Niestandardowe formaty liczbowe (Excel)

Łukasz Plewa
rozwiń więcej
W tej poradzie przyjrzymy się bliżej różnego rodzaju niestandardowym formatom w programie Excel, które mogą nam się przydać w obliczeniach naszych firmowym i domowych budżetów.

Zanim przystąpimy do pracy warto oznaczyć swoją tabelę różnymi kolorami tak aby ułatwić analizę zawartych w niej danych. Np. jeśli chcesz odróżnić tabeli kolorem wartości dodatnie od zerowych i ujemnych musisz użyć niestandardowych formatów liczbowych.

Aby odpowiednie skonfigurować Excela postępuj z godnie z instrukcją (adresy komórek dostosowuj do własnych tabel):

1. Zaznacz kolumnę C, a następnie wybierz menu Format -> Komórki.

2. W oknie Formatowanie komórek przejdź do karty Liczbowe

3. Z listy wybierz Niestandardowe. W tym miejscu zapamiętaj, że każdy z dostępnych formatów liczbowych w zakładce Liczbowe może być odwzorowany poprzez specjalne oznaczenia niestandardowych formatów liczbowych.

4. W polu Typ musisz teraz zamienić format liczbowy na poniższy:

[Niebieski]# ##0 zł;[Czerwony]-# ##0 zł;0 zł;@

Sprawdź: Jak czyścić komputer

Niestandardowy format dzieli się na cztery części:

1. Pierwsza część to liczby dodatnie, kończy się średnikiem.
2. Druga część dotyczy liczb ujemnych i również kończy średnikiem.
3. Trzecia część dotyczy wartości zerowych.
4. Czwarta część to wartości tekstowe.

Każda sekcja posiada własny format – jeśli którąś pominiesz, oznacz to że zgadzasz się aby posiadała format Standardowy. By zmienić kolor czcionki ( o czym pisaliśmy wyżej) musisz go wpisać na początku danej części formatowania, i co najważniejsze wpisać go w nawiasie kwadratowym. Niestety dostępne są tylko podstawowe kolory np [Żółty], [Zielony] czy [Biały] , [Czerwwony].

5. Zamykamy okno Formatowanie komórek przyciskiem OK.

Formaty warunkowe

Przypuśćmy, że po oznaczeniu sekcji kolorem (np. czerwony) zauważyłeś, że zbyt dużo komórek zostało zmienionych. W tym momencie warto ograniczyć to zaznaczenie wybierając powiedzmy dolną granicę od której komórka dostanie kolor. Na naszym przykładzie zastosujemy liczbę 1000.

1. Zaznacz wszystkie wybrane komórki (np. czerwone) i wejdź w menu Format -> Komórki. W oknie Formatowanie komórek, przejdź do karty Liczbowe i z listy wybierz Niestandardowe.

2. W polu Typ zmień format liczbowy na taki:

[Czerwony][>1000]# ##0 zł;[Niebieski][<0]-# ##0 zł;0 zł;@

W tym wypadku warunki liczbowe ( nasz 1000) możemy dodawać identycznie jak kolory, czyli w nawiasach kwadratowych. Np. pierwsza sekcja to komórki powyżej 1000, druga po średniku dotyczy to komórki o wartości niższej niż 0, trzecia sekcja dotyczy pozostałych wartości podanych w komórkach. Czwarta standardowo powinna zawierać wartości tekstowe.

W kodzie niestandardowego formatu liczbowego możesz posiadać tylko dwa formatowania warunkowe przy jednej sekcji.

Ukrywanie wartości

Załóżmy, że jesteś zadowolony z wyniku swojej dotychczasowej pracy. Jedyne czego brakuje to być może osobistych notatek (które np. umieszczamy licząc coś na kartce). Na szczęście dzięki niestandardowym formatom liczbowym możemy dodać takie notatki, które będą widoczne w programie, a nie na wydruku.

1. Zaznaczamy kolumnę D i wybieramy polecenie menu Format -> Komórki.
2. W oknie Formatowanie komórek wybieramy kartę z Liczbowe, a z listy Niestandardowe.
3. W polu Typ zmień format liczbowy na następujący:

;;;

Jeśli dla każdej sekcji nie wprowadzisz żadnych wartości pomiędzy średnikami program uzna że chcesz je ukryć.

Zobacz: Internetowe konto bankowe

4. Zamknij okno Formatowanie komórek.

Po tej operacji wpisanie czegokolwiek do komórek w kolumnie D będzie niewidoczne na arkuszu. Tekst tam wprowadzony będzie można zobaczyć tylko po zaznaczeniu komórki – pojawi się on wtedy na pasku formuły.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...