Domowa sieć bezprzewodowa

Sebastian Górski
rozwiń więcej
inforCMS
Masz dość plątaniny kabli miedzy komputerami w domowym zaciszu? Chcesz mieć dostęp do Internetu z dowolnego miejsca mieszkania? Najlepsze rozwiązanie tego problemu to domowa sieć bezprzewodowa. Do jej budowy nie potrzebujesz drogiego i zaawansowanego technicznie sprzętu.

Domowa sieć bezprzewodowa (WLAN - Wireless Local Area Network) nie wymaga już mozolnego układania kabli pomiędzy poszczególnymi urządzeniami i może obsługiwać praktycznie dowolną liczbę komputerów na niewielkiej przestrzeni. Oto co musisz mieć, aby rozpocząć budowanie domowego WLAN-u:

  • sercem domowej sieci bezprzewodowej jest tzw. punkt dostępowy (Access Point) zwany również routerem bezprzewodowym. Urządzenie wyposażone jest w specjalne anteny, za pomocą których wymienia dane z domowymi komputerami. Transmisja danych odbywa się za pośrednictwem fal radiowych. Router posiada również kilka gniazd (LAN) do podłączenia komputerów tradycyjną metodą (za pomocą kabli sieciowych) oraz gniazdo, do którego podłączasz urządzenie dostępowe dostarczające połączenie z Internetem (WAN).
  • każdy komputer, który chcesz podłączyć do bezprzewodowej sieci domowej musi posiadać bezprzewodową kartę sieciową. Może mieć ona postać karty  z anteną montowanej wewnątrz stacjonarnego komputera lub niewielkiego klucza podłączanego do portu USB. W przypadku notebooków można również spotkać płaskie karty wkładane do specjalnego gniazda o nazwie PCMCIA. Warto podkreślić, że coraz więcej notebooków ma już wbudowany wewnętrzny moduł Wi-Fi do obsługi sieci bezprzewodowych.


802.11a, 802.11b, 802.11g - co to takiego

Przy zakupie routera bezprzewodowego oraz kart sieciowych do budowy WLAN spotkasz się zapewne z powyższymi określeniami. Definiują one trzy obecnie najpopularniejsze wersje standardu sieci bezprzewodowych. Każda z nich charakteryzuje się inną częstotliwością fal radiowych, za pomocą których transmitowane są dane, jak i maksymalną prędkością transmisji. Routery bezprzewodowe obsługują zazwyczaj kilka wersji standardu 802.11. Najpopularniejszy z nich to obecnie 802.11g zapewniający maksymalny transfer 54 Mbps i funkcjonujący na częstotliwości 2,4 GHz.

Konfiguracja bezprzewodowego routera

Zatrzymajmy się na chwilę przy sercu każdej sieci WLAN. Zanim będziesz mógł rozpocząć korzystanie z domowej sieci bezprzewodowej musisz skonfigurować router bezprzewodowy. Zaraz po jego zakupie i podłączeniu pracuje on na domyślnych ustawieniach fabrycznych. Już w tym momencie jest gotowy, aby podłączyć do niego domowe komputery.

Jednak zalecamy Ci przejrzenie i modyfikację niektórych parametrów przed rozpoczęciem funkcjonowania. Do panelu ustawień routera bezprzewodowego możesz się dostać za pomocą przeglądarki internetowej. Dla każdego urządzenia proces ten może wyglądać trochę inaczej, dlatego zalecamy Ci zajrzenie do jego dokumentacji technicznej.

Połączenie komputera z routerem WLAN

Sieci WLAN są praktycznie bezobsługowe po stronie użytkownika komputera. Jedyna praca związana jest z konfiguracją routera WLAN. Po podłączeniu i instalacji bezprzewodowej karty sieciowej powinna się ona ustawić w tryb automatycznego wyszukiwania połączenia routerami WLAN w pobliżu. Dlatego warto zmienić i zapamiętać nazwę sieci SSID. Kolejny etap to uwierzytelnienie użytkownika, które zazwyczaj wymaga podania hasła dostępu. Domyślne hasło ustalasz podczas konfiguracji routera WLAN. Po pomyślnym połączeniu, następne połączenia będą się już odbywały automatycznie.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...