iPad 2 – następca iPad’a oficjalnie zaprezentowany

Kamil Rogala
rozwiń więcej
iPad 2
Wiele mówiło się na temat następcy iPad’a. Koniec plotek, mitów i niedomówień, czas na fakty. iPad 2 przestał być mitem, stał się rzeczywistością. Czy długo wyczekiwany iPad 2 spełnia oczekiwania fanów i miłośników urządzeń z logiem nadgryzionego jabłuszka?

Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy jest cena. I nie jest to cena astronomiczna, do jakich przyzwyczaił nas Apple, ale dość przystępna kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić nawet za najdroższą wersję. Otóż nawet na nią wydamy sumę porównywalną z Motorolą Xoom, czyli w okolicach 800 dolarów, a warto zaznaczyć, że cena Motoroli została uznana na MWC za przystępną. Zanosi się więc na to, że Apple postara się zachować swój udział w rynku tabletów, który według Apple wynosi 90 procent. Poznajmy teraz specyfikację urządzenia.

Sercem iPad’a 2 jest dwurdzeniowy procesor 1 GHz Apple A5. W porównaniu do poprzednika iPad 2 ma dwa razy szybszy CPU i dziewięć razy szybszą grafikę. Bateria pozwala na 10 godzin pracy, a zapotrzebowanie na energię jest takie samo jak w dotychczasowym modelu. Urządzenie wyposażono również w dwie kamery: jedną z przodu o rozdzielczości VGA i jedną z tyły, z możliwością nagrywania wideo 720p.

iPad 2 wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 9,7 cala i rozdzielczości 1024x768, czyli takiej samej jak pierwszy model. Ogromną różnicą jest jednak grubość, a raczej „cienkość” urządzenia. W tym przypadku producent się popisał. iPad 2 ma jedynie 8,8 mm grubości. Jest to wartość o 33 procent mniejsza niż w przypadku poprzednika, który mierzył „aż” 13,4 mm grubości. Nawet iPhone 4 jest o całe 5 mm grubszy. Imponujący wynik.

Zobacz również: Full-duplex w sieciach radiowych – recepta na większe transfery?

Również waga zmieniła się na lepsze. Urządzenie waży 600 g (wersja Wi-Fi) lub 615 g (wersja Wi-Fi + 3G). Oznacza to, że sprzęt jest lżejszy od poprzednika, który ważył odpowiednio 630 g i 730 g. Urządzenie będzie również wyposażone w pamięć wewnętrzną o pojemności 16 GB, 32 GB i 64 GB. iPada 2 będzie można podłączyć do telewizora HD, do tego jednak potrzebna będzie dodatkowa przejściówka, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale do tego firma Apple zdążyła już nas przyzwyczaić.

Nowy tablet Apple będzie dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i białej. Jeśli jednak dwa kolory to za mało, klienci spragnieni większej ilości barw będą mogli zakupić tak zwany Smart Cover, dostępny chyba we wszystkich kolorach tęczy. Swoją drogą sam „pokrowiec” jest bardzo sprytnie pomyślany. Jest mocowany magnetycznie do obudowy iPada, można go wygodnie składać lub zwijać, ale najlepsze jest to, że budzi tablet, gdy go otwieramy i usypia, podczas zamykania. Można powiedzieć, że pokrowiec ten działa jak klapka w telefonie. Ciekawe rozwiązanie.

iPad 2 pojawi się wyposażony w iOS 4.3, a to oznacza między innymi:
• Usprawnioną przeglądarkę Safari, która ma działać dwa razy szybciej,
• Bezprzewodowy streaming przez iTunes Home Sharing,
• Poprawiony AirPlay,
• Wbudowane aplikacje do współpracy z aparatami: PhotoBooth, FaceTime,
• Pojawią się hity Apple w wersji na iPad: iMovie i Garage Band.

Sprawdź też: Światowe zapasy mikroprocesorów na poziomie najwyższym od lat – jak to wpłynie na ceny?

Druga generacja iPada w Stanach Zjednoczonych Ameryki pojawi się 11 marca, a ceny będą uzależnione od wersji.
• Modele tylko Wi-Fi: 499 dolarów za 16 GB, 599 dolarów za 32 GB i 699 dolarów za 64 GB
• Modele Wi-Fi i 3G: 629 dolarów za 16 GB, 729 dolarów za 32 GB i 829 dolarów za 64 GB 

W innych krajach, np. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Norwegii, Irlangii, Szwecji, Szwajcarii, Francji, Grecji, Danii, Kanadzie i innych, iPad 2 pojawi się 25 marca. Miejmy nadzieję, że cena urządzenia nie wzrośnie o horrendalne marże i podatki. Od kwietnia ubiegłego roku firma Apple sprzedała aż 15 milionów iPadów. Czy nowa generacja będzie sprzedawać się lepiej? Czas pokaże.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...