Kupujemy klawiaturę i myszkę

Sebastian Górski
rozwiń więcej
Wbrew pozorom, odpowiednia klawiatura oraz myszka stanowią bardzo ważny element każdego komputera. To dzięki nim jesteś w stanie wykonywać pewne zadania szybciej i wygodniej. Sprawdź, na co warto zwracać uwagę przy wyborze klawiatury i myszki do swojego komputera.

Niezależnie od tego, czy wymieniasz przestarzałe i nie nadające się już do użytku peryferia, czy potrzebujesz klawiatury i myszy do zupełnie nowego komputera, poniższe wskazówki pomogą Ci wybrać właściwe urządzenia.

1. Sposób komunikacji z komputerem

W zależności od preferencji użytkownika oraz możliwości podłączenia urządzeń peryferyjnych możesz przebierać w urządzeniach o następujących metodach komunikacji:

  • przewodowa, czyli najbardziej tradycyjna realizowana za pośrednictwem złącz typu PS2 (starszy typ) albo USB. Zazwyczaj producent dostarcza przejściówkę z PS2 na USB lub odwrotną. Zdecydowanie najbardziej niezawodna metoda komunikacji, jednak wiążąca się z plątaniną kabli na biurku i pod nim;

  • bezprzewodowa z wykorzystaniem technologii radiowej, wymagająca podłączenia do komputera specjalnego odbiornika, który kontaktuje się za pośrednictwem fal radiowych z klawiaturą oraz myszką. Oczywista zaleta tego rozwiązania to brak plątaniny kabli. Zdarzają się jednak zakłócenia w komunikacji między klawiaturą, myszką, a odbiornikiem;

  • bezprzewodowa z wykorzystaniem technologii bluetooth, czyli metody wymiany danych między urządzeniami znajdującymi się w dość bliskiej odległości. Podobnie jak w przypadku technologii radiowej pozbywasz się plątaniny kabli, jednak musisz za to skonfigurować połączenie między odbiornikiem podłączonym do komputera, a klawiaturą i myszką. Tu również mogą zdarzać się problemy z komunikacją.

2. Zasilanie (metody bezprzewodowe)

Jeśli zdecydujesz się na zestaw składający sie z bezprzewodowej klawiatury oraz myszy, będziesz musiał pamiętać o dodatkowym zasilaniu bateryjnym dla obu urządzeń (w przypadku łączności przewodowej są one zasilane z portu PS2 lub USB. Pamiętaj, że zarówno klawiatura, jak i myszka wymagać będzie okresowej wymiany baterii (najczęściej typu AA lub AAA, czyli tzw. 'paluszków'). Możesz również kupić zestaw, w którym mysz będzie zasilana za pomocą specjalnej ładowarki lub podkładki do myszy, jednak będzie to droższy wydatek.

3. Cechy klawiatury

Oczywiście, wybór wielkości oraz wyposażenia dodatkowego klawiatury zależy od osobistych preferencji. Jednak warto bliżej przyjrzeć się różnym rozwiązaniom i zadecydować, które z nich będzie odpowiednie dla Ciebie:

  • miniaturowe klawiatury zazwyczaj nie posiadają wyraźnych odstępów między częścią numeryczną oraz kursorami do nawigacji. Zastanów się, czy taki układ rozmieszczenia klawiszy będzie dla Ciebie wygodny. Oczywiście im mniejsza klawiatura, tym więcej miejsca na biurku;

  • jeśli długo pracujesz przy komputerze, być może warto rozważyć zakup klawiatury wyposażonej w podpórki na nadgarstki, dzięki której będzie dać im odpocząć, nawet w trakcie pisania, bez obawy o przypadkowe naciśnięcie klawiszy;

  • rozmiar klawisza [Enter] naprawdę może mieć znaczenie podczas szybkiego pisania. W mniejszych klawiaturach nie jest on już tak widoczny;

  • wiele modeli klawiatur posiada dodatkowe klawisze wywołujące różne funkcje (szybkie uruchamianie klienta pocztowego, przeglądarki internetowej, czy system sterowania odtwarzaczem MP3);

  • na etapie oglądania klawiatury warto chwilę na niej popisać i sprawdzić zachowanie klawiszy (skok oraz poziom hałasu wywołany pisaniem). Niektóre modele oferują bardzo mały skok klawiatury znany z notebooków;

  • niektóre modele klawiatur mogą mieć dyskretne i estetyczne podświetlenie klawiszy, które ułatwia pracę przy mniejszym oświetleniu.

4. Cechy myszki

Przy zakupie kompletu klawiatury i myszy równie dużo uwagi należy poświęcić analizie parametrów myszki. Wsród nich najważniesze to:

  • współczynnik dpi (ang. dots per inch), czyli rozdzielczość przekładająca się na dokładność myszki. Im wyższy, tym myszka będzie zachowywać się precyzyjniej. Obecnie najczęściej produkowane są tańsze myszki optyczne wyposażone w diodę (dokładność 400 - 800 dpi) lub droższe laserowe (od kilkuset do powyżej 2000 dpi). Te drugie przewidziane są raczej do zastosowań profesjonalnych (przykładowo do grafiki komputerowej). Myszki optyczne mają czasem problem z pracą na niektórych nawierzchniach, podczas gdy myszka laserowa radzi sobie praktycznie na każdym podłożu. Co ciekawe, niektóre modele oferują kilka trybów rozdzielczości do wyboru;

  • ilość przycisków poza standardowymi dwoma na wierzchu, które mogą się przydać do szybkiego wywoływania dodatkowych funkcji;

  • większość producentów oferuje już myszki dostosowane zarówno dla praworęcznych, jak i leworęcznych użytkowników. Warto jednak sprawdzić tę właściwość jeszcze przed zakupem;

  • rolka przewijania może być wyposażona w specjalną zębatkę, która pozwala na przewijanie zawartości okien w trybie krokowym. Często sama w sobie jest również kolejnym przyciskiem.

Podsumowanie

Klawiatura i myszka dla profesjonalisty
Z pewnością bardziej zaawansowani użytkownicy wybiorą zestaw przewodowy, w którym myszka wyposażona jest w o wiele dokładniejszy laser. Nie będą im raczej potrzebne dodatkowe przyciski multimedialne. Przed zakupem konieczne jest za to sprawdzenie skoku klawiszy oraz ich rozmieszczenie.

Klawiatura i myszka do biura
Prosta i trwała konstrukcja to główne czynniki decydujące o zakupie klawiatury i myszki do typowej pracy biurowej. Tu w zupełności wystarczy myszka optyczna. Z pewnością warto pamiętać o podpórce pod nadgarstki w klawiaturze.

Klawiatura i myszka do salonu
Jak wiadomo, tu najbardziej liczą się względy estetyczne. Wybór padnie zapewne na zestaw bezprzewodowy. Przyda się funkcja podświetlanej klawiatury, przykładowo podczas sensu filmowego w gronie znajomych. W tym wypadku również wystarczy myszka optyczna. Warto za to pamiętać o dodatkowych klawiszach dla multimediów, dzięki którym uruchamianie aplikacji będzie dużo wygodniejsze.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...