Nokia 500 – połączenie symbiana i procesora 1 GHz

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Nokia 500
Firma Nokia na swoim oficjalnym blogu zaanonsowała swój nowy model smartfona o prostej nazwie 500. Urządzenie kierowane jest raczej na niskie półki cenowe, ale z pewnością będzie się wyróżniać szybkim procesorem. Kolejną ciekawostką jest zastosowanie dość już leciwego systemu Symbian, zamiast nowego Windows Phone 7. Czym jeszcze zaskoczy nowe urządzenie Nokii?

O ile niektórzy mogą być rozczarowani tym, że Nokia w tak ciekawy telefon wcisnęła starego Symbiana, to już informacja o tym, że będzie to najnowsza wersja o dźwięcznej nazwie Anna, jest pewnym pocieszeniem. Oczywiście znamy już specyfikacji nowej Nokii 500, a trzeba przyznać, że jak na telefon o aspiracjach niższej półki, prezentuje się bardzo ciekawie.

Oczywiście gwoździem programu jest dotykowy (pojemnościowy) wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2 cala i rozdzielczości 640 x 360 pikseli. W porównaniu do innych najnowszych modeli z wyższej półki, takie wyświetlacz nie robi wrażenia, ale jeśli brać pod uwagę cenę na poziomie około 150 euro, taki wyświetlacz naprawdę jest na odpowiednio wysokim poziomie. Ale to nie wszystko. Najważniejszym elementem modelu jest szybki procesor.

Zobacz również: Który dysk będzie najbezpieczniejszy?

Producent zdecydował się zainstalować w urządzeniu układ SoC o taktowaniu 1 GHz. I w tym momencie powtarza się sytuacja wyświetlacza. Procesor o taktowaniu 1 GHz może nie imponuje, ale w tanim telefonie jest to pewne zaskoczenie. Oprócz tego do dyspozycji użytkownika oddano 2 gigabajty wbudowanej pamięci flash, którą można rozszerzyć za pomocą dodatkowych kart pamięci microSD(HC).

W telefonie znalazł się również moduł 3G oferujący maksymalną prędkość wysyłania równą 5,76 Mb/s, a także moduł Wi-Fi w specyfikacji b/g. Nie mogło również zabraknąć modułu Bluetooth 2.1+EDR. Oczywiście koniecznym dodatkiem jest radio FM, które obecnie jest bardzo popularne w telefonach. Zadbano również o aparat fotograficzny z matrycą 5 megapikseli. Niestety trzeba pamiętać, że maksymalna rozdzielczość kręconych filmów to VGA przy 15 klatkach na sekundę.

Producent doposażył telefon w gniazda mini jack i Micro USB, a także w akumulator litowo-jonowy o pojemności 1110 mAh. Telefon przy wymiarach 111,3 x 53,8 x 14,1 waży 93 gramy. Unikalną cechą będą wymienne klapki baterii. Użytkownik znajdzie w pudełku aż trzy klapki w różnych kolorach, a do dokupienia będą kolejne: fioletowa, niebieska, różowa, czerwona, pomarańczowa i srebrna. Sam aparat będzie dostępny w kolorze białym lub czarnym. Cena urządzenia została ustawiona na poziomie około 150 euro. 

Sprawdź też: Open Source dla biznesu – czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...