Podstawy korzystania z wyszukiwarki internetowej

Damian Borkowski
rozwiń więcej
inforCMS
Internet stał się prawdziwym oceanem informacji a wyszukiwarki internetowe naturalnym nawigatorem po tym oceanie. Poniższy artykuł ma na celu pomóc w efektywnym wykorzystaniu wyszukiwarek. Po co komu Internet, gdyby nie można było w nim nic znaleźć?

W 1990 roku pionierzy Internetu musieli znać dokładny adres komputera oraz nazwy plików, z których chcieli skorzystać. Bez powyższej wiedzy znalezienie archiwów graniczyło z niemożliwością. Pierwszy program, który przeszukiwał internetowe archiwa oraz tworzył indeksy każdego znalezionego pliku został nazwany Archie. Była to zarazem pierwsza wyszukiwarka, czyli oprogramowanie gromadzące w sposób automatyczny informacje o dokumentach tekstowych oraz plikach zgromadzonych w Internecie.

Dziś najbardziej popularną wyszukiwarką jest Google. Na swoją popularność zasłużyła sobie rewolucyjnym algorytmem przeszukującym zasoby internetowe. Oczywiście istnieje całe mnóstwo innych wyszukiwarek, lecz ze względu na ponad 90-procentową popularność, w zasadzie warto skupić się wyłącznie na Google.

Zasady budowania zapytań

Po wpisaniu interesującego nas słowa bądź fraz w wyszukiwarce internetowej Google i naciśnięciu klawisza [Enter], zostanie wyświetlona lista stron związanych z wpisanymi przez nas słowami. Warto się jednak zastanowić nad słowami kluczowymi, bo to od ich właściwego wyboru zależy czy znajdziemy poszukiwane przez nas informacje. Aby cokolwiek znaleźć, musimy wiedzieć, co dokładnie chcemy znaleźć. Jest to podstawa efektywnego wyszukiwania.

Dla zobrazowania mały przykład: szukając ogólnych informacji o Tatrach, wprowadź hasło Tatry. Jeżeli myślisz o zbliżających się feriach, lepiej wprowadzić zimowiska Tatry. Chcąc spędzić zbliżające się ferie na nauce jazdy na nartach, nauka jazdy nartach Tatry. Celowo pomijamy tu na i w. Wyszukiwarka ignoruje pewne typowe wyrazy - wpisywanie ich nie ma znaczenia dla wyszukiwania. Istotne jest także stosowanie różnych haseł dla określenia tego samego. Jeżeli nie udało nam się znaleźć interesującego zimowiska można zamiast słowa zimowiska wpisać synonimy ferie lub obóz zimowy.

Uwaga!
Nie ma znaczenia wielkość liter. Wyszukiwarka, niezależnie od wprowadzonych liter zinterpretuje je jako małe. Dla przykładu: Wiesz Jak, wIESz Jak, wiesz jak, dostarczą tych samych wyników wyszukiwania.


Możemy zauważyć, że wpisanie jej nie zawsze przynosi pożądane efekty. Sposobem na to jest wpisanie całego hasła w cudzysłowie, np.: "nauka jazdy na nartach". Jest to szczególnie przydatne i polecane w przypadku poszukiwania nazw własnych.

Zawężamy, rozszerzamy, dodajemy, odejmujemy

W przypadku haseł mających więcej niż jedno znaczenie, aby zawęzić wyszukiwanie tylko do interesującego nas znaczenia, wpisujemy znak minus, a za nim wyraz kojarzony, z hasłem, którego chcemy uniknąć. np. kozak –grzyb . Odwrotnie do minusa działa plus. Stosujemy go, gdy dane słowo jest ważne dla wyników wyszukiwania. Istotne jest to, aby przed znakiem minusa czy plusa dać dodatkowy odstęp (znak spacji).

Istnieje również możliwość przeszukania tylko konkretnej strony. Wiedząc, iż interesująca nas fraza znajduje się na danej stronie wystarczy wpisać ciąg site: a po nim bez spacji adres strony. Dla przykładu chcąc ponownie znaleźć ten artykuł wystarczy wpisać w wyszukiwarce site:www.internet.wieszjak.pl

Do wyszukiwania jednego z dwóch haseł, należy użyć operatora OR np. wyszukując zimowiska możemy wpisać zimowiska tatry OR Alpy.

Co ciekawe, przedstawione powyżej rozwiązania można stosować również łącznie.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...