Nowy system operacyjny od Google!

Koncern już w przyszłym roku udostępni open source'owy OS przeznaczony dla komputerów osobistych, głównie netbooków. System będzie oparty na przeglądarce internetowej Chrome, a jego nazwa na chwilę obecną brzmi: Google Chrome OS.

Zapowiadając wprowadzenie Chrome OS Google ponownie daje czytelny sygnał: Internet jest przyszłością systemów operacyjnych, a nowoczesny OS powinien być zbudowany w pierwszej kolejności "wokół" Sieci.

W oficjalnym blogu Google'a czytamy: "Systemy operacyjne, w których działają przeglądarki, zostały stworzone w czasach, kiedy nie było Sieci. Dlatego też ogłaszamy nowy projekt, będący naturalnym rozszerzeniem Google Chrome - System Operacyjny Google Chrome. To próba zastanowienia się nad tym, jak powinny wyglądać systemy operacyjne".

Rozpoczęcie prac nad systemem zostało podyktowane - jak czytamy w blogu Google'a - wyraźnie sygnalizowanymi potrzebami użytkowników. "Ludzie oczekują natychmiastowego dostępu do poczty, bez marnowania czasu na uruchomienie komputera i przeglądarki. Chcą, by ich komputery zawsze działały tak szybko, jak tuż po zakupie, a dane były dostępne z każdego miejsca (...)" - piszą przedstawiciele koncernu, Sundar Pichai i Linus Upson. Jeszcze ważniejsze ich zdaniem jest zapewnienie użytkownikowi sytuacji, w której nie musi on poświęcać czasu na konfigurowanie komputera bądź pamiętać o aktualizacjach oprogramowania.

Systemowi mają przyświecać te same cele, które Google postawiło sobie tworząc Chrome - "szybkość, prostotę i bezpieczeństwo". OS ma być szybki i lekki - uruchamiać się w przeciągu kilku sekund; interfejs ma nie przytłaczać użytkownika, tym bardziej, że większą część czasu będzie on spędzał przeglądając zasoby Internetu. Google zapowiada też całkowite przeprojektowanie architektury zabezpieczeń systemu tak, by korzystający z niego nie byli narażeni na działanie wirusów czy malware'u. "To powinno po prostu działać" - przekonuje firma.

Sercem Chrome OS jest jądro Linuksa. System będzie można uruchamiać na komputerach z procesorami x86 i ARM. OS ma korzystać z technologii cloud computing - wszystkie pliki będą przechowywane w "chmurze". Nie jest jeszcze jasne, czy Google umożliwi lokalne składowanie dokumentów.

Co oznacza wprowadzenie Chrome OS dla systemu Google Android, opracowanego dla urządzeń mobilnych? Google twierdzi, że nic - platformy nie są ze sobą w żaden sposób związane. Android powstał z myślą o smartfonach, netbookach i innych urządzeniach, podczas gdy "Chrome OS jest tworzony z myślą o ludziach żyjących w Sieci - szukających informacji, sprawdzających pocztę, śledzących najnowsze doniesienia, robiących zakupy lub po prostu utrzymujących kontakt z przyjaciółmi."

Google rozmawia już z "licznymi" firmami o przyszłości projektu. W najbliższym czasie koncern ma podać nazwy tajwańskich i chińskich producentów komputerów, z którymi nawiązał już w tym zakresie współpracę.

Interfejs systemu ma zostać zaprezentowany jeszcze w tym roku. Oprogramowanie trafi na dyski komputerów w 2010 r.

Źródło: PC WORLD

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...