Energia z wiatru: podejmij Wielkie Wyzwanie NCBR i wygraj milion złotych

Materiały prasowe
Do 14 grudnia można zgłosić się do inicjatywy Wielkie Wyzwanie: Energia, organizowanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ze środków Funduszy Europejskich. Aż milion złotych nagrody czeka na najlepszy prototyp małogabarytowej elektrowni wiatrowej. Wielki Finał, w którym najlepsze prototypy będą rywalizowały ze sobą bezpośrednio o nagrodę główną, zaplanowano w sierpniu 2021 r. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Do udziału w Wielkim Wyzwaniu: Energia może zgłosić się każdy zainteresowany - naukowcy, inżynierzy, studenci, entuzjaści innowacji czy „garażowi” wynalazcy – indywidualnie lub w zespołach. Ich zadaniem jest opracowanie prototypu kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru w energię elektryczną w możliwie najefektywniejszy sposób. Wyzwanie przewiduje tylko jednego zwycięzcę i jedną nagrodę główną w postaci miliona złotych. Co istotne, to uczestnicy pozostają właścicielami rozwiązań, jakie opracują w trakcie zawodów.

Reguły gry

NCBR przygotował dla uczestników wyzwania „Podręcznik Uczestnika”, w którym określa wszelkie zasady inicjatywy, przebieg wyzwania, jak i techniczne parametry prototypu. W skład prototypu przede wszystkim musi wejść siłownia wiatrowa, a więc urządzenie lub zespół urządzeń przekształcających energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną. Magazyn energii nie jest obowiązkowym elementem urządzenia.

Prototyp powinien być zdolny do pracy off-grid (bez podłączenia do sieci elektroenergetycznej) oraz  pozyskiwania energii z wiatru cechującego się dużą zmiennością prędkości oraz kierunku. Musi być przystosowany do wykorzystania przez użytkowników indywidualnych w warunkach przydomowych, co ogranicza jego parametry takie jak określone w Podręczniku wymiary, masę czy poziom natężenia generowanego hałasu. Również, NCBR zwraca uwagę na estetykę urządzenia, proponując dodatkowo nagrodę w kategorii „wzornictwo”.  

Ku czystemu powietrzu z OZE

Konsekwencje wykorzystania paliw kopalnych i emisyjnych źródeł energii wraz z globalnym kierunkiem ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz konieczność likwidacji niskiej emisji i smogu, wymuszają korzystanie z energii odnawialnej, w tym wiatru. Energia wiatru jest powszechnie wykorzystywana w większości krajów Unii Europejskiej i ma szansę na szerokie zastosowanie w Polsce. W naszym kraju jednak obecne wykorzystanie energii wiatrowej odbywa się w instalacjach komercyjnych o dużej mocy wytwarzania. Istniejące ograniczenia prawne oraz niska świadomość społeczna sprawiają, że potencjał energetyki wiatrowej nie jest wykorzystywany. Obszarem wymagającym większego zainteresowania jest skala przydomowa, w której producentem energii jest prosument.

Poprzez organizację Wielkiego Wyzwania: Energia, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce promować korzystanie z odnawialnych źródeł energii oraz przyczynić się do wzrostu świadomości i upowszechnienia wiedzy na temat małogabarytowych elektrowni wiatrowych. To również szansa na zmotywowanie środowiska naukowego i przemysłowego do zaangażowania własnych zasobów do rozwijania proekologicznych technologii.

Do udziału w Wielkim Wyzwaniu: Energia można zgłosić się za pomocą prostego formularza, dostępnego na stronie wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl

Wielkie Wyzwanie: Energia jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 4.1.3. Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, w ramach projektu pn. Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych.

Materiał przygotowany we współpracy z NCBR

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...