Telewizory OLED oraz laserowe – czy w firmie się to przyda?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Zaletą ekranów OLED jest bardzo duży kąt widzenia bez widocznej utraty jakości obrazu.
Wiemy już co nieco na temat telewizorów wykonanych w technologii CRT, LCD czy LCD LED. Wiemy również czym charakteryzują się panele plazmowe oraz projektory DLP. Są to najpopularniejsze i obecnie dostępne niemal w każdym sklepie rozwiązania, ale na rynku pojawiają się już nowe technologie, w tym telewizory OLED oraz ekrany laserowe. Czym charakteryzuje się ta technologia?

W telewizorach wykonanych w technologii OLED wykorzystuje się diody organiczne. Czym się charakteryzują? Otóż w diodach OLED można uzyskać nieskazitelne i niezwykle naturalne kolory. Ponadto obraz, w porównaniu do innych odbiorników, uzyskuje o wiele lepszą jakość obrazu, a to wszystko dzięki brakowi jakichkolwiek filtrów ograniczających świecenie.  Ponadto nie występują znane z LCD problemy z czernią. W przypadku OLED przy ciemnym ekranie diody po prostu nie świecą i nie przepuszczają światła, co jest bolączką starszych ekranów LCD.

Sprawdź również: Najważniejsze programy do rozpoznawania tekstu

Kolejną zaletą ekranów OLED jest bardzo duży kąt widzenia bez widocznej utraty jakości obrazu. Jest to kolejna przewaga nad ekranami LCD, które mają z tym spory problem. Krótki czas reakcji matrycy na poziomie około 10 ms to kolejna zaleta, dzięki której nie obserwujemy na ekranie charakterystycznych i tak nielubianych smug i rozmyć. Jakby tego było mało, pojawia się kolejna zaleta ekranów OLED, jaką jest energooszczędność. Ekrany OLED są najbardziej energooszczędne spośród wszystkich opisywanych rozwiązań. Niestety jest jedna wada i to dość poważna. Otóż ekrany tego typu są bardzo podatne na wilgoć. Wymusza to obowiązek zastosowania hermetycznej obudowy, a taki proces znacznie zwiększa koszty produkcji oraz końcową cenę.

Zobacz też: Reklamy online biją rekordy – jaką wartość osiągnęły?

Warto również wspomnieć o najnowszej technologii niemal prosto z kosmosu. Dopiero od niedawna stosowana jest technologia laserowa do wyświetlania obrazu. Można doszukać się pewnych analogii do technologii LCD czy OLED. Otóż w telewizorach laserowych stosuje się lasery trójkolorowe (podstawowe kolory: czerwony, niebieski, zielony), dzięki którym telewizor jest w stanie odzwierciedlić znacznie więcej kolorów niż inne ekrany. Różnica między ekranami LCD a technologią laserową jest jednak dość poważna.

Polecamy: Jak wypromować się w sieci nie popełniając błędów?

Otóż monitory wykonane w technologii LCD są w stanie wyświetlić zaledwie połowę z palety kolorów widoczną dla człowieka. Telewizory laserowe zaś odzwierciedlają niemal 90 procent z całej, widzialnej dla człowieka palety. Mimo, iż wyświetlają o wiele więcej kolorów niż konkurencyjne technologie, to w zamian pobierają o 75% mniej energii w porównaniu do paneli plazmowych. Ekrany tego typu są o wiele lżejsze, a także cieńsze niż telewizory LCD czy panele plazmowe, co może być kluczowe, gdy chcemy sprzęt powiesić nas ścianie. Nie występuje również efekt wypalania i zużywania się panelu. Niestety koszt takiego telewizora jest ogromny, co sprawia, że rozwiązanie to jest jak na razie mało popularne.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...