Niech czas będzie Twoim sprzymierzeńcem

Katarzyna Oleksik
rozwiń więcej
Jeśli wiesz, że spóźnisz się do pracy zadzwoń do firmy i uprzedź o tym kolegów i szefa. / inforCMS
W świecie biznesu czas to pieniądz, dlatego nic dziwnego, że umiejętność zarządzania czasem jest jednym z kluczowych założeń biznesowego savoir vivre’u.

Nikt nie chce, aby ktoś marynował jego czas, podobnie jak my sami denerwujemy się gdy inni marynują nasze cenne chwile. Pracodawca nie lubi, jak jego pracownicy poświęcają czas w pracy na zajęcia nie związane z obowiązkami służbowymi, kiedy spóźniają się do pracy i na spotkania lub gdy nie potrafią wykonać zadania w wyznaczonym terminie.

Pomijam tu oczywiście sytuacje wyjątkowe, kiedy spóźnienie wynika z przyczyn niezależnych: awaria samochodu, korek spowodowany wypadkiem, spóźnienie pociągu. Niewybaczalnym błędem jest jednak gdy takie sytuacje zdarzają się notorycznie.

Naucz się uprzedzać o spóźnieniach

Jeśli wiesz, że spóźnisz się do pracy zadzwoń do firmy i uprzedź o tym kolegów i szefa. Koledzy na pewno będą zaniepokojeni tym, co się z Tobą dzieje. Ponadto jeśli w tym czasie zadzwoni do Ciebie klient nie będą potrafili mu udzielić informacji na Twój temat.

Podobnie postępuj w momencie kiedy wiesz, że nie wyrobisz się na czas ze zleconym zadaniem. Odpowiednio wcześniej poinformuj o tym swojego przełożonego, wyjaśnij z jakiego powodu wynika opóźnienie oraz zaproponuj rozsądny, nowy termin. Tym razem jednak musisz zrobić wszystko, aby dochować terminu.

Zobacz: Telepraca – wizerunek pracownika

Praktyczne wskazówki

Jak nauczyć się kontrolować swój czas i dotrzymywać terminów? Oto kilka praktycznych rad, które pomogą Ci to osiągnąć:

  • Jeśli korzystasz z tradycyjnego notatnika, pamiętaj, aby wszystko zapisywać w jednym miejscu. Nie używaj kilku notatników, np. w pracy jednego, a w domu drugiego, ponieważ możesz przeoczyć niektóre sprawy. Najlepiej jakbyś zaczął korzystać z kalendarzy elektronicznych w swoim komputerze lub telefonie komórkowym. Urządzenie to będzie Ci w odpowiednim momencie przypomniało o zbliżającym się terminie wykonania pilnego zadania i powiadamiało o kolejnym;
  • Każdy dzień pracy zacznij od sporządzenia szczegółowego planu działania. Oszacuj na początku czas, jaki będziesz potrzebował na wykonanie określonych zadań. Trzymaj się go bezwzględnie;
  • Jeśli wiesz, że nie zdążysz czegoś zrobić na dany termin, nie obiecuj, że to zrobisz. Przecież doba nagle nie rozszerzy się o kolejne godziny, a Ty tylko możesz zacząć być postrzegany jako osoba niesłowna i ignorująca polecenia służbowe;
  • Umiejętnie oszacuj, które z wyznaczonych Ci zadań są absolutnym priorytetem, zacznij od nich, a dopiero jak je skończysz, pomyśl o kolejnych;
  • Jeśli masz coś pilnego do wykonania, postaraj się, aby nikt Ci nie przeszkadzał. Skorzystaj w tym czasie z poczty głosowej, aby nie tracić czasu na odbieranie telefonów. Po skończonej pracy natychmiast oddzwoń do wszystkich jak najszybciej;
  • Dbaj o porządek na swoim biurku, nie zapisuj ważnych wiadomości na małych karteczkach przyklejanych wokół komputera. Te najbardziej pilne sprawy mogą Ci się wtedy pomieszczać z już nieaktualnymi;
  • Pamiętaj, że miejsce pracy to nie jest najlepsze miejsce na długie, luźne pogawędki z koleżankami czy kolegami z pracy, ani na prywatne rozmowy przez telefon czy załatwianie prywatnych spraw.

Zobacz: CV – pierwsze wrażenie jest najważniejsze

Kierując się tymi zasadami nie tylko zdążysz ze wszystkim na czas, ale także zbudujesz swój dobry wizerunek w firmie.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...