Kupujemy na Allegro

Sebastian Górski
rozwiń więcej
Kupujemy na Allegro
Aukcje internetowe to jedna z najpopularniejszych metod dokonywania zakupów przez Internet. Zawsze jest szansa na zakup unikalnych produktów w cenie o wiele niższej, niż sklepowe. Do tego dochodzą również emocje związane z licytacją. Kupowanie na aukcjach internetowych wymaga jednak znajomości pewnych zasad. Pokazujemy jak kupować, na przykładzie najpopularniejszego w Polsce serwisu Allegro.

Mimo rynkowej ekspansji innych serwisów aukcyjnych, Allegro pozostał niepokonany na polskim rynku. Nie zmienił tego nawet światowy potentat, czyli eBay. Aby kupować na Allegro należy najpierw poznać kilka zasad. Dzięki temu będziesz mógł się płynnie poruszać po środowisku aukcji internetowych.

Pierwsze kroki

Korzystanie z serwisu aukcyjnego Allegro wymaga rejestracji. Proces rejestracji nie jest skomplikowany i przy tej okazji nie są pobierane żadne opłaty. W formularzu podajesz podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail, telefon kontaktowy oraz akceptujesz warunki regulaminu, z którym oczywiście warto uprzednio się zapoznać.

Na podany w formularzu adres e-mail zostanie wysłana wiadomość z odnośnikiem, który należy kliknąć, aby potwierdzić proces rejestracji. Ostatnim etapem procesu rejestracji jest wybranie nazwy użytkownika oraz hasła dostępu do serwisu aukcyjnego.

Uwaga!
Pamiętaj, że musisz mieć ukończone 18 lat, aby móc skorzystać z serwisu aukcyjnego Allegro.


Pełna aktywacja konta

Po zakończeniu procesu rejestracji nowego użytkownika możesz praktycznie natychmiast rozpocząć korzystanie z serwisu. Musisz jednak pamiętać, że Twoje konto nie jest jeszcze w pełni funkcjonalne i nie pozwala na korzystanie z całego pakietu funkcji (między innymi możliwości samodzielnej sprzedaży oraz pewnych opcji przy zakupie przedmiotów). Pełna aktywacja konta jest jednorazowa i bezpłatna. Warto jej dokonać zaraz po założeniu konta.

W celu pełnego aktywowania konta na Allegro wykonaj poniższe kroki:

  • Na głównej stronie serwisu Allegro, skorzystaj z przycisku Moje Allegro, a następnie Moje ustawienia. Znajdziesz tam odnośnik Aktywacja;
  • Pełnej aktywacji konta możesz dokonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wypełnieniu formularza potwierdzającego chęć aktywacji konta. W przeciągu 2 tygodni powinieneś otrzymać list z kodem aktywacyjnym (opcja Aktywacja konta kodem). Jeśli zależy Ci na czasie, możesz wybrać internetową aktywację konta. Na rachunek bankowy Allegro należy przelać wtedy kwotę 1,01 zł, która zostanie zwrócona po aktywacji. W tym wypadku aktywacja powinna być możliwa po 3 dniach. Zostaniesz powiadomiony o tym za pomocą wiadomości pocztowej;
  • Jeśli zdecydowałeś się na pierwszy wariant, po otrzymaniu listu z kodem aktywacyjnym,  przejdź na stronę http://www.allegro.pl/aktywacja i wpisz kod razem z nazwą użytkownika oraz hasłem. Po naciśnięciu przycisku Zatwierdź, Twoje konto zostanie aktywowane.


Od tej pory jesteś pełnoprawnym użytkownikiem serwisu aukcyjnego Allegro.

Wyszukiwanie przedmiotu

Jeśli szukasz określonego przedmiotu warto zacząć od strony głównej. Możesz skorzystać z panelu Kategorie albo niewielkiego okna wyszukiwarki, do które wpisujesz nazwę poszukiwanego przedmiotu (Znajdź przedmiot). Po wpisaniu zapytania wyświetli się lista znalezionych przedmiotów. Większość aukcji posiada zdjęcia, które ułatwiają identyfikację przedmiotów.

Informacje o sprzedawcy

Gdy już trafisz na stronę aukcji, pierwsza rzecz, na którą powinieneś zwracać uwagę to informacje o użytkowniku, który wystawia dany przedmiot. Przy nazwie sprzedającego zauważysz zapewne liczbę w nawiasie oraz różne kolorowe symbole. To punktacja za dotychczasowe aukcje.

