Kupujemy pendrive

Sebastian Górski
rozwiń więcej
Pendrive
Pendrive, czyli przenośna pamięć flash to ze wszechmiar przydatne urządzenie, które przyda Ci się w wielu sytuacjach. Zanim jednak udasz się do sklepu na zakupy, sprawdź na jakie parametry pendrive'a powinieneś zwracać szczególną uwagę.

Można śmiało stwierdzić, że era 3,5-calowych dyskietek odeszła w przeszłość, a jej miejsce zajęła pamięć flash w formie pendrive'ów, czyli miniaturowych kluczy podłączanych do portu USB. Ze względu na szybkość pracy, niewielkie rozmiary oraz niską cenę (najtańsze egzemplarze kosztują już kilkadziesiąt złotych), każdy może sobie sprawić takie urządzenie i wygodnie przenosić na nim dane. Poniżej lista parametrów, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie pendrive'a:

1. Pojemność

Jednym z podstawowych czynników, na podstawie którego podejmujemy decyzję o zakupie jest ilość danych, jakie będzie można przechowywać na pendrivie:

  • jeśli będziesz używał pamięci głównie do przechowywania dokumentów i innych plików o niewielkim rozmiarze, wystarczy pendrive, o pojemności do 2 GB
  • w przypadku wykorzystywania nośnika do przenoszenia plików multimedialnych (muzyki oraz filmów), pomyśl o egzemplarzu o większej pojemności, powyżej 2 GB

2. Prędkość zapisu i odczytu danych

Zarówno od prędkości zapisu danych na nośniku danych, jak i ich odczytu z niego (oba parametry podawane w megabajtach na sekundę) zależy ogólna szybkość pracy urządzenia. Im szybsze wartości, tym szybsza praca pendrive'a. Oczywiście, produkt oferujący szybszy transfer danych będzie bardziej kosztowny.

3. Interfejs

Obecnie najpopularniejszym i stosowanym powszechnie standardem w transmisji danych jest USB 2.0. Możesz się jeszcze spotkać z urządzeniami pracującymi w wolniejszym standardzie USB 1.1, jednak nie polecamy Ci zakupu takiego pendrive'a. Transfer danych w jego przypadku jest o wiele wolniejszy. Jeśli posiadasz wolniejszy typ portu USB pracujący w standardzie 1.1, po podłączeniu urządzenia pracującego w standardzie USB 2.0 dostosuje ono prędkość przesyłania i odbierania danych do możliwości portu.

4. Obudowa

Jakość wykonania w przypadku tego typu urządzeń ma niebagatelne znaczenie. Przed zakupem zorientuj się, z czego wykonana jest obudowa i w jaki sposób zabezpieczone jest złącze USB. Dobrze, jeśli obudowa jest powleczona gumą, wtedy przypadkowe upuszczenie pendrive'a nie zrobi krzywdy danym. Niektóre egzemplarze są nawet wodoodporne

5. Dodatkowe oprogramowanie

Niektóre modele pendrive'ów posiadają wgrane oprogramowanie do synchronizacji danych oraz szereg pomocny aplikacji przystosowanych do uruchamiania bez konieczności instalacji w systemie operacyjnym. Z jednej strony mogą się przydać, jednak pamiętaj, że część dostępnej pamięci będzie zarezerwowana wyłącznie dla nich.

6. Bezpieczeństwo danych

Na wypadek, gdyby pendrive miał wpaść w niepowołane ręce i ktoś uzyskałby dostęp do Twoich poufnych danych, warto pomyśleć o zakupie bezpiecznego urządzenia:

  • niektóre modele kontrolują dostęp za pomocą ustalonego wcześniej hasła użytkownika oraz automatyczne szyfrowanie zawartości;
  • można też zaopatrzyć się w egzemplarz wyposażony w czytnik linii papilarnych

7. Kompatybilność

Upewnij się, że system operacyjny, którego aktualnie używasz znajduje się na liście obsługiwanych przez urządzenie. Muszą o tym pamiętać szczególnie posiadacze starszych wersji systemu Windows oraz komputerów Macintosh z systemem Mac OS X.

8. Gwarancja

Sprawdź na jak długi okres udzielana jest gwarancja na pendrive. Dla uspokojenia dodamy, iż z reguły są to urządzenia praktycznie bezawaryjne.

Zobacz także: Mega pendrive od Kingstona

Zobacz także: Czy wiesz jak wydłużyć czas pracy baterii w laptopie?

Podsumowanie

Pendrive do biura
Jeśli planujesz wykorzystywać pendrive wyłącznie w warunkach biurowych nie potrzebujesz wysokich wartości transferu danych oraz wodoodpornej obudowy. Pojemność nośnika również nie musi być wygórowana. Zwracaj za to uwagę na obecność oprogramowania do synchronizacji danych i zarządzania zawartością pamięci flash.

Pendrive w podróży
Bardziej aktywnym użytkownikom polecamy zakup pendrive'a w obudowie odpornej na przypadkowe upuszczenie lub zachlapanie wodą. Jeśli dodatkowo będziesz za jego pomocą przenosił pliki multimedialne pamiętaj o odpowiedniej pojemności. Obecnie można kupić egzemplarze o pojemności nawet 32 gigabajtów. Są one jednak dość kosztowne.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...