Loterie online - jak nie dać się oszukać

Kaspersky LAB
rozwiń więcej
Loterie online - jak rozpoznać oszustwo? / Fotolia
Dostałeś powiadomienie o wygranej w loterii, w której nie brałeś udziału? Nie daj się nabrać. Przeczytaj poradnik, który pomoże zdemaskować oszustów.

Niesamowite, jak często dostajemy wiadomości, z których dowiadujemy się, że wygraliśmy na loterii. Powiadomienia, które obwieszczają nam tego rodzaju dobre wieści, mają wiele cech wspólnych: zazwyczaj zwycięzca zostaje poinformowany, że wygrał sporą sumkę na loterii i aby ją otrzymać, musi skontaktować się z przedstawicielem loterii. Brzmi kusząco, w rzeczywistości jednak to nic innego jak oszustwo sieciowe.

Użytkownik jest proszony o wysłanie pieniędzy (niezbędny warunek otrzymania wygranej) – od kilkuset do kilku tysięcy dolarów – na podane konto. Oficjalnie są one potrzebne na pokrycie wydatków, takich jak prowizja od przelewu, podatki, opłata za otwarcie rachunku w banku itd. „Szczęśliwy zwycięzca” często postrzega tę kwotę jako mało znaczącą w porównaniu z fortuną, która wkrótce stanie się jego udziałem. Jednak jak tylko oszuści otrzymają „opłatę”, natychmiast przepadają jak kamień w wodę, nie pozostawiając łatwowiernemu użytkownikowi żadnych szans znalezienia ich.

Polecamy: Jak chronić firmowe komputery przed atakami na portalach społecznościowych?

Uważajcie. Nie dajcie się nabrać na takie sztuczki!

Ewidentne oznaki oszustwa wykorzystującego loterie

W jaki sposób użytkownik może zidentyfikować oszukańczą wiadomość? Odpowiedź jest prosta: jeżeli nie brałeś udziału w loterii, wszystkie powiadomienia o “wygranych” są oszustwem. Kolejne pytanie czytelnika mogłoby brzmieć: a co, jeśli naprawdę wziąłem udział w jakiejś loterii w nadziei na wielką wygraną? Jeżeli losowanie nagród rzeczywiście odbyło się, a ty wziąłeś udział w loterii, powiadomienie o wygranej będzie zawierało twoje imię i nazwisko (lub numer losu, który kupiłeś) oraz adres i nazwę firmy organizującej tę loterię.

Fałszywe powiadomienia o wygranych na loterii mogą przyjmować różne formy. Wiele z nich zawiera błędy ortograficzne, które dość jednoznacznie zdradzają je. Trzeba pamiętać, że poważne firmy organizujące loterie zatrudniają redaktorów i copywriterów, którzy dbają o to, żeby ich korespondencja była poprawna.

W niektórych przypadkach, fałszywe powiadomienia są napisane poprawnie, ale wysyłane z publicznych serwisów pocztowych, takich jak gmail.com, hotmail.com czy yahoo.com. Warto podkreślić, że wiadomości pochodzące z poważnej firmy będą zawsze wysyłane z adresów korporacyjnych.

W niektórych fałszywych powiadomieniach o wygranych na loterii użytkownicy są proszeni o wysłanie odpowiedzi na adres e-mail, który różni się od adresu nadawcy, np. na adres „agenta” lub „menedżera”. Podsumowując, fałszywe powiadomienie o wygranej na loterii można rozpoznać po tym, że zawiera pewną niezgodność. Zwracaj na nią uwagę.

Poniżej przedstawiamy kilka typowych “powiadomień o wygranych na loterii”, które wykorzystują najpopularniejsze wśród oszustów sztuczki.

Europejska loteria... w Nigerii

Jedna z wiadomości e-mail informuje odbiorców, że wygrali nagrodę na europejskiej loterii:

Wyrażenia, takie jak „twój adres e-mail został wybrany” czy „twój adres wygrał” to znaki ostrzegawcze, po których można rozpoznać, że wiadomość jest oszustwem. W końcu nie użyłeś swojego adresu, aby wziąć udział w losowaniu nagród! Nawet jeśli tak, nie mogła to być wymieniona tu loteria europejska.

O tym, że mamy do czynienia ze spamem świadczy również prośba o skontaktowanie się z panem Marshallem Ellis w Nigerii, który z jakiegoś powodu korzysta z publicznego serwisu live.com. Warto pamiętać, że organizatorzy loterii nie proszą zwycięzców o skontaktowanie się z nimi na ich prywatne adresy e-mail. W takich przypadkach cała komunikacja odbywałaby się z wykorzystaniem adresu biznesowego. Co więcej, jeżeli loteria jest europejska, to dlaczego pan Ellis mieszka w Nigerii?

