesteśmy wówczas w firmie, w naszym miejscu pracy, to nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku pamiętania o zasadach savoir-vivre. Podstawowym błędem popełnianym przez pracowników jest zbyt luźna atmosfera na wycieczkach integracyjnych. Owszem, celem takiego wyjazdu jest polepszenie relacji panujących w pracy, zaprzyjaźnienie się, zniwelowanie pewnych barier czy niechęci do niektórych osób. Jednak niedopuszczalne jest zbytnie spoufalanie się ze współpracownikami, zwłaszcza, jeśli są to nasi przełożeni. Nagannym jest natarczywe wypytywanie o sprawy prywatne czy życie rodzinne.

Jeśli jesteśmy uczestnikiem szkolenia zawodowego, to nie zapominajmy, jakie jest jego główne założenie. Niedopuszczalne jest zaniedbywanie części szkoleniowej, opuszczanie zajęć, czy wyraźna niechęć do przedstawianych problemów, czy prowadzącego.

Zazwyczaj szkolenia czy wyjazdy trwają od kilku do kilkunastu dni. Jest to dobry czas na to, aby poznać swoich współpracowników w różnych sytuacjach życia codziennego – począwszy od porannej toalety, skończywszy na wieczornej integracji. To, że dzielimy z kimś pokój nie oznacza, że mamy być przyjaciółmi „na śmierć i życie”, dlatego nie zamykajmy się w pokoju, lecz uczestniczmy w spotkaniach całej grupy.

Zobacz: Bądź gospodarzem doskonałym

Należy także pamiętać, aby odpowiednio korzystać z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Opychanie się przy stole, tylko i wyłącznie dlatego, że nie potrafimy przyrządzić tak wyszukanych potraw, lub nie stać nas na częste wyjścia do restauracji nie wygląda dobrze.

Zbyt długie korzystanie z różnego rodzaju sal, które są do dyspozycji wszystkich, tj. sala bilardowa, siłownia, kręgielnia, sauna itp. także nie jest w dobrym guście. Dajmy szansę również innym na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu.

Nie starajmy „na siłę” się przeciągać spotkań towarzyskich wieczorami. Pamiętajmy, że każdy chce wypocząć, a każdorazowe zarywanie nocy temu nie służy.

Należy zwrócić szczególną uwagę na taką rzecz jak alkohol. W pracy nie mamy możliwości obserwowania, jak poszczególne osoby zachowują się pod wpływem napojów alkoholowych, dlatego też każdy powinien respektować prawo do odmowy. Na kolacjach integracyjnych, na spotkaniach wieczornych, do obiadu itp. podawany jest alkohol – czasem nawet kilka razy dziennie. Czasem sama atmosfera „wolności”, braku codziennych obowiązków sprawia, że czujemy się bardziej swobodnie i nie kontrolujemy siebie w taki sposób, jaki byłby wskazany. O przekroczenie granicy w takiej sytuacji nie jest trudno. Dlatego, aby nie skompromitować się, nie pozostawić złego wrażenia na innych współpracownikach i co najważniejsze na naszych przełożonych, trzeba bardzo ostrożnie dozować napoje.

Zobacz: Przekazywanie złych wiadomości

Wyjazdy integracyjne czy szkolenia są niewątpliwie odskocznią od codzienności, wypoczynkiem i szansą nabycia wiedzy czy umiejętności. Jednak należy pamiętać, że wciąż jesteśmy w towarzystwie współpracowników, przełożonych, ludzi z branży. Nieodpowiednie zachowanie natychmiast zostanie wychwycone, a taki wyjazd może się okazać dla nas porażką. Powinniśmy uważać, aby nasze zachowanie nikogo nie uraziło oraz abyśmy nie wstydzili się powrotu do pracy.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...