Są one przyznawane na podstawie systemu komentarzy. Uczestnik transakcji może w ten sposób wystawić opinię o sprzedawcy. Dostępne są 3 rodzaje opinii: pozytywna, neutralna oraz negatywna. Za pozytywną sprzedawca otrzymuje 1 punkt, za negatywną traci 1 punkt. Komentarz neutralny nie zmienia ilości punktów. Oprócz punktów widocznych w nawiasie, symbole gwiazdki oraz słoneczka oznaczają graficznie ilość zdobytych punktów.

Gdy klikniesz na nazwę użytkownika wyświetli się strona informacyjna o nim, zawierająca spis pozytywnych, negatywnych oraz neutralnych komentarzy z dotychczasowych transakcji. Bardziej wiarygodny będzie sprzedawca posiadający tylko (lub w przeważającej większości) komentarze pozytywne.

Polecamy: Kto odpowiada za wykrywanie wirusów?

Informacje o przedmiocie

Przyszła pora na przeczytanie informacji o przedmiocie, którego zakupem jesteś zainteresowany. Poza samą ceną, szczególną uwagę powinieneś zwracać na następujące sekcje strony aukcji:

  • Transport i płatność
    W tej sekcji dowiesz się dokładnie jakie możliwości transportu oferuje sprzedawca oraz jakie opłaty pobiera w związku z transportem. Zazwyczaj nabywca oprócz ceny samego przedmiotu ponosi również koszt transportu. W niektórych przypadkach sprzedawca może wziąć na siebie ten koszt, ale musi to być wyraźnie zaznaczone w opisie aukcji;
  • Opis przedmiotu
    W tym miejscu znajduje się opis przedmiotu wraz z jego zdjęciami oraz parametrami technicznymi.

Polecamy: Jak pokonać cyberprzestępcę programem antywirusowym?


Licytuj, Kup Teraz, cena minimalna

W Allegro możesz kupować przedmioty na dwa sposoby:

  • Pierwszy z nich to tradycyjna licytacja, w której użytkownicy proponują cenę za przedmiot sukcesywnie ją podnosząc i wzajemnie przebijając swoje oferty. Kto da najwyższą cenę do zakończenia czasu trwania aukcji wygrywa ją i nabywa przedmiot. W polu Licytuj wprowadzasz maksymalną kwotę, jaką jesteś w stanie dać za przedmiot. System automatycznej licytacji odrzuca oferty innych użytkowników niższe od Twojej;
  • Drugi sposób to opcja o nazwie Kup Teraz, czyli możliwość zapłaty z góry określonej ceny, która gwarantuje możliwość zakupu przedmiotu bez konieczności licytacji. Jeśli jesteś zdecydowany kupić przedmiot po takiej cenie użyj przycisku Kup Teraz. Aukcja zostanie natychmiast zakończona.


Dopuszczalne są aukcje, które zawierają oba warianty. Zazwyczaj opcja Kup Teraz charakteryzuje się wyższą ceną.

Sprzedawca może również ustalić cenę minimalną, poniżej której nie chce sprzedać przedmiotu. Nie jest ona ujawniana do momentu przekroczenia jej wartości przez jednego z kupujących. Do tego momentu pojawia się napis o treści: Cena minimalna nie została osiągnięta.

Jeśli jedna z ofert będzie równa lub wyższa od ceny minimalnej, wtedy zostanie ona ujawniona i niezależnie od wysokości oferty pozostanie na poziomie ceny minimalnej. Od tej pory, wszystkie kolejne oferty są wiążące dla obu stron.

Finalizacja transakcji i komentarz

Jeśli właśnie kupiłeś swój pierwszy przedmiot, prawie natychmiast otrzymasz wiadomość pocztową od Allegro potwierdzającą wygranie przez Ciebie aukcji. W treści tej wiadomości, oprócz informacji o licytowanym przedmiocie oraz cenie, którą zdecydowałeś się za niego zapłacić, znajdziesz również dane sprzedawcy (adres, numer telefonu, numer konta bankowego). Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto skontaktować się z nim, aby ustalić szczegóły odnośnie finalizacji transakcji.

Gdy uregulujesz płatność i otrzymasz towar, pamiętaj o wystawieniu komentarza. W tym celu na stronie głównej użyj przycisku Moje Allegro. Znajdziesz tam spis wygranych aukcji (zakładka Aukcje, a następnie Wygrałem). W kolumnie Opcje skorzystaj z odnośnika Komentarz.

Polecamy: Windows 7 – jak wyłączyć nieużywane funkcje systemu?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...