Od 1 lipca 2012 roku tańszy mobilny internet

Prawo, Internet./ Fot. Fotolia
Niższe stawki za mobilny internet oraz wiadomości głosowe i tekstowe w ramach roamingu od 1 lipca 2012 roku - to efekt wchodzącego w życie rozporządzania unijnego regulującego stawki za komunikację międzynarodową.

Od 1 lipca 2012 r. wykorzystywanie internetu mobilnego do przeglądania map, filmów, zdjęć, wchodzenia na portale społecznościowe czy wysyłania e-maili podczas podróży do innych państw członkowskich UE będzie znacznie tańsze. Nowe rozporządzenie unijne oznacza, że po raz pierwszy istnieć będzie maksymalna stawka opłaty za przesyłanie danych w roamingu, czyli pobieranie danych z internetu za pośrednictwem sieci komórkowych. Przepisy regulujące przesyłanie danych w roamingu pozwolą typowemu przedsiębiorcy podróżującemu po UE zaoszczędzić ponad 1000 EUR rocznie. Rodzina, która wybiera się na wakacje do innego kraju Unii, będzie mogła zaoszczędzić co najmniej 200 euro. (W załączniku II przedstawiono konkretne przykłady korzystania z usług transmisji danych w roamingu). Nowe przepisy spowodują także obniżenie maksymalnych opłat za połączenia głosowe i wiadomości tekstowe.

Po uwzględnieniu rozmów, wiadomości tekstowych i transmisji danych poprawione rozporządzenie w sprawie roamingu przyniesie konsumentom oszczędności wynoszące 75 proc. cen z 2007 r. w odniesieniu do usług w roamingu. W tym roku Europejczycy wydadzą na usługi roamingu ok. 5 mld euro, co oznacza oszczędność około 15 mld euro w porównaniu z cenami sprzed wejścia w życie pierwszego rozporządzenia w sprawie roamingu w 2007 r.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes powiedziała: Limity cenowe dla pobierania danych oznaczają, że dysponujemy roamingiem dla użytkowników smartfonów. Raz na zawsze kończymy z zawyżonymi stawkami za roaming w UE. Cieszę się, że dzięki podejmowanym z roku na rok unijnym działaniom obywatele są w stanie coraz więcej zaoszczędzić”.

Polecamy: Firma w kawiarni – jak bezpiecznie pracować poza biurem?

Nowe, obowiązujące od 1 lipca 2012 r. maksymalne ceny dla użytkowników sieci komórkowych kształtują się następująco:

  • 29 eurocentów (plus VAT) za minutę połączenia wychodzącego,

  • 8 eurocentów (plus VAT) za minutę połączenia przychodzącego,

  • 9 eurocentów (plus VAT) za wysłanie wiadomości tekstowej,

  • 70 eurocentów (plus VAT) za megabajt (MB) w przypadku pobierania danych lub korzystania z internetu w czasie pobytu za granicą (przy zastosowaniu naliczania za każdy kilobajt).

W lipcu 2009 r. wielu operatorów naliczało ponad 4 euro za MB pobieranych danych. Teraz cena ta będzie sześciokrotnie niższa. Do 2014 r., w miarę dalszego obniżania cen, maksymalny koszt pobierania danych wyniesie zaledwie 20 eurocentów (plus VAT) za MB, czyli o 90 proc. mniej niż obecnie.

Operatorzy mogą oferować niższe stawki. Limit cenowy to stawka maksymalna, stanowiąca swojego rodzaju ochronę, zaś konkurencja powinna przyczynić się do jej obniżenia.

Ponadto, aby ochronić konsumentów przed niespodziewanie wysokimi rachunkami, począwszy od dnia 1 lipca 2012 r. osoby podróżujące poza UE będą otrzymywały ostrzeżenie w postaci wiadomości tekstowej, e-maila lub wyskakującego okienka, jeżeli kwota na ich rachunku należna za przesyłanie danych w roamingu będzie się zbliżała do 50 EUR lub innego uprzednio ustalonego poziomu. Konsumenci będą wtedy musieli potwierdzić, czy zgadzają się na przekroczenie tej kwoty, aby kontynuować przesyłanie danych w roamingu. Jest to rozszerzenie systemu ostrzegawczego istniejącego obecnie w UE.

Środki wchodzące w życie dnia 1 lipca są pierwszymi z serii środków stopniowej redukcji limitów cenowych, które doprowadzić mają do powstania nowego systemu, zapewniającego większą ofertę i konkurencyjność na rynku oraz nowe interesujące możliwości w zakresie roamingu, użytkownicy będą bowiem mogli podpisywać odrębne umowy w sprawie roamingu przed rozpoczęciem podróży lub wybrać dostawcę na miejscu, w sposób zbliżony do wyboru sieci bezprzewodowej. Ta opcja dostępna będzie od 1 lipca 2014 r.

Polecamy: Powszechny dostęp do internetu w 2013 roku

Unia Europejska wprowadziła ograniczenia cen za roaming po raz pierwszy w 2007 r. (IP/07/870), chcąc zagwarantować, że abonenci telefonów komórkowych będą płacili zbliżone stawki za roaming w całej UE. W lipcu 2009 r. przyjęto zmienione przepisy, na mocy których stawki za roaming miały być dalej stopniowo obniżane, tak aby do lipca 2011 r. maksymalna stawka za roaming wynosiła 35 centów za minutę w przypadku połączeń wychodzących oraz 11 centów za minutę w przypadku połączeń odbieranych podczas pobytu za granicą (zob. IP/09/1064 oraz MEMO/09/309). Przyjęte w 2009 r. przepisy w sprawie roamingu obowiązują do końca czerwca 2012 r.

Źródło: KE

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...