Automatyczne aktualizacje receptą na bezpieczeństwo firmowych danych?

Kamil Rogala
rozwiń więcej
Nieaktualizowane programy mogą zawierać luki systemowe, które z kolei z pewnością z chęcią wykorzystają cyberprzestępcy. / inforCMS
Firmowe dane to dla wielu przedsiębiorstw sposób na przetrwanie i rozwój. Zazwyczaj zapisane w formacie elektronicznym, firmowe dane są tak samo narażone na kradzież jak stosy dokumentów czy faktur. W dzisiejszych czasach skuteczna ochrona elektronicznych zasobów firmowych jest trudna, ale jeśli zachowamy rozsądek i zastosujemy się do kilku zasad, ochrona ta będzie skuteczna.

W firmowym laptopie oprócz zainstalowanego systemu znajdziemy również pakiety biurowe. To właśnie one są jedynymi programami, które systematycznie pobierają kolejne poprawki z sieci (np. MS Windows, Office). Tymczasem, z punktu widzenia bezpieczeństwa, bardzo ważne jest by zwrócić szczególną uwagę na zainstalowane programy antywirusowe i ich ostatnią datę bazy wirusów. Poza tym, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że należy również aktualizować inne popularne aplikacje takie jak np. Acrobat Reader. Współczesne zagrożenia informatyczne rozprzestrzeniają się bardzo szybko i kwestią kluczową jest czas, w którym urządzenia mobilnego pracownika zostaną odpowiednio zaktualizowane.

Nieaktualizowane programy mogą zawierać luki systemowe, które z kolei z pewnością z chęcią wykorzystają cyberprzestępcy do ataku na firmowe dane. Ale czy można zaatakować firmowe dane… z zewnątrz?

Sprawdź też: Na co uważać przy płatnościach internetowych?

Co mamy na myśli? Może to brzmi nieco naiwnie, ale dostęp do firmowych danych mogą mieć np… klienci kawiarni, w której pijemy kawę jednocześnie pracując. Otóż ekran laptopa zapewnia łatwy dostęp do informacji. Wysoka jakość ekranów laptopów, smartfonów, netbooków czy tabletów jest ich niewątpliwą zaletą, ale w pewnych okolicznościach może okazać się wadą. O ile jesteśmy pracownikiem niewielkiego osiedlowego sklepu z warzywami, nie musimy się obawiać. Jeśli jednak prowadzimy negocjacje z międzynarodowym kontrahentem powinniśmy uważać co i kiedy pojawia się na naszym ekranie.

W dzisiejszych czasach złodzieje danych również mają dostęp do nowoczesnych technologii, łatwo mogą zrobić zdjęcie z odległości (np. przez wbudowaną w telefon kamerę) i w ten sposób posiąść tajemnice firmy. Wystarczą bowiem dane naszego kontrahenta, aby nasza firma straciła ważny kontakt. Sposobem na zminimalizowanie takich działań jest używanie specjalnych filtrów zmniejszających kąt widzialności ekranu komputera, co jest szczególnie ważne na różnych konferencjach, gdzie często zdarza się, że siedzimy obok przedstawicieli konkurencji. Zastosowanie takich filtrów nie jest drogie, a z pewnością uprzykrzy życie tych, którzy lubią podglądać przez ramię.

Polecamy: Płatność kartą i poprzez PayPal – na co uważać?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...