Kupujemy netbooka

Sebastian Górski
rozwiń więcej
Miniaturowe komputery ochrzczone mianem netbooków zdobywają coraz większą popularność i stanowią ciekawą, tańszą alternatywę dla pełnowymiarowych netbooków. Jeśli planujesz sprawić sobie prezent w postaci takiego komputera sprawdź, na co warto zwracać uwagę przy wyborze konkretnego modelu.

Netbooki to stosunkowo nowy produkt na naszym rynku. Zdobywa sobie jednak błyskawiczną popularność, ze względu na swoją przystępną cenę. Jak przekonasz się poniżej, jest to dość specyficzny komputer zaprojektowany bardziej z myślą o maksymalnej mobilności i wykorzystaniu aplikacji internetowych, niż wydajności. Przykładem takiego niecodziennego zachowania jest zmienna prędkość pracy procesora, uzależniona od tego, czy netbook pracuje na zasilaniu bateryjnym, czy gniazdkowym.

W zakresie od 1000 do 1500 złotych, można kupić dobrze wyposażony, jak na swoją klasę model. Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

1. Przekątna ekranu LCD

Miniaturowy komputer musi mieć niestety miniaturowy ekran LCD. Nie nastawiaj się zatem, że będziesz miał dużo miejsca na pulpicie. W przypadku netbooków przekątne matryc LCD wynoszą między 7, a 10 cali. Może być w nich wykorzystane podświetlenie za pomocą diod typu LED, które zapewniają lepszą jakość obrazu.

2. Napęd optyczny

Tu może pojawić się rozczarowanie, bowiem większość netbooków nie posiada żadnego napędu optycznego. Nie będziesz mógł zatem instalować dodatkowego oprogramowania z płyt CD lub oglądać filmów na płytach DVD, o ile nie podłączysz zewnętrznego napędu. Musisz być jednak świadom, że ze względu na dość niskie parametry poszczególnych komponentów oraz małą przekątną ekranu, oglądanie filmów nie należy do zajęć komfortowych.

3. Bateria

W przypadku netbooków wyjątkowo ważnym elementem jest bateria. W końcu będziesz korzystał z komputera w różnych miejscach, gdzie niekoniecznie będzie dostęp do źródła zasilania. Pamiętaj, że dane odnośnie czasu pracy podawane przez producenta różnią się w zależności od stopnia obciążenia komputera. Obecnie montowane są w netbookach dwa rodzaje baterii:

  • 4-komorowa bateria, która zapewnia krótszy czas pracy. Netbooki wyposażone w taką baterię są jednak tańsze;
  • 6-komorowa bateria, czyli produkowane od niedawna ogniwo o podwyższonym czasie pracy. Musisz się liczyć z tym, że netbook z taką baterią będzie trochę droższy.

4. System operacyjny

W zakresie domyślnie zainstalowanego na netbooku systemu operacyjnego masz do wyboru dwie opcje:

  • netbook z systemem operacyjnym Windows XP Home, czyli dobrze znane użytkownikom środowisko;
  • netbook z jedną z dystrybucji systemu Linux, to rozwiązanie przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

5. Wyposażenie

Jak już wcześniej wspominaliśmy, główne zastosowanie netbooka to praca w Sieci, niezależnie od lokalizacji. Dlatego obecność poniższych komponentów ma kluczowe znaczenie. Szczególną uwagę zwróć na:

  • liczbę portów USB, do których będziesz mógł podłączyć peryferia;
  • obecność czytnika kart pamięci, z które skorzystasz podczas fotografowania aparatem cyfrowym;
  • obecność modułu bezprzewodowej łączności z Internetem (Wi-Fi) to podstawa w wypadku netbooka;
  • obecność modułu Bluetooth do bezprzewodowej komunikacji z peryferiami
  • wbudowaną kamerę internetową, która pozwoli na wideokonferencje
  • wbudowany mikrofon, który umożliwi rozmowy za pomocą komunikatora głosowego

Podsumowanie

Nie da się jednoznacznie określić kilku grup docelowych klientów netbooków. Te miniaturowe komputery mają raczej wąskie zastosowanie. Nadają się do prostych prac biurowych, odbierania poczty, surfowania po Internecie i komunikacji za pomocą komunikatorów. Ich zaleta to mobilność, dzięki niewielkim rozmiarom, wadze oraz modułowi Wi-Fi. Co ciekawe, projektantom udaje się zachować pełnowymiarową klawiaturę znaną z notebooków.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...