Będzie unijny system obrotu pieniądzem elektronicznym?

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
rozwiń więcej
Pieniądze. Fot. Fotolia
Od kilku lat w Unii trwają przymiarki do wprowadzenia systemu obrotu pieniądzem elektronicznym. System ten ma objąć obok przelewów i wypłat w skali międzynarodowej sektor kredytowy, debetowy oraz płatności mobilne oraz internetowe.

Obecnie celem UE jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i efektywności takich zmian, ponieważ zaufanie obywateli jest niewystarczające.  Szybki wzrost technologii wiąże się z nowymi systemami obrotu pieniędzmi. Mobilny dostęp do konta oraz przelewy poprzez telefony komórkowe są wprowadzane na bieżąco, jednak aby uzyskać popularność i zaufanie klientów potrzeba czasu oraz odpowiedniej polityki wobec użytkowników. 

Tworzenie i rozbudowa rynku płatności na skalę UE rozpoczęła się w roku 2007. Wprowadzono standardy  obsługi finansowej, które pozwalają na funkcjonowanie rynku pieniądza elektronicznego. Rozliczenia są prowadzone w euro oraz innych walutach obowiązujących w Unii. Zgodnie z polityką UE rynek pieniądza elektronicznego dla poprawy efektywności powinien być ukierunkowany na konkurencję w skali międzynarodowej, a nie tylko wewnątrz kraju. Zdobycie nowych rynków dla instytucji i firm zarządzających kapitałem ma prowadzić do ograniczenia kosztów oraz wzmocnienia konkurencji.  Zgodnie z zasadami rynku  konkurencja pozwala na rozwój najmocniejszym firmom, o wysokiej pozycji wśród klientów i konkurentów.  Koncerny, a także instytucje bankowe przy wzroście skali działania uzyskują proporcjonalny spadek kosztów.

Kraje unijne do roku 2009 miały obowiązek wprowadzenia zmiany prawne dla międzynarodowego systemu płatności elektronicznych. Najtrudniejszym elementem jest dopracowanie systemu płatności do rynku firm.  Nowe regulacje dotyczą konsumentów, banków oraz instytucji i firm zajmujących się obsługą płatności. Osoby i podmioty korzystające z nowego systemu płatności muszą być poinformowane o warunkach płatności i opłatach. Czas wykonania zlecenia płatności jest skrócony do jednego dnia. Podmioty korzystające z tych usług mają stały dostęp do informacji o płatności.

Polecamy: Od 1 lipca 2012 roku tańszy mobilny internet

Unia Europejska  wprowadziła program mający na celu wzmocnienie bezpieczeństwa transakcji. Wdrożono nowe sankcje w przypadku niedozwolonego dostępu do konta klienta. Firmy i instytucje usługowe  wykorzystujące systemy płatności, tj. operatorzy  mobilnej telefonii czy sklepy on-line, uzyskały prawo prowadzenia biur dla obsługi płatności w skali międzynarodowej i krajowej. Niezbędne jest jednak pozwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Kapitał niezbędny dla uruchomienia biura to 2 000 000 – 12 500 000 euro. Biuro uzyskuje dostęp do danych i zaleceń Unii Europejskiej wobec tego rynku.

Ryzyko prowadzenia biura dotyczy skali zmian, jakie mogą być wprowadzane. Rozszerzenie rynku zbytu, dostęp do nowych technologii oraz potencjał i perspektywy są ważnym argumentem dla wprowadzenia przez firmy i instytucje systemu płatności elektronicznych. Trudno oczekiwać jednak w następnych latach powszechnej stosowalności takich rozwiązań.

W Polsce funkcjonują systemy płatności elektronicznych na skalę międzynarodową  m.in. poprzez  sieci komórkowe.  Pozycja operatorów telefonii jest wysoka, popularność i powszechność  usług pozwala na szybkie i szerokie wprowadzanie rozwiązań płatności elektronicznych.  Wprowadzanie nowoczesnej technologii – iPad, tablet, palmtop, notebook  to kolejny krok w kierunku popularyzowania płatności elektronicznych.

Polecamy: Powszechny dostęp do internetu w 2013 roku

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...