Bankowość mobilna – jak to wygląda dziś?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Bankowość mobilna to niezwykle wygodne rozwiązanie Fot. Fotolia
Jeszcze kilka lat temu, żeby sprawdzić stan konta trzeba było złożyć wizytę w oddziale banku, stać w długiej kolejce by pani z okienka powiadomiła nas, jaka kwota widnieje na naszym koncie. Dziś nie musimy ruszać się z domu. Ba! Nie musimy nawet włączać komputera, gdyż nasz bank jest w naszej komórce. Wystarczy bowiem uruchomić odpowiednią aplikację, stronę WWW w smartfonie, aby nie tylko dowiedzieć się, ile mamy dostępnych środków, ale również wykonać podstawowe operacje bankowe takie jak przelew, płatność, spłata kredytu etc. Jak dziś wygląda bankowość mobilna?

Dziś większość operacji bankowych można wykonać przez Internet, a od niedawna nawet za pomocą telefonu komórkowego. Przelew, otwarcie lokaty, spłata rat kredytu czy wypełnienie wniosku o pożyczkę gotówkową – te operacje można wykonać w domu, w ulubionym fotelu z telefonem w ręku. Dostęp do konta bankowego przez telefon komórkowy to bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu wiele operacji wykonamy także poza domem, na przykład w pociągu, w podróży etc. A jak korzystać z tej funkcjonalności?

Sprawdź też: Modernizacja firmowego komputera – kiedy się opłaca, a kiedy nie?

Bankowość mobilna to niezwykle wygodne rozwiązanie. Z tego typu funkcjonalności możemy korzystać na dwa sposoby. Pierwszy z nich niewiele różni się od korzystania z bankowości elektronicznej za pomocą komputera. W tym przypadku używamy przeglądarki internetowej w telefonie. Niestety w tym przypadku może przeszkadzać niewielki ekran telefonu – po prostu ciężko wcelować w konkretną funkcję na stronie internetowej banku. Na szczęście od jakiegoś czasu coraz większa liczba banków oferuje specjalnie przygotowaną wersję swojego serwisu – w sam raz dla ekranu w komórce.

Zobacz również: W jaki sposób wyróżnić się na rynku e-commerce?

Korzystanie z takiego „odchudzonego” i dopasowanego do komórek serwisu jest o wiele szybsze i wygodniejsze. Telefon nie musi ściągać z sieci całego serwisu. Korzystając z tego samego serwisu w komputerze jest oczywiście wygodniejsze - komputer jest wydajniejszy, a Internet szybszy, dlatego ściągnięcie kilku megabajtów danych zajmuje kilka sekund. Niestety telefon komórkowy jest mniej wydajny, dlatego też ściągnięcie takiej samej ilości danych może być o wiele dłuższe. W związku z tym łączenie się z bankiem poprzez lżejszy serwis mobilny będzie o wiele szybsze i wygodniejsze.

Warto przeczytać: Jak działa reklama partyzancka i jaki ma wpływ na użytkowników?

Drugim, nieco mniej rozpowszechnionym i popularnym sposobem jest skorzystanie z dedykowanej aplikacji mobilnej, którą instalujemy w swoim telefonie. Niestety tę formę dostępu przez komórkę oferuje jak na razie niewiele banków. Na szczęście dość mała obecnie popularność rośnie i kto wie, może już wkrótce każdy bank będzie oferował tę formę dostępu do bankowości elektronicznej. Aplikacja nie tylko zapewnia wysoki komfort zarządzania swoim kontem bankowym, ale również zapewnia większe bezpieczeństwo danych. Niestety, jest pewna wada takiego rozwiązania.

Polecamy również: Marketing partyzancki w e-biznesie – na czym to polega i czy się sprawdzi?

Jak na razie aplikacje bankowe dostępne są wyłącznie na smartfony z systemem Android, iOS, Symbian oraz Windows Phone. Jeśli więc posiadamy starszy telefon z systemem producenta, pozostaje nam jedynie możliwość łączenia się z kontem poprzez serwis internetowy. Tak czy inaczej rozwój tego typu aplikacji nawet na najnowszych platformach systemowych to krok w dobrą stronę. Poza tym nikt nie będzie używał starych telefonów przez następnych kilka lat, a przejście na nowe smartfony z systemami operacyjnymi jest tylko kwestią czasu.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...