Korzystamy z kanałów RSS

Sebastian Górski
rozwiń więcej
Jeśli chcesz być na bieżąco z doniesieniami z całego świata wykorzystaj technologię RSS.
W społeczeństwie informacyjnym najcenniejszą wartością poza samą informacją jest szybkość jej przekazywania. Wygrywa ten, od kogo informację pozyskamy najszybciej. Jeśli chcesz być na bieżąco z doniesieniami z całego świata wykorzystaj technologię RSS. Pokażemy Ci jak zainstalować odpowiednie oprogramowanie oraz wskażemy źródła informacji.

Zanim zajmiemy się wyborem odpowiedniego oprogramowania oraz szukaniem kanałów informacyjnych warto na chwilę zatrzymać się nad definicją terminu RSS.

Co to jest RSS

Istnieje kilka rozwinięć skrótu RSS. Wszystkie jednak oznaczają mniej więcej to samo. W dużym uproszczeniu, RSS to technologia publikowania i przekazywania czytelnikom najnowszych wiadomości ze stron internetowych. Dzięki temu rozwiązaniu, internauta nie musi wchodzić na daną witrynę, aby przeczytać najnowsze informacje. Odczyta je na swoim komputerze za pomocą specjalnego oprogramowania, które informuje go na bieżąco o zmianach na monitorowanej stronie internetowej.

Polecamy: Trochę prywatności – jak stworzyć niewidzialny folder?

Oto zalety takiego rozwiązania:

  • nie trzeba monitorować i otwierać dużej ilości stron internetowych, przebijać się przez irytujące reklamy i klikać w kolejne odnośniki;
  • poza wybranymi informacjami, nie musisz pobierać żadnych innych treści;
  • w jednym miejscu można zebrać ułożone tematycznie informacje z wielu serwisów internetowych;
  • informacja przychodzi praktycznie natychmiast po opublikowaniu na stronie

Abyś mógł cieszyć się czytaniem aktualności ze strony internetowej, dana strona musi oferować tzw. kanał RSS (ang. feed), czyli dodatkowy plik zawierający dane o najnowszych wiadomościach na stronie. Dostępność kanału RSS jest zazwyczaj sygnalizowana niewielkimi ikonami z literami RSS lub XML.

Ostatni element układanki to odpowiednie oprogramowanie instalowane w komputerze, które zapewnia obsługę kanałów RSS, czyli tzw. czytnik RSS. Dzięki niemu możesz subskrybować wiele kanałów RSS i czytać najświeższe wiadomości z wielu serwisów w jednym programie. Czytniki kanałów RSS przypominają wyglądem programy do obsługi poczty elektronicznej. Co ciekawe, niektóre z nich są dostępne w postaci wtyczki, czyli dodatkowego narzędzia dla klientów pocztowych, a także przeglądarek internetowych.

Polecamy: Czy testy antywirusów są wiarygodne?

Oprogramowanie do RSS

Przykładem wygodnego czytnika RSS jest Flock - przeglądarka internetowa zintegrowana z czytnikiem kanałów RSS oraz dostępem do różnych usług społecznościowych.

Obsługa kanałów RSS w przeglądarce internetowej Flock jest bajecznie prosta. Po zainstalowaniu oraz uruchomieniu programu, zwróć uwagę na górny pasek narzędziowy po lewej stronie. Wśród wielu ikon wyszukaj takiej, na której widnieją pomarańczowe paski oraz niewielka kropka. To symbol funkcji RSS. Gdy naciśniesz przycisk zobaczysz po lewej stronie ekranu boczny panel, na którym będziesz gromadził kanały RSS z kolejnych serwisów.

Flock jest wyposażony w funkcję automatycznego wykrywania obecności kanałów RSS na stronach internetowych. W momencie gdy witryna, którą odwiedzasz posiada kanał RSS, zostaniesz o tym poinformowany za pomocą niewielkiej, pomarańczowej ikony obok paska adresu. Wystarczy ją nacisnać i wybrać z listy kanał RSS, który Cię interesuje. Pojawi się podgląd z przyciskiem Subskrybuj. Użyj go, a kanał zostanie dodany do listy na belce po lewej stronie. Od tej pory masz stały dostęp do najnowszych informacji na tej stronie.

Z oprogramowania wartego uwagi, dedykowanego wyłącznie do obsługi kanałów RSS warto wymienić:

  • FeedDemon;
  • RSS Bandit;
  • FeedReader;
  • CafeNews Desktop.

Ich obsługa również nie powinna sprawić kłopotu nawet mniej zaawansowanym użytkownikom.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...