Dociekliwych użytkowników może również zastanowić domena euroonlinelottery.com, z której została wysłana wiadomość. Ich podejrzenia są słuszne. W rzeczywistości strona ta nie istnieje. Przeglądarka przekierowuje użytkownika na wn.com (World News). Na stronie tej nie ma śladu loterii i nigdy nie było.

Wziąć udział w loteriach nie wiedząc o tym

Druga wiadomość obiecuje wygraną na loterii firmy Coca Cola, jednak – z zupełnie niewyjaśnionych powodów – została wysłana z francuskiego serwera Yahoo!:

Oszuści najwyraźniej spodziewali się, że niektórzy użytkownicy wyczują pismo nosem, dlatego próbowali przekonać ich, że jest inaczej. Poniżej kolejny przykład oszustwa, które – przynajmniej z punktu widzenia jego autorów – wydaje się być całkowicie wiarygodne:

Nie będziemy zanudzać czytelników przytaczaniem w całości tej raczej długiej wiadomości, która miała wyglądać jak e-mail od Google. Chcielibyśmy tylko zwrócić uwagę na drugi paragraf, w którym napisano: „Losowanie online odbyło się poprzez wybór adresów e-mail z ekskluzywnej listy adresów e-mail osób fizycznych oraz firm, które zostały wybrane poprzez zaawansowane, automatyczne, losowe przeszukiwanie komputerowe Internetu. Nie prowadzono sprzedaży biletów, a wszystkie adresy e-mail zostały przydzielone do różnych numerów losów w celu zapewnienia reprezentacji i prywatności”.

Powoływanie się na znane marki

Łatwiej połknąć przynętę, jeżeli fałszywa loteria posługuje się nazwą znanej organizacji, takiej jak Coca Cola, Google, BMW, McDonald’s, Microsoft czy Yahoo! Niestety, firmy te pozostają bezradne wobec zwykłych oszustów wykorzystujących ich nazwy do własnych celów.

Powyższe wiadomości pochodzą rzekomo od dużych firm, które, jak twierdzą, organizują loterie. Załączniki zawierają więcej wiadomości o treści „wygrałeś”. Intrygujące jest jednak to, że przedstawiciele wszystkich tych firm wysyłają wiadomości z publicznych serwisów pocztowych, takich jak Gmail czy MSN.

Po otrzymaniu podobnej wiadomość należy odwiedzić oficjalną stronę danej firmy; najprawdopodobniej odkryjemy, że firma ta w rzeczywistości nie prowadzi żadnej loterii. Co więcej, jeżeli spróbujemy wygooglać „Coca Cola lottery”, "Yahoo lottery" czy “Google lottery”, otrzymamy odsyłacze do artykułów opisujących tego rodzaju oszustwo online z konkretnymi przykładami, a nawet wypowiedziami ofiar.


Między słowami

Usługa Google Translate ułatwiła życie oszustom internetowym o ambicjach na skalę międzynarodową. O ile wcześniej krąg ich ofiar ograniczał się do własnych rodaków, teraz mogą wysyłać wiadomości użytkownikom na całym świecie. Regularnie otrzymujemy takie powiadomienia w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim, ukraińskim, polskim, norweskim oraz wielu innych, nie mówiąc już o rosyjskim.

Poniżej przedstawiamy przykładowe rezultaty wspólnych wysiłków twórczych oszustów i programów translacyjnych. Teksty są w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

Trudno wyobrazić sobie, aby którykolwiek z naszych czytelników mógłby nabrać się na takie lingwistyczne kwiatki, mimo to zalecamy ostrożność. Prawdziwi organizatorzy loterii nie kaleczyliby języka w ten sposób.

Uważajcie!

Lista przykładów fałszywych powiadomień o wygranych na loterii nie ma końca. Według statystyk firmy Kaspersky Lab, podobne wiadomości mogą stanowić nawet trzy procent całego spamu w danym miesiącu – to daje tysiące wiadomości. Aby nie stać się ofiarą oszustwa internetowego, warto przestrzegać kilku prostych zasad:

