OpenFlow – nowe możliwości czy zbędne zamieszanie?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
OpenFlow to rozwiązanie open source, które pozwala użytkownikom na swobodne eksperymentowanie z tym protokołem.
Usprawnienie przepływu informacji i optymalizowanie ruchu sieciowego w dużej firmie to bardzo ważne zadanie. Jego poprawne wykonanie może skutkować znacznym przyrostem wydajności, a w ogólnym rozrachunku zwiększeniem przychodów w firmie. Czy OpenFlow jest dobrym rozwiązaniem?

Jak już wiemy, OpenFlow to protokół mający za zadanie zoptymalizować i ujednolicić zróżnicowaną sieć w firmie. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w firmach, w których stosowane są sieci od różnych dostawców. To również świetne rozwiązanie dla firm, które muszą rozdzielać sygnał na wiele pasm o różnych wartościach i wydajnościach. Podstawowe możliwości oferowane przez dostawców nie spełniają dużych wymagań w prężnie rozwijających się firmach. Ale czy do podobnych celów nie został orzony protokół o nazwie MPLS?

Owszem, protokoły MPLS wiążą się z techniką zarządzania i organizowania ruchu, jednak ich możliwości są ograniczone i w dużej mierze uzależnione od poszczególnych platform, pochodzących od różnych dostawców. Ponadto protokół Open Flow jest bardziej przystępny nawet dla początkującego administratora sieci, podczas gdy protokół MPLS wymaga sporej wprawy w nawigowaniu i zarządzaniu całym systemem.

Polecamy: Dłuższa praca telefonu na baterii – czy to możliwe?

Ale czy OpenFlow jest najlepszym i pozbawionym wad rozwiązaniem? Otóż nie. Co prawda OpenFlow jest niezwykle użyteczny, to jego sensacyjna rewolucyjność to zwykły mit. Nie oferuje on niezwykłych możliwości, których nie spotkamy nigdzie indziej. Przyjęte podejście nie pozwala na wykonywanie w sieci czegoś, co by do tej pory nie było możliwe. Z drugiej jednak strony OpenFlow zapewnia interfejs programistyczny umożliwiający programowi określanie oczekiwanych zachowań sieci. Możemy skonfigurować ścieżki dostarczania pakietów do miejsc przeznaczenia, sposób realizacji równoważenia obciążeń i sposób kontroli dostępu do sieci.

Warto również wspomnieć o tym, że OpenFlow to rozwiązanie open source. Jak już wspominaliśmy, rozwiązanie open source pozwala użytkownikom na swobodne eksperymentowanie z tym protokołem. Oznacza to, że bez większych problemów każdy użytkownik może szybko utworzyć i zaimplementować nowe mechanizmy oraz funkcje i dostosować sieć do indywidualnych wymagań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak skonfigurować OpenFlow, aby ten wyłączał nieużywane łącza i porty w celu oszczędzania energii czy przekazywania zasobów obleganej aktualnie sieci.

Zobacz również: Coraz więcej seniorów w sieci – czas zmienić podejście do reklamy?

Już teraz wielu dostawców oferuje rozwiązanie OpenFlow, a kolejni jeszcze w tym roku zaoferują tego typu rozwiązania swoim klientom. To bardzo dobra wiadomość dla nowo rozwijających się firm, które już na starcie będą mogły wprowadzić tę użyteczność. Można się również spodziewać wprowadzania tego protokołu do oprogramowania routerów i przełączników co w połączeniu z siecią opartą na tym protokole da mnóstwo możliwości. Obecność OpenFlow w firmie z pewnością pozwoli na dokładniejsze i bardziej indywidualne zaprojektowanie i skonfigurowanie sieci bez ograniczeń i z góry narzuconych standardów.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...