Nowy monitor i karta graficzna – czy opłaca się inwestować w stary komputer?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Wiemy już, jaki wpływ na nasz komputer ma nowy dysk twardy czy pamięć RAM. Dla wielu osób jednak synonimem modernizacji komputera jest lepszy obraz wyświetlany na monitorze. Możemy oczywiście zakupić nowszy monitor oraz kartę graficzną. Jakie będą skutki tych modernizacji?

Oczywiście skutki będą bardzo pozytywne w obu przypadkach pod warunkiem, że modernizacja będzie przemyślana. Kupno wielkiego monitora o ogromnej rozdzielczości i podłączenie go do bardzo starego komputera ze słabiutką kartą graficzną da zgoła odmienny od zamierzonego efekt – obraz będzie słabej jakości, rozmyty i o niskiej rozdzielczości. Podobnie sprawa będzie wyglądać, gdy kupimy mocną kartę graficzną i podepniemy ją do np. 15-calowego monitora sprzed 10 lat. Jeśli decydujemy się na tak radykalne kroki, lepiej pójść na kompromis i zakupić oba te elementy, nawet z niższej półki cenowej.

Zobacz też: Jak pozbyć się brudu z firmowego komputera?

Największą różnicę odczujemy przesiadając się ze starego kineskopowego monitora o niewielkiej przekątnej na nowoczesny, panoramiczny panel LCD w rozmiarze minimum 19 cali. Nikomu nie trzeba przypominać, że stare monitory kineskopowe są nie tylko duże, mało estetyczne i zajmują pół biurka, ale również ich sposób działania pozostawia wiele do życzenia. Otóż ekran kineskopu podczas wyświetlania obrazu miga od 60 do 100 razy na sekundę. Nie jest to zauważalne na pierwszy rzut oka, ale na dłuższą metę bardzo męczy nasz wzrok.

Sprawdź także: USB 3.0 – czym charakteryzuje się nowy standard?

Kupno nowego monitora LCD nie tylko poprawi komfort korzystania z komputera, ale również wpłynie pozytywnie na zdrowie naszych oczu, które nie będą się tak męczyć podczas długiej pracy przy komputerze. Jeśli dysponujemy względnie nowoczesną kartą graficzną obsługującą maksymalną rozdzielczość monitora, wyświetlany obraz będzie z pewnością o wiele lepszej jakości, bardziej ostry i wyrazisty. Ogromną zaletą będą również dodatkowe gniazda cyfrowe, dzięki którym do monitora podłączymy dodatkowe urządzenia. Na przykład, jeśli monitor posiada złącze HDMI, możemy do niego podłączyć odtwarzacz Blu-ray, dekoder cyfrowy czy konsolę do gier.

Warto przeczytać: Czyszczenie firmowego komputera – czy to jest ważne?

Kupując nowy monitor możemy pokusić się o wymianę karty graficznej. Oczywiście nie zawsze jest to opłacalne, ale jeśli posiadamy płytę główną ze złączem PCI-Express już za niewielkie pieniądze możemy zmienić jakość naszego komputera. Już za około 250-350 możemy zakupić wydajną kartę graficzną nadającą się do gier, oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości czy podstawowych prac graficznych. Pamiętajmy, że to karta graficzna odpowiada za generowanie płynnej animacji, nie tylko w grach, ale i programach, a ostatnio również na stronach internetowych. Rzecz jasna najmocniejsze modele kosztują tyle, co nowy komputer, ale podstawowe modele z szybką pamięcią RAM na pokładzie (najlepiej GDDR 5) przyspieszą każdą maszynę.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...