Czy chmura antywirusowa jest skuteczna?

Kaspersky Lab Polska
rozwiń więcej
Czy chmura antywirusowa jest skuteczna?
Jest jeszcze inna kategoria kwestii dotyczących ochrony opartej na chmurze, o których często dyskutuje się w Internecie i traktuje jako wadę. W rzeczywistości jednak nie stanowią one problemu. W tej sekcji chciałbym zająć się tymi kwestiami i wyjaśnić, dlaczego nie powinny być postrzegane jako słabe punkty.

• Użytkownik może otrzymać odpowiedź stworzoną przez cyberprzestępcę podszywającego się pod firmę antywirusową. W rozwiązaniu tego problemu pomoże załączenie podpisu cyfrowego do wysyłanych danych.
• Chmura nie może zapewnić użytkownikowi ochrony podczas skanowania na żądanie (skanowanie obiektów nie jest wykonywane w czasie rzeczywistym, ale na życzenie użytkownika) z powodu dużej liczby żądań skanowania wysyłanych do serwera chmury. Ochrona oparta na chmurze pozwala bez żadnych problemów wykrywać zagrożenia podczas skanowania na żądanie.

Powstaje jednak pytanie: czy skanowania na żądanie ma sens jeżeli chodzi o zapewnienie użytkownikom ochrony przed aktywnymi zagrożeniami? Jak pokazuje doświadczenie, skanowanie na żądanie niewiele pomaga w walce z aktywnymi zagrożeniami. Jeżeli jest włączony system ochrony OnAccess (tj. system identyfikujący zagrożenia w czasie rzeczywistym w momencie uzyskania dostępu do zainfekowanego obiektu), zapewni on użytkownikowi wstępną ochronę. Jeżeli skaner na żądanie znajdzie coś podczas działania systemu OnAccess, prawdopodobnie będzie to ukryty szkodliwy program, który, w ten czy inny sposób, zostanie zablokowany, jak tylko zostanie uruchomiony lub gdy inne aplikacje wyślą żądanie.

Innymi słowy, wykorzystanie skanowania na żądanie w środowisku ochrony opartej na chmurze jest możliwe, nie jest to jednak bardzo skuteczny sposób ochrony użytkowników przed aktywnymi zagrożeniami.

Polecamy: Jak powstała chmura antywirusowa?

Czy chmura to cudowne rozwiązanie?

Zbadałem okoliczności, które doprowadziły do powstania chmur antywirusowych, i omówiłem krótko, w jaki sposób działa ochrona oparta na chmurze, jakie są jej zalety i wady.

W jakim miejscu plasuje się chmura w dzisiejszej branży antywirusowej? Czy są rzeczywiste korzyści wykorzystywania technologii chmury i czy technologia ta oferuje coś całkowicie nowego?

Podejście oparte na chmurze z pewnością nie jest złotym środkiem w walce z cyberprzestępcami. Jednak udowodniono szereg zalet ochrony opartej na chmurze: szybko identyfikuje i blokuje nowe zagrożenia, blokuje nie tylko zagrożenia, ale również źródła ich rozprzestrzeniania się. Dzięki temu możemy przewidzieć nowy kierunek rozwoju branży antywirusowej. Ponadto, wszystkie te zalety można zautomatyzować przy pomocy wyspecjalizowanego systemu oferującego niski współczynnik fałszywych trafień.

Chmura to nie tylko moda – to skuteczna technologia ochrony użytkowników. Wraz z rozwojem takich technologii wzrośnie ich rola i znaczenie w branży antywirusowej.

Jednak nie powinniśmy postrzegać chmury antywirusowej jedynie jako oddzielnej technologii ochrony użytkowników. Bez wątpienia systemy oparte na chmurze mogą działać całkowicie automatycznie bez konieczności wykorzystywania bogatego doświadczenia zdobytego przez ekspertów z branży przez lata wykrywania zagrożeń. Jednakże skuteczność takiego podejścia jest daleka od ideału. Maksymalną ochronę może zapewnić połączenie technologii bezpieczeństwa, które już opanowaliśmy, z systemami chmury antywirusowej.

Rezultat takiego połączonego podejścia jest lepszy niż wykorzystywanie tylko jednego podejścia: systemy oparte na chmurze zapewniają szybki czas reakcji na nieznane zagrożenia, jednocześnie zachowany jest wysoki współczynnik wykrywalności i proaktywności, niski margines błędu i kompletne dane o zagrożeniach.

 Polecamy: Jakie są wady i zalety chmury antywirusowej?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...