Panasonic wdziera się na rynek smartfonów – mamy rewelację?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Panasonic Eluga
Po sporej przerwie firma Panasonic postanowiła powrócić na światowy rynek telefonów komórkowych. Widać włodarze firmy spostrzegli, że może to być bardzo lukratywny rynek. Ale czy po takiej przerwie Panasonic jeszcze pamięta jak się robi telefony? O tym przekonamy się, jak nowy model trafi na rynek.

Pierwszym urządzeniem przeznaczonym dla Europy i reszty globu będzie Eluga. Pod tą dziwnie brzmiącą nazwą kryje się dość nietypowo wyglądający smartfon, jednak pod ciekawym płaszczykiem nie kryje rewolucji. Owszem, jest pozytywnie, ale nie zaskakująco. Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor TI OMAP 4430 z grafiką PowerVR SGX540. Układ jest co prawda dość wydajny, jednak do najnowszych nie należy.

Smartfon zostanie wyposażony również w pamięć RAM i dość przyzwoitej pojemności 1 GB, a także 8 GB pamięci wewnętrznej. Po pierwsze, telefony sprzed dwóch lat posiadały już pamięć o takiej pojemności, więc Panasonic nie ma powodów do dumy. Z drugiej strony rażącym błędem jest brak slotu na karty pamięci, co w dzisiejszych czasach wydaje się już sporym niedopatrzeniem.

Sprawdź: Windows 7 – jak wyłączyć nieużywane funkcje systemu?

Na szczęście wyświetlaczowi nie można niczego zarzucić, bo to 4,3-calowy OLED o rozdzielczości qHD, czyli 960 x 540 pikseli. I tu też zalety przyćmiewa słabe ogniwo, a dokładniej akumulator, który… jest wbudowany na stałe, a jego pojemność to skromne 1150 mAh. Naprawdę jesteśmy ciekawi, co przyświecało konstruktorom? Chcieli być na siłę oryginalni? No to się udało, ale w dość negatywny sposób.

Poza tymi dziwnymi wpadkami urządzenie prezentuje się dość normalnie, przynajmniej patrząc przez pryzmat innych urządzeń. Urządzenie posiada kamerę z matrycą o rozdzielczości 8 megapikseli mogącą nagrywać materiał 720p, a także moduły łączności: GSM 850/900/1800/1900 MHz, a także HSPA+. Oprócz tego urządzenie wyposażono w kontroler sieci bezprzewodowych WiFi 802,11 w standardzie N wraz z obsługą DLNA, a także moduł Bluetooth 2.1+EDR.

Zobacz także: Open Source w firmie – szansa czy zagrożenie?

Do dodatków można zaliczyć również moduł GPS a także NFC. Całości dopełnia G-sensor, akcelerometr, czujnik oświetlenia, gniazdo mini jack i port microUSB. Obudowa ma grubość zaledwie 7,8 mm, ale w kontekście kilku niedopatrzeń zaleta ta może zostać niezauważona. Na plus należy wyróżnić sprzętową obsługę kodeka DivX oraz normę wytrzymałości IP57, która gwarantuje między innymi zupełną wodoodporność.

Eluga pracuje pod kontrolą Androida 2.3.5, ale producent obiecuje wypuścić do końca roku aktualizację do wersji 4.0. Kolejną miłą funkcją jest możliwość wykorzystania telefonu jako pilota do telewizora oraz odtwarzacza multimedialnego – naturalnie firmy Panasonic. Nie wiemy jeszcze, jaka będzie cena urządzenia, ale tego dowiemy się już w kwietniu, kiedy telefon trafi do sprzedaży.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...