Zabezpieczenie systemu kluczem USB – jak to zrobić?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Niemal w każdej firmie należy dbać o bezpieczeństwo danych w komputerze
W wielu komputerach możemy spotkać zabezpieczenie obudowy kluczem i zamkiem. Co prawda jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie, ale dla upartego złodzieja niewielki zamek i kawałek plastiku nie przeszkodzi w kradzieży dysku twardego czy ważnych plików. O wiele lepszym zabezpieczeniem może być klucz USB. Jak zabezpieczyć system kluczem USB?

Tradycyjny pendrive nie musi służyć tylko jako nośnik danych. Pamięć flash zamknięta w kluczu USB może być świetnym zabezpieczeniem wszechstronnie chroniącym nasz komputer przed niepowołanym dostępem. Ponadto klucz USB jest tak samo wygodny jak zwykły klucz od mieszkania i można go przypiąć do breloczka. Przejdźmy jednak do sedna sprawy. Jak zabezpieczyć system za pomocą pendrive’a?

Niemal w każdej firmie należy dbać o bezpieczeństwo danych w komputerze. Niestety nie jest to najprostsze zajęcie, a w wielu firmach aspekt ten jest bardzo zaniedbywany. Ponadto pracownicy bardzo często muszą zapamiętać wiele haseł do systemu, zaszyfrowanych plików czy różnych dokumentów. Nie jest to proste, a noszenie zapisanych haseł na kartce ze sobą nie jest najlepszym pomysłem.

Warto przeczytać: Zamienniki oryginalnych baterii – na co zwrócić uwagę podczas kupna?

Na szczęście wszystko można uprościć, wystarczy podłączyć do komputera odpowiednio przygotowany klucz USB, a autoryzacja przebiegnie automatycznie. Ponadto nie musimy obawiać się tak zwanych keyloggerów, które „ściągają” hasła wpisywane za pomocą klawiatury. Na szczęście istnieje sposób na przerobienie zwykłej pamięci flash USB na klucz do systemu. Jak to zrobić?

Warto zacząć od hasła do systemu. Jak wiemy hasło do systemu Windows chroni nasz system przed niepowołanym dostępem osób trzecich. Niestety obejście tego zabezpieczenia nie jest trudne, dlatego też dobrym pomysłem jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia, na przykład programem Rohos Key Logon Home. To skuteczne narzędzie antywłamaniowe pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa systemu. Za jego pomocą możemy również skonfigurować klucz USB.

Aby to zrobić, po instalacji programu klikamy polecenie Skonfiguruj pamięć USB. W wyświetlonym oknie wskazujemy użytkownika oraz ścieżkę dostępu do pendrive’a. Aby potwierdzić wszystkie dane wprowadzamy hasło systemu Windows. Aby aplikacja stała się aktywna naciskamy przycisk Skonfiguruj pamięć USB. Jeśli to dla nas za mało, nasz klucz USB możemy dodatkowo zabezpieczyć poprzez ustanowienie kodu PIN do aplikacji Rohos Logon. Jeśli zdecydujemy się na ten krok, samo włożenie klucza USB do gniazda nie wystarczy, by uruchomić komputer.

Sprawdź również: Bakcup danych – na co uważać i jak najlepiej zabezpieczać dane?

Ponadto możemy ustawić zachowanie komputera po wyjęciu klucza uwierzytelniającego. Po wyjęciu pamięci USB komputer może zostać zablokowany lub wyłączony. Jeśli zdecydujemy się na blokadę, zostanie ona zdjta dopiero po ponownym włożeniu klucza USB. Aby określić sposób zachowania się komputera po wyjęciu klucza USB wybieramy w menu polecenie Opcje Rohos. W tym oknie możemy również zezwolić na logowanie tylko i wyłącznie przy użyciu klucza sprzętowego bądź urządzenia biometrycznego. Po wyborze tej funkcji znikną tradycyjne ikony logowania, które pojawiają się na ekranie startowym Windows.

Tego typu zabezpieczenie z pewnością jest wygodniejsze od przymusowego zapamiętywania kilku haseł, a bezpieczeństwo komputera z pewnością jest na wyższym poziomie.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...