Jakie są tradycyjne rodzaje oszustw internetowych?

Jakie są tradycyjne rodzaje oszustw internetowych?
Powiedzenie "wiedza to potęga" jest również prawdziwe w odniesieniu do ochrony przed oszustwami internetowymi. Czasami, aby zorientować się, że ktoś próbuje nas oszukać, wystarczy tylko znać różne taktyki stosowane przez cyberprzestępców. Poniżej przedstawiamy najpowszechniejsze rodzaje oszustw.

Fałszywe powiadomienia o wygranych na loterii

Są to wiadomości, które informują cię o rzekomej wygranej na loterii. W rzeczywistości, oszust chce wyłudzić od ciebie pieniądze, żądając zapłaty za "przelanie" wygranej. 

Spam 419 lub nigeryjski szwindel

Są to wiadomości, w których nadawca prosi cię o przelanie pieniędzy do odległego kraju, najczęściej położonego w Afryce, w zamian za obietnicę wysokiego procentu od przelewanej kwoty. Następnie oszuści proszą cię o numer twojego konta pod pozorem przelania twojej części. Jednak zamiast przelać pieniądze, wycofują twoje własne środki z konta. W innej odmianie tego szwindlu oszuści proszą o wysłanie pewnej kwoty przeznaczonej na opłacenie usług prawnych lub transportu. Po tym jak pieniądze zostaną przelane, ucinają wszelkie kontakty z ofiarą, która na próżno czeka na obiecane miliony w gotówce.

Groźniejszy wariant tego ataku polega na wykorzystaniu twojego konta w taki sposób, że jesteś jedyną osobą winną prania brudnych pieniędzy. Ofiary takich oszustw mogą nawet trafić do więzienia zamiast rzeczywistych przestępców. 

Piramidy i łatwe pieniądze

Tego typu oszustwa polegają na proponowaniu potencjalnym ofiarom, aby zainwestowały niewielką sumę w celu uzyskania wysokiego zwrotu z inwestycji. W rzeczywistości ofiary nie dostają ani grosza. 

W wiadomości odbiorca jest zachęcany do wpłacenia pewnej kwoty, aby wziąć udział w rzekomo lukratywnym projekcie

Elektroniczne żebractwo

W tym oszustwie wykorzystuje się e-maile, które wyglądają, jakby pochodziły od organizacji charytatywnych lub osób potrzebujących. W rzeczywistości stanowią one bezczelne fałszerstwo lub zawierają odsyłacze do prawdziwych organizacji i fundacji, ale przy podawaniu danych wymaganych do dokonania płatności, oszuści sprawiają, że wpłacane datki lądują w ich kieszeni. 

Polecamy: Jak nie stać się ofiarą phishingu?

W wiadomości tej odbiorca jest proszony o przekazanie pieniędzy na sieroty z północnej Rosji za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych (podane są konta w dwóch różnych systemach). Oszuści próbują poruszyć serca potencjalnych ofiar zakończeniem wiadomości: "P.S. Dzieci, które nie mają rodziców, bardzo potrzebują naszej pomocy".

Pamiętaj: organizacje charytatywne nie wysyłają spamu - stosują inne metody pozyskiwania pieniędzy. Jeżeli mimo to chcesz sprawdzić informacje zawarte w tego rodzaju wiadomościach, znajdź adres wymienionej organizacji, zadzwoń do niej i dowiedz się, w jaki sposób możesz przekazać datek.

Oszustwa SMS-owe przy użyciu spamu

W tego rodzaju oszustwie wykorzystywane są wiadomości e-mail, które za pomocą różnych taktyk próbują przekonać odbiorców do wysłania wiadomości tekstowej na krótki numer. Oszustwo to obejmuje również e-maile zawierające odsyłacze do stron internetowych, na których użytkownicy zostają poproszeni o wysłanie wiadomości na krótki numer w ramach zapłaty za rzekomą usługę. Niezależnie od tego, co obiecują oszuści, ofiary takich oszustw płacą 10 dolarów lub więcej w zamian za nic.

Polecamy: Jak usunąć aktualnie używane pliki?

Co powinieneś zrobić? Zacznij od kasowania wszystkich wiadomości od nieznajomych osób, które kuszą cię ofertami nie do odrzucenia, takimi jak: 

  • łatwe pieniądze (projekty umożliwiające szybkie wzbogacenie się, pomoc w przelewaniu środków, inwestycje z wysokim oprocentowaniem)
  • prośby o przekazanie datku (na leczenie, ubogą nigeryjską piękność itd.)
  • wszelkie "wygrane"
  • oferty darmowego oprogramowania, filmów itd.
Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...