  1. Pamiętaj, że nie możesz wygrać nagrody pieniężnej na loterii, w której nawet nie wziąłeś udziału.
  2. Nie ufaj automatycznie tłumaczonym wiadomościom lub takim, które zawierają oczywiste błędy.
  3. Zawsze sprawdzaj adres(y) e-mail nadawcy. Organizatorzy loterii nie wysyłają wiadomości z darmowych serwisów pocztowych.
  4. Jeżeli nadal uważasz, że otrzymana przez ciebie wiadomość dotyczy rzeczywistej wygranej, sprawdź wszystkie informacje. Korzystaj z wyszukiwarek, aby znaleźć nazwę loterii oraz dane dotyczące nadawców. Wśród wyników wyszukiwania możesz znaleźć szczegółowe komentarze.
  5. I na koniec najważniejsze: zawsze pamiętaj, że za wszystko trzeba płacić.
Moja firma
4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki
17 paź 2024

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

Rząd odkłada obowiązkowe e-faktury, ale przedsiębiorcy nie rezygnują z przygotowań do wdrożenia systemu KSeF
17 paź 2024

Jak wiadomo, ostatecznie zgodnie z nowym harmonogramem, przedsiębiorcy, których roczna sprzedaż przekroczy 200 mln zł w 2025 roku, będą musieli wdrożyć KSeF od 1 lutego 2026 roku. Pozostałe firmy będą miały czas do 1 kwietnia 2026 roku.

Drewno w gospodarce: główną barierą właściwego wykorzystania są stereotypy głęboko zakorzenione w świadomości Polaków
17 paź 2024

Polacy postrzegają drewno głównie w kontekście tradycyjnych wyrobów, takich jak meble czy domy wiejskie. Tymczasem jego potencjał w produkcji innowacyjnych, ekologicznych produktów pozostaje nieznany. To ważne, by poznali pełne spektrum, w konteście dekrbonizacji i gospodarki obiegu zamkniętego.

Aktualizacja oprogramowania w firmie: jak ją przeprowadzać, by uniknąć problemów – wnioski po światowej awarii systemów Windows
17 paź 2024

Jakie skutki może mieć błędna aktualizacja oprogramowania, przekonał się o tym niemal cały świat gdy takie zdarzenie sparaliżowało lotniska i banki, nie liczą mniej spektakularnie działających przedsiębiorstw. Czy firmy wyciągnęły i wyciągają z tego wnioski?

Polacy wyszaleli się na wakacjach i aż do Sylwestra będą oszczędzać na hotelach i restauracjach? Branżę ogarnął pesymizm
16 paź 2024

Branża hoteli, restauracji i cateringu, fachowo określana jako HoReCa utraciła cały entuzjazm, który niósł ją przez pierwsze trzy kwartały tego roku. Z lidera optymizmu wśród branż spadła do roli przewodzącego pod względem pesymizmu. Co jest tego przyczyną?

Gwałtowny wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw [RAPORT]
15 paź 2024

Z Globalnego Raportu o Niewypłacalności, Allianz Trade wynika, że firm mających problemy z niewypłacalnością jest coraz więcej. W 2024 r. odnotowano gwałtowny wzrost, który będzie się zwiększał w kolejnym roku. Stabilizacji można oczekiwać dopiero w 2026 r. 

Świadczenie interwencyjne wyklucza część poszkodowanych przedsiębiorców? Apel rzeczniczki MŚP ws. świadczenia interwencyjnego
15 paź 2024

Świadczenie interwencyjne wyklucza część poszkodowanych przedsiębiorców? Apel rzeczniczki Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszki Majewskiej w sprawie świadczenia interwencyjnego. Wnioski o to świadczenie można składać do ZUS od 5 października 2024 r.

Indywidualna działalność gospodarcza: jak dokonać pierwszego i kolejnych wpisów do CEIDG
14 paź 2024

Rejestracja działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z obowiązkiem dokonania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jest to podstawowy rejestr dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólników spółek cywilnych.

Klient ma zawsze rację, czego więc wymaga od firmy, w której chce zostawić pieniądze w czasach nowoczesnych technologii
13 paź 2024

Jeszcze kilka lat temu udogodnienia, takie jak kasy samoobsługowe, płatności odroczone, chatboty czy aplikacje mobilne umożliwiające zbieranie punktów i wymienianie ich na kody rabatowe, były czymś, co wyróżniało daną firmę na tle innych. Dziś jest to standard, must have.

Nie robią szkoleń z ochrony danych osobowych, lekceważą hakerów i ukrywają skutki kradzieży danych
11 paź 2024

Czy firmy szkolą swoich pracowników w zakresie ochrony danych osobowych więcej niż tylko na początku zatrudnienia? Jaki odsetek przedsiębiorstw nie robi tego wcale? Czy wiedzą, jak postępować w przypadku wycieku danych? 

pokaż więcej
Proszę czekać...