E-mail w liczbach

Łukasz Plewa
rozwiń więcej
Poczta elektroniczna towarzyszy nam od samego początku istnienia internetu, pora poznać kilka jej tajemnic.

1. Poczty elektronicznej używa 1,3 miliarda ludzi
Email to usługa internetowa, z której korzysta się najczęściej – w tyle zostają nawet strony Word Wide Web. Według szacunków Radicati Group w 2008 r. na świecie było 1,4 miliarda kont poczty elektronicznej, których używało 1,3 miliarda użytkowników.

2. @
Od 2004 roku w alfabecie Morse’a istnieje symbol odpowiadający znakowi @. Składa się on z kombinacji: *--*-*, co odpowiada kolejno następującym po sobie literom a oraz c (bez przerwy między nimi). W praktyce jednak kod @ jest rzadko wykorzystywany – zamiast niego używa się, podobnie jak wcześniej, krótszego symbolu: *--, oznaczającego „at”.

3. Pierwszy spam
Do pierwszego przypadku masowego rozsyłania niechcianych wiadomości doszło 3 maja 1978 roku. Gary Thuerk – handlowiec amerykańskiej firmy informatycznej Digital Equipment Corporation – wybrał z (wydrukowanej) listy uczestników projektu Arpanet, będącego poprzednikiem Internetu, adresy tych, którzy zamieszkiwali na Zachodnim Wybrzeżu USA, a następnie rozesłał do 600 osób reklamę nowego modelu komputera.

4. Czytanie w piżamie
Przeprowadzone przez AOL badanie dotyczące zachowań Amerykanów związanych z pocztą elektroniczną dało zaskakujące rezultaty. 67 proc. badanych odbiera wiadomości, będąc już – albo jeszcze – w łóżku. W piżamie. Za to raczej rzadko czyta się emaile w kościele – przyznało się do tego jedynie 15 proc. ankietowanych.

5. Wynalazca emaila
Ray Samuel Tomlinson w późnych latach 60. stworzył protokół transferu plików (CPYNET), którego zadaniem była wymiana informacji między komputerami. Został on następnie rozszerzony przez informatyków w taki sposób, by możliwe było również przesyłanie wiadomości. Tomlinson nie pamięta już, jaka była treść pierwszego emaila.

6. 210 bilionów
Według danych Radicati Group z 2008 roku wysyłamy około 210 bilionów emaili każdego dnia. Daje to ponad 2 miliony listów elektronicznych wysyłanych w każdej sekundzie. Około 70-72% emaili to... spam.

7. Email do prezydenta
W 1993 roku założono oficjalną skrzynkę emailową prezydentowi Stanów Zjednoczonych: president@whitehouse.gov. Bill Clinton w czasie swego ośmioletniego urzędowania wysłał jednak tylko dwie wiadomości: wewnętrznego emaila testowego oraz list do przebywającego na orbicie astronauty Johna Glenna.

8. Jaki to rodzaj?
Nie ma zgody co do rodzaju gramatycznego rzeczownika „email”: w Polsce jest on rodzaju męskiego, w Niemczech żeńskiego, a np. w Szwajcarii – nijakiego. Różna jest również pisownia – w wielu krajach przyjęto zapis angielski „e-mail”, a CHIP konsekwentnie stara się stosować zapis „email”. Rada Języka Polskiego uznaje oprócz tego potoczne określenie „mejl”.

9. Nadmuchany załącznik
Załączniki otrzymywane wraz z emailami są o około 1/3 większe od oryginalnych plików. Dzieje się tak dlatego, że wiadomości są kodowane za pomocą 7-bitowego zestawu znaków ASCII, zaś obrazy lub dokumenty tekstowe to 8-bitowe pliki binarne. Wykorzystywany do przetwarzania postaci załączników algorytm Base64 powoduje zwiększenie ich wielkości o 36 proc.

10. :)
Emotikony są dziś nieodłącznym elementem elektronicznych listów. Ich historia zaczęła się 12 kwietnia 1979 roku, kiedy to Kevon McKenzie zaproponował na emailowej grupie dyskusyjnej wzbogacenie suchych wiadomości o symbole wyrażające emocje.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...