Backup na płytach – czy to bezpieczne?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Największą zaletą płyt Blu-ray jest ich pojemność
Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem na backup danych było po prostu nagrywanie ich na płytach DVD, albo nawet CD. Niestety w dzisiejszych czasach pojemność danych do archiwizacji często wielokrotnie przewyższa pojemność płyt DVD, a codzienne tworzenie takiego archiwum to strata czasu. Poza tym przechowywanie kilkuset płyt to słaby pomysł. Na szczęście od niedawna na rynku obecny jest Blu-ray, a to wielki krok w porównaniu z płytami DVD.

Zwykłe płyty DVD5, które są dostępne nawet w kiosku, mają pojemność 4,7 GB. W niektórych sklepach możemy również zakupić DVD9, o pojemności 8,5 GB, jednak są one droższe i dość rzadko dostępne. Istnieją również płyty DVD10 (9,4 GB) oraz DVD18 (17,08 GB) ale ich dostępność jest praktycznie zerowa. O ile jeszcze kilka lat temu taka pojemność wręcz imponowała, na dzisiejsze standardy jest to zdecydowanie za mało. Prawdziwą rewolucją były, i w sumie nadal są, płyty Blu-ray.

Największą (odpowiednie słowo) zaletą płyt Blu-ray jest ich pojemność. Jednowarstwowa płyta BD ma pojemność aż 25 GB, a trzeba pamiętać, że ogólnie dostępne są również płyty dwuwarstwowe (50 GB), a także cztero- i ośmiowarstwowe (poj. Odpowiednio 100 i 200 GB). Takie pojemności sprawiają, że płyty BD są świetną alternatywą dla płyt DVD a także dla zewnętrznych dysków twardych, jako nośników kopii zapasowych.

Polecamy: W jaki sposób wyróżnić się na rynku e-commerce?

Oczywiście pewnym ograniczeniem, ale i w pewnym sensie zaletą krążków BD jest to, że po nagraniu nie można już skasować ani zmienić zapisanych na dysku danych. Kolejną zaletą jest to, że żywotność płyt przechowywanych w normalnych warunkach (szuflada, szafka, półka etc.) została określona na około 12 lat. Jeśli chodzi o bardzo ważne dane, zazwyczaj są one przechowywane w warunkach kontrolowanych, czyli w miejscach suchych, chłodnych, nierzadko nawet sterylnych. Żywotność płyt przechowywanych właśnie w takich warunkach może wzrosnąć nawet do 50 lat.

O ile nośnik o pojemności 25 GB może być nieco za mały, to już dwuwarstwowa wersja dysku BD-R jest w stanie pomieścić skompresowany obraz partycji systemowej. Czy nośnik ten ma jakieś wady? Na pierwszy rzut oka tak. Otóż zakup nagrywarki Blu-ray to wydatek rzędu 600-700 złotych, a to dość dużo jak na napęd optyczny. Ponadto jednowarstwowa płytka BD o pojemności 25 GB to koszt ok. 10 zł. Jeśli mamy do zapisania więcej danych, musimy sięgnąć po płytę dwuwarstwową o pojemności 50 GB, a to już koszt kilkudziesięciu złotych. Ale na dłuższą metę są też korzyści.

Zakup nagrywarki Blu-ray to wydatek jednorazowy. W zamian dostajemy kompletne urządzenie na wiele lat. Ponadto, jeśli kopie bezpieczeństwa robimy raz na miesiąc, kupno płytki dwuwarstwowej za około 30-40 zł nie jest ogromnym wydatkiem. W zamian dostajemy również kompletne archiwum, które przetrwa wiele lat. Ponadto z biegiem czasu nośniki stanieją do bardzo przyzwoitego poziomu, a wtedy zalety tego typu rozwiązania będą jeszcze większe. 

Warto zobaczyć: Sprawdzony i powielony pomysł na e-biznes – recepta na… porażkę?

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...